Zdarzają się sytuacje, w których pies cierpi tak bardzo, że nie sposób tego nie rozpoznać i nie zareagować wcale lub inaczej niż tylko natychmiastową wizytą u lekarza weterynarii. Są to jednak sytuacje skrajne, kiedy pies np. doznaje poważnego wypadku. Wówczas może m.in. popiskiwać, skomleć, utykać albo nie móc się podnieść, jeśli doznał obrażeń łap czy kręgosłupa. W innych przypadkach, szczególnie wtedy, gdy rozwija się choroba, która długo nie daje oznak zewnętrznych w postaci zmian w wyglądzie lub/i zachowaniu, psy często cierpią w milczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Jak pies sygnalizuje ból? Dowiedz się tego, aby móc reagować jak najszybciej!
Jak pies sygnalizuje ból? Najchętniej tego nie robi!
Z ludzkiego punktu widzenia wydaje się to dość „niepoważne”. Tymczasem Matka Natura, „programując” zwierzę na nieokazywanie dolegliwości bólowych, bardzo dobrze wiedziała, co czyni. Ukrywanie bólu nie jest niczym nadzwyczajnym w świecie zwierząt. Jest to swego rodzaju forma obrony przed wykluczeniem ze stada czy atakiem silniejszego osobnika, a zatem warunkuje przetrwanie. Choć brzmi to okrutnie, zwierzęta, które są wyraźnie słabe i cierpiące, są zbędne w stadzie, a nawet stanowią dla niego zagrożenie, bo osłabiają je. Pies domowy nie musi obawiać się tego wszystkiego, ale instynkt podpowiada mu maskowanie bólu. Dlatego musisz nauczyć się, jak pies sygnalizuje ból, by pomóc mu najszybciej jak to możliwe.
Profilaktyka to podstawa!
W związku z powyższym niezmiernie istotne jest to, aby regularnie zaglądać do gabinetu weterynaryjnego i profilaktycznie przeprowadzać choćby podstawowe badania. Nawet jeśli ty nie wiesz, jak pies sygnalizuje ból, lekarz, już tylko widząc go, jest w stanie częściowo ocenić, w jakiej zwierzak jest formie, a badania i wywiad z właścicielem dopełnią całości. Nie zaniedbuj zatem tej kwestii. Nie bądź gościem gabinetu weterynaryjnego tylko wtedy, gdy jest już naprawdę źle!
Jak pies sygnalizuje ból?
Istnieje wiele mniej czy bardziej subtelnych sygnałów, które mogą wskazywać na to, że coś niedobrego dzieje się w organizmie psa. Bacznie obserwuj pupila. Jak pies sygnalizuje ból? Zwróć uwagę na takie kwestie jak:
- zmiana dotychczasowych zachowań – jeśli twój pupil do tej pory był bardzo aktywny, a nagle próbuje znaleźć sobie miejsce na uboczu i spędza w nim większość czasu, jest to znak, że dzieje się coś niedobrego. Brak chęci zabawy, nagły brak apetytu, unikanie kontaktu – to także powinno wzbudzić niepokój;
- zmiana przyzwyczajeń, nadmierna autopielęgnacja – psy mają tendencję do wylizywania miejsc na ciele, w obszarze których doznają dolegliwości bólowych. Jeśli zauważysz, że twój psiak nadmiernie liże jakąś część ciała, koniecznie skonsultuj się z lekarzem;
- pojawienie się zachowań agresywnych – jeśli twój czworonóg był do tej pory najspokojniejszym i najbardziej uroczym psiakiem na świecie, a nagle zaczyna przejawiać zachowania agresywne w chwili, gdy próbujesz go pogłaskać lub wziąć na ręce, może to oznaczać, że cierpi. Agresja może objawiać się nie tylko w kontakcie z człowiekiem, ale też innymi psami. Jeśli twój pupil uwielbiał zabawy z innymi psami, a nagle stroni od nich lub wręcz zachowuje się agresywnie w celu odsunięcia od siebie czworonogów, to także może świadczyć o bólu.
Pies, którego coś boli, najczęściej staje się apatyczny, nie ma ochoty na nic, choć z drugiej strony może być pobudzony i zdenerwowany. Zazwyczaj też nie może znaleźć sobie miejsca.
Co zrobić, gdy pies cierpi?
Odpowiedź może tutaj być tylko jedna – udać się do lekarza weterynarii! Jeśli wyraźnie widzisz, jak pies sygnalizuje ból, nie ma na co czekać, bo zwierzę naprawdę cierpi. W żadnym wypadku nie próbuj uśmierzyć bólu samodzielnie i nie podawaj psu żadnych leków na własną rękę. Leki dla ludzi, choć nam pomagają, dla psa mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, ponieważ niektóre substancje używane w ludzkich lekach są toksyczne dla zwierząt. Lekarz musi ocenić stan psa i przeprowadzić badania, by móc dopasować leczenie.
Czy wiesz, że…
Nie każdy ma tego świadomość, ale istnieją rasy psów mniej i bardziej odporne na ból. Najbardziej odporne i świetnie maskujące ból są rasy psów obronnych. Niektóre osobniki poszczególnych ras, jak np. nieuznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) amerykański pitbulterier, posiadają cechę o nazwie gameness. Wiąże się ona z niepohamowaną wolą walki pomimo poważnych obrażeń i, po prostu, z utratą instynktu samozachowawczego.
Wiesz już, jak pies sygnalizuje ból i na jakie objawy zwrócić uwagę. Wszelkie zmiany w zachowaniu swojego psa powinny budzić niepokój właściciela. Pamiętaj o tym, że psy, podobnie jak ludzie, chorują i odczuwają ból. Niestety pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie pójdzie do lekarza i nie przyzna się do tego, że coś mu dolega. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany zachowania, jak np. utrata apetytu, złe samopoczucie, apatia, próby chowania się i szukania sobie miejsca, udaj się do lekarza.