To, ile żyje pies z rakiem wątroby, zależy od kilku czynników. Na pewno im wcześniej rak zostanie zdiagnozowany, tym lepsze będą rokowania. Choroba niestety często kończy się eutanazją zwierzaka. Czy można jej uniknąć? Jak wykryć raka wątroby? Czytaj dalej!

Nowotwory wątroby u psów

Nie każdy guz jest takim samym nowotworem, dotyczy to też guzów tego samego narządu. Nowotwory wątroby, niebędące przerzutami z innych narządów w organizmie, uznaje się w weterynarii za rzadkie. Stanowią około 1–1,5% wszystkich nowotworów u psów.

Wśród tzw. pierwotnych nowotworów wątroby najczęściej spotyka się niestety te złośliwe. Mięsaki są rzadsze niż zmiany wywodzące się z hepatocytów. Nie tak częste są guzy niezłośliwe. Czy to ma znaczenie i może wpłynąć na to, ile żyje pies z rakiem wątroby? Tak! Mogą się różnić tempem wzrostu oraz podatnością na leczenie, a co za tym idzie – rokowaniem.

Nowotwór wątroby u psa – przyczyny

Przyczyny nowotworów wątroby mogą być różne. U ludzi często powodem jest marskość wątroby. U psów również może tak być. Oprócz tego lekarze weterynarii wymieniają m.in. niektóre związki chemiczne, a nawet inwazje pasożytów. Przyczyną raka wątroby u psa może być także promieniowanie radiacyjne.

Z reguły na raka tego narządu cierpią starsze psy, w wieku powyżej 10. roku życia. Jeśli guz jest przerzutem, jego przyczyną może być nowotwór gruczołu mlekowego (dotyczy to zwłaszcza suk), a także trzustki. Takie nowotwory wątroby mogą także powstawać wskutek rozrostu chłoniaków oraz w przebiegu białaczki.

Nowotwór u psa – objawy guza wątroby

Od szybkiego wyłapania objawów przez opiekuna i celnej diagnozy zależy to, ile żyje pies z rakiem wątroby. Niestety z nowotworami sprawa jest skomplikowana. Bardzo często dają objawy, które przypominają symptomy innych chorób wątroby.

Dotyczy to też typowych problemów z wątrobą, np. łagodnej niewydolności. Takie psy często są leczone na coś innego, proponowana jest też karma dla psa z chorą wątrobą.

Na co zwrócić uwagę?

Co powinno zaniepokoić właściciela? Każdy objaw taki jak:

 • apatia;
 • brak lub zmniejszenie apetytu;
 • wymioty;
 • zwiększone pragnienie;
 • biegunka.

W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania raka, mogą np. pojawić się objawy neurologiczne, wodobrzusze lub zażółcenie błon śluzowych.

Diagnostyka i leczenie onkologiczne u psa

Do postawienia diagnozy niezbędne są badania. Najpierw badania krwi – morfologia i biochemia. Jeśli wyniki są niepokojące, weterynarz zaleci wykonanie badań obrazowych – badanie RTG lub USG jamy brzusznej. Pozwala ono stwierdzić, czy proces nowotworowy rzeczywiście istnieje i gdzie dokładnie choroba się rozwija.

Często od razu wykonywana jest biopsja, która pozwala określić rodzaj zmian nowotworowych i na tej podstawie dobrać leczenie. To, ile żyje pies z rakiem wątroby, jest zależne m.in. właśnie od badań i dalszego postępowania. Leczenie polegać może na chemioterapii, radioterapii, a także zabiegu chirurgicznym.

Profilaktyka

Trudno jest zapobiegać nowotworom. Nigdy nie masz pewności, co je wywołało. To, co możesz zrobić dla swojego psa, to pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i wykonywaniu badań. Obserwuj także jego zachowanie i reaguj na wszelkie niepokojące cię zachowania.

Jeśli pies przestał jeść, regularnie wymiotuje lub powiększył mu się obwód brzucha, mimo że ilość karmy i spacerów nie uległa zmianie, nie licz, że samo przejdzie! Dbaj o swojego psiaka, ponieważ tylko pacjent onkologiczny w dobrej kondycji będzie miał siły do walki z ciężką chorobą, nawet w podeszłym wieku.

Ile żyje pies z rakiem wątroby?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile żyje pies z rakiem wątroby. Wszystko bowiem zależy od tego:

 • jak szybko zostały zauważone objawy nowotworu przez opiekuna;
 • jak szybko postawiono trafną diagnozę;
 • jak silny jest organizm psa;
 • od rodzaju nowotworu, złośliwego, przerzutu, łagodnego;
 • jak zaawansowana jest choroba nowotworowa;
 • czy leczenie przynosi zamierzony efekt.

Czasem mogą to być tygodnie lub wręcz dni. Bywa jednak, że są to lata.

Rak wątroby u pupila to diagnoza, która kochającego opiekuna wbija w fotel. Myśl o tym, że ukochany pies cierpi, jest nie do zniesienia. Każdy zastanawia się, dlaczego spotkało to jego psinę. Nie pytaj, ile żyje pies z rakiem wątroby. Zamiast tego pogłaszcz swojego czworonożnego przyjaciela, ciesz się z nim każdym jego dniem i daj z siebie wszystko w walce z jego chorobą.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.