Zapamiętaj!

  • Jeśli twój pies zjadł muchomora, natychmiastowe działanie jest kluczowe ze względu na potężną toksyczność tych grzybów.
  • Pierwsze objawy zatrucia mogą obejmować wymioty, biegunkę i osłabienie, ale poważniejsze stany mogą prowadzić do uszkodzenia organów, śpiączki i zgonu.
  • Leczenie zatrucia muchomorem wymaga interwencji medycznej, m.in. z użyciem leków neutralizujących toksyny, dodatkowych kroplówek czy dializy.
  • Zapobieganie jest kluczowe, a nauczenie psa odpowiednich poleceń, usuwanie grzybów z ogrodu czy używanie kagańca podczas spacerów mogą pomóc w prewencji.

Muchomory dla psów są tak samo trujące, jak dla ludzi

Dlaczego to, że pies zjadł muchomora, jest niebezpieczne? To rodzaj grzybów, które są nie tylko niejadalne, ale często bardzo toksyczne. Powszechne w wielu regionach świata, muchomory mogą być łatwo mylone z innymi, bezpiecznymi grzybami. Niedoświadczeni grzybiarze często mylą jadalną kanię z muchomorem sromotnikowym – bodaj najsilniej trującym grzybem, jakiego można spotkać w polskich lasach.

Gatunki muchomorów

W kontekście psów często wspomina się o muchomorach czerwonych i plamistych, a to z uwagi na ich nęcący zwierzaki zapach. Woń trującego grzyba może przypominać rybę. Psiak, który polega na węchu, może łatwo się pomylić. Kiedy twój pies zjadł muchomora, najważniejsze ważne jest, aby działać szybko. Gatunek grzyba też ma znaczenie – dla weterynarza, by podjąć odpowiednie przeciwdziałanie. Każda minuta jest na wagę złota, a potrzebne informacje (i np. zabrane kawałki zjedzonego grzyba) mogą znacznie zwiększyć szanse twojego pupila na przeżycie.

Co robić, gdy pies zjadł muchomora?

W pierwszej jak najszybciej kolejności zadzwoń do weterynarza. Lekarz nie odbiera? Czasami potrzebne porady i pomoc mogą zapewnić specjaliści z ośrodka informacji toksykologicznej albo sanepidu (stacji sanitarno-epidemiologicznej). Możesz spróbować też w nadleśnictwie. Podaj jak najwięcej szczegółów o sytuacji:

  • rasę psa;
  • wagę czworonoga;
  • obserwowane objawy zatrucia muchomorem;
  • czas od zjedzenia grzyba;
  • w miarę możliwości gatunek muchomora.

Pamiętaj, że gdy pies zjadł muchomora, nie należy czekać na wystąpienie oznak zatrucia i liczyć na silny organizm zwierzęcia. Wymioty są często pierwszym objawem, ale nie zawsze występują. Torsje mogą też zacząć się dopiero po kilku godzinach. Nie próbuj samodzielnie wywołać wymiotów u swojego psa, chyba że weterynarz ci tak zaleci. Czasami torsje mogą prowadzić do dodatkowych komplikacji – np. aspiracji, czyli zachłyśnięcia treściami żołądkowymi, które przedostały się do płuc.

Pozostałe objawy zatrucia muchomorem

Kiedy pies zjadł muchomora, oznaki działania toksyn zależą m.in. od gatunku grzyba, zjedzonej ilości szkodliwych substancji, a także samego czworonoga. Rozmiar, masa ciała, wiek – mnóstwo zmiennych kształtuje ostateczny obraz sytuacji. Im wcześniej wystąpią symptomy zatrucia, a także im więcej objawów, tym poważniejsza sprawa. Silne toksyny szybciej dają o sobie znać, wyrządzają też większe szkody w organizmie. Czasami pierwsze oznaki pojawią się, gdy jest już za późno na ratunek przed śmiercią.

Wczesne i późniejsze objawy

Wczesne objawy to na ogół biegunka, wymioty, pocenie się, drgawki, osłabienie, ból brzucha, blednące błony śluzowe, zwiększone ślinienie oraz zaburzenia widzenia. Późniejsze i poważniejsze symptomy mogą obejmować:

  • skrajne osłabienie;
  • brak koordynacji;
  • niedrożność żołądkowo-jelitową;
  • uszkodzenie wątroby i nerek;
  • śpiączkę.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów u swojego psa po spożyciu muchomora, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem!

Leczenie zatrucia muchomorem u psów

Nie istnieje specyficzne antidotum na zatrucie muchomorem, dlatego ważne jest szybkie działanie i profesjonalna pomoc medyczna. Wszystko będzie zależało od ciężkości objawów, rodzaju spożytego grzyba oraz czasu, który upłynął od momentu spożycia. Leczenie często uwzględnia:

  • leki neutralizujące toksyny;
  • środki chroniące wątrobę;
  • dożylne uzupełnianie płynów;
  • leki przeciwwymiotne (zapobieganie odwodnieniu po usunięciu resztek grzyba z przewodu pokarmowego);
  • w niektórych przypadkach dializę.

Poważne skutki zatrucia

W przypadku ciężkiego zatrucia pies może potrzebować intensywnej terapii przez kilka dni po zjedzeniu muchomora. Cała sytuacja często ma poważne, długoterminowe skutki dla zdrowia czworonoga. Trwałe uszkodzenia wątroby, nerek lub układu nerwowego zwykle wymagają długotrwałej terapii i specjalnej diety. Zaleceń trzeba ściśle przestrzegać. Nawet po przejściu krytycznej fazy zatrucia niezbędne są regularne wizyty kontrolne u weterynarza, aby monitorować stan oraz funkcje organów twojego psa.

Jak zapobiegać zatruciu psa muchomorem?

Najlepiej starać się nie dopuścić, by pies zjadł muchomora. Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. O ile nie zawsze możesz kontrolować to, co pupil gryzie i często połyka na spacerze, to możesz podjąć pewne środki, aby zminimalizować ryzyko:

  • prowadź psa na smyczy, szczególnie w rejonach, gdzie rosną grzyby;
  • naucz swojego psa komendy „nie dotykaj” lub podobnej. Nie tylko opanuje wykonywanie poleceń, ale w ten sposób również może nauczyć się, że pewne grzyby są dla niego niebezpieczne;
  • rozważyć użycie kagańca podczas spacerów w sezonie grzybowym. Zwłaszcza gdy twój pies jest typem „wszystkożercy”.

Masz dom, a czworonóg ma dużą swobodę w obejściu? Sprawdzaj regularnie swój ogród i usuwaj wszelkie grzyby, które mogą tam rosnąć. Nie ma jednej metody, która gwarantowałaby 100% skuteczności. Jednak w dużym stopniu jesteś w stanie wpłynąć na to, czy twój ukochany pies zje muchomora i ulegnie zatruciu.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.