Uważne obserwowanie zachowania swojego czworonoga może pomóc wykryć różne choroby na wczesnym etapie i zwiększyć szansę na wyleczenie pupila. Dlatego, jeśli zauważysz saneczkowanie u psa, powinieneś od razu udać się do lekarza weterynarii. Sprawdź, dlaczego to takie ważne.
Saneczkowanie u psa – niepokojący objaw
Saneczkowanie psa to sytuacja, w której pies przyjmuje pozycję, jakby jechał na sankach. Zwierzak wyciąga łapy daleko do przodu, by móc pocierać zadnią częścią ciała o podłoże. Dlaczego to robi? Ponieważ jest to jedyna pozycja, w której może sam się podrapać w okolicach odbytu. Czy twój pupil powinien odczuwać świąd i ból w tym miejscu? Zdecydowanie nie! Przyczyn ocierania się może być wiele, chociaż najczęściej będą nimi problemy z zatokami okołoodbytowymi.
Jakie są najczęstsze przyczyny saneczkowania u psa?
Jeśli twój pies rzadko saneczkuje, nie ma powodu do obaw. Zwierzak tak samo, jak człowiek odczuwa czasami delikatny świąd lub dyskomfort w tych okolicach i ma potrzebę podrapania ich. Jednak nie powinno się zdarzać zbyt często, a już na pewno nie kilka dni z rzędu. Nie powinny mu również towarzyszyć inne niepokojące objawy, takie jak:
- wylizywanie odbytu;
- problemy z oddawaniem kału (biegunka lub zaparcia);
- wydzielina z gruczołów w okolicach odbytu;
- skrzepy i żywa krew w odchodach.
Jeśli zauważysz saneczkowanie u psa, któremu towarzyszą powyższe objawy, prawdopodobnie jest to spowodowane jedną z następujących przypadłości:
- przepełnieniem gruczołów okołoodbytowych;
- zapaleniem pochwy u suk;
- obecnością pasożytów układu pokarmowego.
Czym są zatoki okołoodbytowe i jaką pełnią funkcję?
Zatoki znajdują się wewnątrz ciała psa, po obu stronach jego odbytu. Ich głównym zadaniem jest produkcja wydzieliny, która umożliwia zaznaczenie psom swojego terytorium. Właśnie dlatego twój pupil ma taki problem z oderwaniem się od obwąchiwania odchodów innych zwierząt. U zdrowego czworonoga gruczoł zaciska się podczas defekacji, a wydzielina swobodnie wydostaje się na zewnątrz wraz ze wszystkimi produktami przemiany materii.
Zatkanie zatok okołoodbytowych – przyczyny
Czasem dochodzi do przepełnienia gruczołów. Dlaczego tak się dzieje? Często jest to konsekwencją alergii pokarmowej, a czasem wynika to z nietypowej anatomii danego psa lub zbyt wąskich przewodów, co utrudnia samoistne opróżnianie się zatok. Zdarzają się też inne przyczyny, ale należą one do rzadkich przypadków. Gruczoły, które są zatkane zbyt długo, wywołują stan zapalny, może pojawić się też ropień, a w konsekwencji nawet przetoka. Co wtedy?
Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa – leczenie
Jeśli twój pies saneczkuje, niezbędna jest niezwłoczna wizyta u lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie. Przeważnie weterynarz czyści manualnie gruczoły, co zwykle znacząco zmniejsza uczucie dyskomfortu. Przyczyną stanu zapalnego często są infekcje grzybicze lub bakteryjne, co niestety nie należy do rzadkości u osobników cierpiących na nadwagę. Wtedy niezbędne jest wyleczenie zakażenia oraz wdrożenie nowej diety i aktywności fizycznej. Zwykle zwierzę wymaga leczenia farmakologicznego, a w ciężkich przypadkach może okazać się niezbędne wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Czy możesz sam opróżniać zatkane gruczoły okołoodbytowe?
Opróżnianie gruczołów to czynność, którą powinien zajmować się lekarz weterynarii lub jego pomocnik. Jeśli nie ma jeszcze poważnych problemów i saneczkowania u psa, może zająć się tym psi fryzjer. Osoba, która nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności, zamiast pomóc psu, przysporzy mu niepotrzebnego bólu lub zrobi zwierzęciu krzywdę. Pamiętaj, że zdrowe zwierzę nie powinno mieć problemów z samoistnym oczyszczaniem się gruczołów. Jeśli ulegają one ciągłemu blokowaniu, niezbędna jest dokładna diagnostyka i przyjrzenie się problemowi.
Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pochwy u suk może wywoływać swędzenie tej okolicy, a w konsekwencji pocieranie przez psa zadem po podłożu. Często towarzyszy temu również wzmożone zainteresowanie suki okolicami sromu, wyciek z pochwy oraz zaczerwienienie tych miejsc. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Najczęściej ma to związek z zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej, które zwykle jest następstwem problemów z gospodarką hormonalną (szczególnie po porodzie, kryciu lub innej ingerencji w okolicach pochwy). To przypadłość, z którą trzeba niezwłocznie udać się do gabinetu weterynaryjnego!
Pasożyty przewodu pokarmowego – kiedy zapominasz o odrobaczaniu
Jeśli saneczkowanie u psa pojawia się często, warto zastanowić się, kiedy ostatnio było wykonywane badanie kału i odrobaczanie zwierzęcia. Sprzątanie odchodów pupila jest ważne nie tylko ze względu na dobro sąsiadów, ale również dlatego, że pozwala dokładnie obejrzeć stolec i zauważyć wydostające się z odbytu psa człony tasiemca, które przypominają swoim kształtem pestki ogórka. Innymi gatunkami pasożytów, które mogą wywołać tego typu dolegliwości, są: glista psia (Toxocara canis), tęgoryjec psi (Ancylostoma caninum) oraz włosogłówka psia (Trichuris vulpis).
Saneczkowanie u psa – pomoc znajdziesz u lekarza weterynarii
Widok zwierzaka pocierającego odbytem o podłoże może wydawać się zabawny. Jednak w rzeczywistości świadczy to o tym, że pies cierpi i potrzebuje pomocy. W jaki sposób możesz mu jej udzielić? Wszystko zależy od częstotliwości saneczkowania. Jeśli takie zachowanie psa zdarza się sporadycznie, nie ma większych powodów do obaw. Zdarza się to szczególnie w sytuacjach, kiedy zwierzę ma przejściowe problemy z trawieniem (np. podczas zmiany karmy bytowej) i kał jest rozwodniony.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Jednak jeśli saneczkowanie u psa zdarza się często i pies regularnie trze zadem nie tylko o trawę podczas spaceru, ale i w domu o dywan, problem wymaga konsultacji ze specjalistą. Pies może mieć zablokowane zatoki okołoodbytowe, które nieleczone mogą być zagrożeniem dla jego życia, a nawet zdrowia. Lekarz zajmie się oczyszczeniem zatok z nadmiarowej wydzieliny i wdroży odpowiednie leczenie. Co jeszcze możesz zrobić, gdy pies saneczkuje? Przede wszystkim zadbać o jego dietę od podstaw.
Pies saneczkuje – domowe sposoby na zmniejszenie świądu
Problemy z gruczołami częściej dotykają zwierząt otyłych niż tych cieszących się prawidłową masą ciała. Dlatego dopełnieniem wizyty w gabinecie weterynaryjnym powinna być konsultacja z zoodietetykiem i wprowadzenie nowego żywienia. Jeśli w twojej miejscowości nie ma specjalistów doświadczonych w tej dziedzinie, porozmawiaj na ten temat z zaufanym lekarzem weterynarii. Warto też samemu posiąść nieco wiedzy z tej dziedziny, by być świadomym konsumentem i lepszym opiekunem. Poznaj najczęściej popełniane błędy żywieniowe, które mogą skończyć się problemami zdrowotnymi psa.
Korzystanie z tanich karm słabej jakości
Wiele osób karmi swoje zwierzaki popularnymi produktami z supermarketów. Niestety w rzeczywistości są to tylko ładne opakowanie pełne zboża i mięsa nieznanego pochodzenia. Prosty przepis na wodniste stolce, a w efekcie świąd i saneczkowanie u psa. Takie karmy mogą powodować też różnego rodzaju alergie skórne, które mogą być odpowiedzialne za ogólne złe samopoczucie psa. Co więcej, w większości przypadków korzystanie z taniej żywności wcale nie jest bardziej opłacalne. To prawda, ich cena niskiej jakości produktu jest stosunkowo niska, ale taka jest też jego wydajność.
Samodzielne układanie diety bez odpowiedniej wiedzy
Część opiekunów uważa, że do skomponowania pełnowartościowego posiłku dla psa wystarczy kawałek mięsa i trochę warzyw. W rzeczywistości sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Zwierzak potrzebuje nie tylko odpowiednich ilości białek, tłuszczy czy węglowodanów, ale i takich składników, jak witaminy, minerały oraz… błonnik. Ten związek o tajemniczej nazwie wchłaniając wodę, potrafi zwiększyć swoją objętość nawet kilkukrotnie. Dzięki temu kał ma większą masę i rozmiar, w związku z czym mocniej naciska na gruczoły okołoodbytowe u psa i ułatwia skuteczne opróżnianie zatok.
Zbyt duże ilości psich smakołyków
Większość opiekunów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pies nie może spożywać „ludzkich” łakoci. Niestety to, że jakieś smakołyki są wyprodukowane z myślą o czworonogach, nie znaczy, że można podawać je w niekontrolowanych ilościach. Suszone mięso, chrząstki czy kurze łapki mogą stanowić świetny dodatek do zbilansowanej diety, ale w dużej dawce mogą wywołać trudności podczas defekacji, a w efekcie podrażnienie odbytu u psa. A jak dobrze wiesz od tego już niedaleko do poważniejszych problemów ze zdrowiem pupila.
Saneczkowanie u psa – podsumowanie
Wiesz już, czego objawem może być saneczkowanie u psa. Zapobieganie zatkaniu gruczołów okołoodbytowych nie jest skomplikowane i polega na dbaniu o swojego psa w zgodzie z najnowszą wiedzą weterynaryjną. Pamiętaj o wykonywaniu kontrolnych badań twojego pupila i odrobaczaniu zgodnie z harmonogramem. Nie zapominaj również o podawaniu pełnowartościowej karmy dla psów oraz zapewnieniu zwierzakowi codziennej dawki ruchu. Stosowanie się do tych prostych zasad pozwoli twojemu pupilowi cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.