Każdy pies przynajmniej raz w życiu saneczkuje, czyli pociera odbytem o podłogę. Takie zachowanie połączone z rybim zapachem z odbytu psa powinno być sygnałem, że czas na wizytę u weterynarza. Sprawdź, z czego najczęściej wynika ten problem.

Rybi zapach z odbytu psa a zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Przy odbycie psa zlokalizowane są gruczoły, znane również jako zatoki okołoodbytowe. Gromadzi się w nich wydzielina gruczołów, która służy m.in. identyfikacji psa przez innych przedstawicieli gatunku po zapachu.

Zdrowe zatoki opróżniają się regularnie w momencie defekacji, czyli oddawania kału przez psa. Za sytuację patologiczną, w której to nie następuje, odpowiedzialne są zwykle:

  • problemy z wypróżnianiem, np. miękki kał;
  • znaczna nadwaga i otyłość;
  • rozluźnienie zwieracza;
  • nadmierna produkcja wydzieliny lub jej zwiększona gęstość.

W efekcie pojawiają się problemy z gruczołami okołoodbytowymi.

Objawy zatkania zatok okołoodbytowych

Do najczęstszych objawów, które powinny cię niepokoić, należą:

  • swędzenie okolic odbytu, przez które pies saneczkuje;
  • zaczerwienienie okolicy odbytu psa;
  • wylizywanie wokół odbytu, które prowadzi do pojawiania się ran i zanikania sierści;
  • rybi zapach z odbytu psa.

U niektórych psów, gdy stan zapalny gruczołów okołoodbytowych jest poważny, dochodzą inne objawy skórne. Może to być np. powiększenie dwóch sakiewek gruczołów wewnątrz odbytu, widoczne od zewnątrz jako charakterystyczne zgrubienie.

Diagnostyka i postępowanie

Najczęściej to nieprzyjemny rybi zapach z odbytu psa jest przyczyną wizyty w gabinecie weterynarza. Lekarz po badaniu palpacyjnym jest w stanie zwykle stwierdzić, co go powoduje. Opróżnianie gruczołów nie jest przyjemne dla czworonoga, ale przynosi mu natychmiastową ulgę.

W niektórych przypadkach trzeba je jednak regularnie powtarzać. Wydzielina gruczołów okołoodbytowych jest oleista i ma bardzo brzydki zapach, dlatego opiekunowie często zostawiają tę czynność weterynarzowi.

Jeśli wydzielina z gruczołów gromadzi się regularnie albo prowadzi do powstania poważniejszych stanów zapalnych i przetok, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Lekarz, zamiast opróżnić gruczoły, po prostu je usuwa. Wtedy problem zwykle znika. Zanim jednak do tego dojdzie, specjalista stosuje m.in. zmianę diety, leki miejscowe oraz ogólne.

Inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu

Choć zatkane gruczoły okołoodbytowe są najczęstszą przyczyną rybiego zapachu z odbytu psa, to jednak można wyróżnić też inne powody występowania takiego problemu. Przeczytaj o nich poniżej.

Ropień lub przetoka w okolicach odbytu

Bardzo często jest to efekt zaniedbania stanu gruczołów okołoodbytowych. Zdarza się jednak, że powstanie przetoki związane jest np. z porodem u suki. Niekiedy to po prostu efekt uszkodzeń mechanicznych.

W takim przypadku najistotniejsze znaczenie ma zdiagnozowanie, jaka bakteria jest odpowiedzialna za rozwijający się stan zapalny. Następnie specjalista wdroży leczenie, które pozwoli złagodzić objawy i przywróci sprawność mięśni odbytu, która często jest zaburzona zwłaszcza w związku z wystąpieniem przetoki.

Nieprawidłowa dieta

Alergie i nietolerancje pokarmowe mogą w znaczący sposób wpływać na stolec psa. Jeśli pies wypróżnia się nieregularnie, często ma biegunki, jest niespokojny, przelewa mu się w brzuchu, to przyczyna może leżeć w nieprawidłowej diecie.

W takim przypadku rybi zapach z odbytu psa, a także sytuacja, gdy cały pies brzydko pachnie, są niejako powikłaniami po nieprawidłowościach w układzie pokarmowym. Jest to jednak przypadek osobniczy, dlatego zawsze warto na początek zbadać odchody psa w gabinecie weterynarza, aby wiedzieć, czy przyczyna nie leży w innym miejscu niż tylko w zatokach okołoodbytniczych.

Choroby nowotworowe

W niektórych przypadkach to poważniejsza choroba jest odpowiedzialna za rybi zapach z odbytu psa. Charakterystyczna woń może być efektem nieprawidłowości np. w jelicie grubym. Najczęściej przyczyną są nowotwory, często już w zaawansowanym stadium, które niejako uniemożliwiają psu normalne oddawanie kału.

Właśnie z tego powodu diagnostyka problemu u lekarza weterynarii jest bardzo istotna. Niekiedy potrzebny jest zabieg chirurgiczny, a w innych przypadkach wdraża się przynajmniej leczenie specjalistyczne.

Rybi zapach z odbytu psa zawsze powinien być zachętą do wizyty u weterynarza. Tego rodzaju zaburzenie jest uciążliwe dla otoczenia, ale często też problematyczne dla twojego psa. Zadbaj o to, aby je diagnozować, jak tylko zauważysz, że pies zachowuje się nietypowo albo ma nieprzyjemny zapach.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.