Kleszcze to często występujące pasożyty, które mogą powodować szereg bardzo groźnych dla życia zwierzęcia chorób. Ponadto, wbrew szeroko jeszcze panującej opinii, zwierzę może go złapać właściwie wszędzie, nie tylko na wycieczkach w lesie, czy podczas biegania przez krzewy i zarośla. Z naszego tekstu dowiesz się, jak usunąć kleszcza u psa. Sprawdź też, co grozi zwierzęciu ugryzionemu przez pasożyta oraz w jaki sposób możesz w przyszłości ochronić swojego psa przed kleszczami.

Dlaczego musisz usuwać kleszcza u psa?

Zastanawiasz się, gdzie w ogóle twój pies mógł złapać kleszcza? W obecnych czasach może się to zdarzyć prawie wszędzie. Kleszcze coraz częściej pojawiają się w na skwerach, w miejskich parkach czy przydomowych ogródkach. Musisz się o nie martwić już nie tylko podczas spacerów po lasach czy łąkach, ale za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu.

Co za tym idzie, po przyjściu z każdego spaceru, należy dokładnie obejrzeć zarówno siebie, jak i swojego psa. Sprawdź, czy kleszcz nie ukrył się w sierści twojego czworonoga. Obserwuj też swojego psa pod kątem niepokojących objawów, jak gorączka, apatia i brak apetytu, które mogą być objawami jednej z chorób powodowanej właśnie przez kleszcze. Czy wiedza o tym, jak usunąć kleszcza u psa, jest konieczna? Jeśli tak, to dlaczego?

Co się stanie, gdy kleszcz nie zostanie usunięty?

Usunięcie tego pasożyta jest koniecznie w każdym przypadku i za każdym razem należy zwracać szczególną uwagę na to, żeby usunąć kleszcza w całości. Jeśli część kleszcza, jak na przykład jego główka z aparatem gębowym, pozostanie w skórze zwierzęcia, wciąż będzie występować wysokie ryzyko infekcji. W takim przypadku koniecznie udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, który usunie pozostałość kleszcza z ciała psa.

Jak usunąć kleszcza u psa? Bezpieczny sposób na wyciągnięcie pasożyta z pupila

Jeśli zastanawiasz się jak usunąć kleszcza u psa, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny haczyk do wyciągania kleszczy. Takie narzędzie dostępne jest niemal w każdym sklepie zoologicznym oraz w większości aptek. Kosztuje kilka groszy i znacznie ułatwia sprawę.

  1. Haczyk umieszcza się na skórze psa tuż obok pasożyta.
  2. Najpierw należy rozsunąć sierść psa.
  3. Następnym krokiem jest wsunięcie narzędzia pod robaka, zaciśnięcie haczyka i wyciągnięcie go obrotowym ruchem ze skóry.

A jak usunąć kleszcza u psa bez haczyka? Na pewno nie smaruj kleszcza masłem ani żadnym innym tłuszczem. To nie pomoże, a jedynie wzmocni ryzyko zakażenia groźną chorobą.

  1. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry zwierzaka i wykręcić.
  2. Nie ściskaj odwłoka i nie wyrywaj pasożyta na siłę.
  3. Po wyciągnięciu zmiażdż go i wyrzuć.

Zabieg należy przeprowadzać w rękawiczkach, a miejsce ukąszenia zdezynfekować.

Prawidłowa technika usuwania kleszczy

Jeśli zastanawiasz się, jak wyciągnąć kleszcza psu, pamiętaj o odpowiedniej technice. To od niej zależy bardzo dużo. Jeden nieprawidłowy krok, zamiast uchronić zwierzę przed chorobą, może jeszcze bardziej je narazić. Jak już zostało wcześniej powiedziane, najlepszym narzędziem do usunięcia kleszcza jest specjalny haczyk. Możesz jednak poradzić sobie i bez niego.

Czego można używać?

Do usunięcia kleszcza można również użyć specjalnie przeznaczonej do tego pęsety lub palców. Jednak w takim przypadku należy szczególnie uważać. Usuwając kleszcza palcami, koniecznie pamiętaj o noszeniu rękawiczek. Uważaj również, aby nie ścisnąć pajęczaków palcami i pod żadnym pozorem nie starać się ich zdrapywać.

Pomocna będzie również specjalna pęseta, zastanów się jednak dwa razy, zanim zdecydujesz się użyć zwykłej kosmetycznej pęsety. Ciężko będzie nią operować w taki sposób, by wykręcić insekta bez jego zgniecenia. Niezależnie od wybranego sposobu, zawsze pamiętaj, aby po usunięciu kleszcza ze skóry psa zdezynfekować miejsce wkłucia.

Jeśli zdarzy się jednak, że nie uda ci się wyjąć pasożyta w całości i część kleszcza zostanie w ciele psa, koniecznie udaj się do weterynarza. Pozostałości insekta w ciele twojego pupila mogą tak samo doprowadzić do chorób odkleszczowych jak cały insekt, a są znacznie trudniejsze w usunięciu.

Choroby odkleszczowe – babejszoza i inne

Dlaczego tak ważne jest, by wiedzieć, jak usunąć kleszcza u psa? Ugryziony przez niego czworonóg może zapaść na takie choroby jak:

  • babeszjoza – wywołuje rozpad krwinek czerwonych, co prowadzi do silnej anemii, która może prowadzić do śmierci. Może do niej dojść, jeśli kleszcz pozostaje wbity przez ponad dobę, jest nieprawidłowo usunięty, lub jest nosicielem babeszjozy;
  • erlichioza;
  • borelioza;
  • kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych;
  • anaplazmoza;
  • bartoneloza;
  • hepatozoonoza.

Profilaktyka

Jeśli zależy ci na uniknięciu przykrych dla organizmu psa konsekwencji, jakie wiążą się z utknięciem kleszcza w skórze zwierzęcia, poświęć szczególną uwagę profilaktyce. Jak wiadomo, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, co dotyczy również tej kwestii. Do ochrony swojego pupila przed kleszczami możesz użyć równych środków, dostępnych w sklepach zoologicznych lub czasami w gabinetach weterynaryjnych. Możesz zastosować:

  • obrożę przeciw ektopasożytom, która działa również na pchły u psa;
  • tabletki przeciw kleszczom;
  • preparat do zastosowania na skórę zwierzęcia;
  • naturalne środki przeciwkleszczowe.

Wiesz już, jak usunąć kleszcza u psa. Pamiętaj również, by zbadać pupila po spacerze, szczególnie takim, podczas którego zwierzę biegało w wysokich trawach czy zaroślach, pod kątem możliwych pasożytów.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.