Zapamiętaj!

  • Jemioła jest niebezpieczna dla psów i może prowadzić do zatrucia.
  • Objawy zatrucia jemiołą obejmują niespokojność, wymioty, biegunkę, trudności z oddychaniem i ślinotok.
  • W przypadku podejrzenia zatrucia jemiołą natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.
  • Aby zapobiec zatruciu, umieszczaj jemiołę i inne dekoracje świąteczne w miejscach niedostępnych dla psa.
  • Inne rośliny ozdobne i świąteczne słodycze mogą być również niebezpieczne dla psów.
  • Szkolenie psa w podstawowych komendach może zapobiec zainteresowaniu się trującymi substancjami.

Jemioła – piękna, ale nie dla psa!

Pies zjadł jemiołę – to sytuacja, która może wywołać niepokój. Jemioła, choć jest chętnie wykorzystywana jako element dekoracyjny w wielu domach, zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia, stanowi zagrożenie dla psów!

Owoce, liście i gałązki tej rośliny zawierają substancje toksyczne, które mogą prowadzić do poważnych objawów zatrucia. To oznacza, że spożycie nawet kawałka jemioły może być śmiertelnie niebezpieczne dla psa!

Objawy zatrucia jemiołą mogą pojawić się w ciągu kilku godzin od spożycia. Zauważysz, że pies jest niespokojny, ma rozszerzone źrenice czy zwiększone tętno. Bardziej wyraźne objawy to:

  • wymioty, 
  • biegunka,
  • trudności z oddychaniem,
  • ślinotok. 

W niektórych przypadkach mogą wystąpić skurcze mięśni, drgawki, a nawet śpiączka.

Jeśli zauważysz, że pies zjadł jemiołę lub podejrzewasz taką sytuację, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. 

Jak zapobiec zatruciu jemiołą?

Choć święta Bożego Narodzenia kuszą nas pięknymi dekoracjami, wśród których króluje jemioła, musimy być ostrożni. Umieszczaj jemiołę oraz inne dekoracje w miejscu niedostępnym dla czworonoga, najlepiej na półkach czy w wiszących ozdobach. Warto też upewnić się, że pod drzewkiem nie leżą opadłe gałązki czy owoce jemioły

Świąteczne dekoracje to nie jedyny potencjalny problem. Wiele popularnych roślin ozdobnych, które uwielbiamy umieszczać w naszych domach, jest trujących dla psów. Storczyki, amaryllis czy choćby bożonarodzeniowe gwiazdy mogą być niebezpieczne dla psa. Pamiętaj, że także świąteczne czekoladowe słodycze nie powinny być podawane pupilowi.

Odpowiednie szkolenie może być odpowiednią prewencją. Naucz psa podstawowych poleceń takich jak „nie bierz”, „zostaw” czy „spadaj”, a możliwa będzie kontrola w sytuacji, gdy pies zainteresuje się czymś, co może mu zaszkodzić.

Pierwsza pomoc dla psa po spożyciu jemioły

Gdy zauważysz, że pies zjadł jemiołę, najważniejsza jest rozwaga. Panika tylko dodatkowo zestresuje psa. Zanim podejmiesz kolejne kroki, zabierz wszystkie resztki jemioły z psiego pyska. Możesz użyć wilgotnej szmatki lub chusteczki, by dokładnie oczyścić obszar pyska i zębów.

Nawodnienie jest niezwykle ważne w sytuacji, gdy pies mógł połknąć trującą substancję. Dostarczenie wody może pomóc w rozcieńczeniu toksyn. Podaj psu świeżą wodę, ale nie zmuszaj go do picia!. Jeśli zwierzak nie chce pić, możesz mu podać kostki lodu do polizania.

Pies zjadł jemiołę – podsumowanie

Choć jemioła jest nieodłącznym elementem świąt, to stanowi poważne zagrożenie dla naszych psów. Kluczem do bezpieczeństwa pupila w tym okresie jest świadomość, odpowiednia prewencja oraz szybkie działanie (w razie potrzeby). Dbaj o swojego psa nie tylko podczas świąt, ale przez cały rok – to niewątpliwie najlepszy prezent, jaki możesz mu podarować.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.