Najważniejsze kwestie

  • Nie ma jednej, uniwersalnej norma temperatury ciała psów. Bezpieczny zakres to najczęściej przedział 37,5-39,2°C.
  • Gorączka u psa to ciepłota większa o ponad 1°C powyżej bezpiecznego zakresu.
  • Pewne wahania temperatury psa są naturalne, ale gwałtowny wzrost ciepłoty ciała może sygnalizować istotne problemy zdrowotne.
  • Podwyższona temperatura u psa może być spowodowana wieloma czynnikami, m.in. infekcjami, stanami zapalnymi, alergiami, zaburzeniami hormonalnymi czy nowotworami.
  • Aby zmierzyć temperaturę psa, należy użyć termometru specjalnie przeznaczonego dla zwierząt. Najbardziej precyzyjne są przyrządy doodbytnicze.
  • W przypadku podejrzenia stanu gorączkowego u psa trzeba obserwować stan zwierzaka. Jeśli temperatura jest wysoka (ponad 40–42°C) lub występują dodatkowe objawy, należy zabrać go do weterynarza.

Prawidłowa temperatura ciała psów jest wyższa niż u ludzi

Zdrowie naszych pupili zależy w dużej mierze od utrzymania prawidłowej ciepłoty. Wszelkie odstępstwa od normy mogą oznaczać lub powodować komplikacje zdrowotne. Przy czym norma nie jest stała i jednolita. Prawidłowa temperatura ciała psów zazwyczaj mieści się w zakresie 37,5-39,2 stopni Celsjusza – niektóre źródła jako górną granicę podają 39,3–39,5°C, wiele zależy od rasy. Małe pieski charakteryzują się zazwyczaj zwiększoną ciepłotą ciała w porównaniu do ras dużych. Te same wskazania dla jednego będą jeszcze prawidłowe, a w innym przypadku można już mówić o gorączce u psa.

Warto zapytać weterynarza o prawidłowe zakresy dla swojego zwierzaka. Naturalna temperatura psiego ciała ulega naturalnym wahaniom w ciągu dnia, dlatego duże znaczenie mają prawidłowe pomiary. Na poziom ciepłoty wpływają między innymi:

  • aktywność fizyczna – wyższa temperatura z powodu wysiłku i przyspieszonego metabolizmu;
  • wiek – szczenięta mają nieco cieplejsze ciała;
  • stres – skutkuje chwilowym zwiększeniem ciepłoty;
  • środowisko –  warunki atmosferyczne i parametry w pomieszczeniu.

Wyższa temperatura to niekoniecznie gorączka. Naturalne zmiany ciepłoty ciała

Temperatura psa może ulegać wahaniom w ciągu dnia, nawet o 2°C. Decydują o tym różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Podobnie jak u ludzi, ciepłota psa w pewnym stopniu zależy od pory dnia – zwykle temperatura ciała jest nieco wyższa wieczorem niż rano. Kolejny przykład to faza cyklu cieczkowego u suczki. Zazwyczaj temperatura ciała najmocniej rośnie w drugim etapie.

Gorączkę u psów sygnalizują przede wszystkim:

  • podłoże metaboliczne – działanie układu metabolicznego i aktywność ośrodka termoregulacji w podwzgórzu;
  • stosunkowo szybki wzrost ciepłoty ciała;
  • dodatkowe symptomy pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka.

Jak zmierzyć temperaturę psu i sprawdzić, czy ma gorączkę?

Najdokładniejszy sposób mierzenia temperatury ciała psa to użycie termometru, który jest specjalnie przeznaczony dla zwierząt. Taki przyrząd wkłada się do odbytu psa – przed pomiarem należy natłuścić końcówkę, w miarę możliwości uspokoić czworonoga i upewnić się, że nie będzie się ruszał w trakcie badania. Należy zachować ostrożność podczas mierzenia temperatury ciała psa, aby nie spowodować urazu czy stresu dla zwierzęcia.

Istnieją również termometry bezdotykowe, które mierzą temperaturę na zewnątrz ciała psa, chociaż mogą być mniej precyzyjne. Trzeba mieć na uwadze, że ciepłota w różnych punktach może się różnić. Dlatego przy kolejnych pomiarach należy kierować czujniki w ten sam punkt.

Stan podgorączkowy, hipertermia czy gorączka? U psów też się je odróżnia

Stan podgorączkowy u psów to sytuacja, gdy temperatura ciała psa jest nieco podwyższona maksymalnie o 1°C powyżej adekwatnej normy – wyższe przekroczenie prawidłowego zakresu to już stan gorączkowy. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że stan gorączkowy to temperatura do 39–40°C, a powyżej 40°C to już gorączka. U psa może wystąpić również hipertermia – zwiększenie ciepłoty ciała i brak możliwości jej obniżenia, w którym nie bierze udział ośrodek termoregulacji w mózgu.

Jak odróżnić stan gorączkowy od hipertermii, jeśli zakresy temperatur tych stanów organizmu są praktycznie takie same? Za gorączkę odpowiadają wewnętrzne mechanizmy ciała, natomiast przegrzanie hipertermiczne ma związek z czynnikami zewnętrznymi – upałem, nadmiernym wysiłkiem etc. Ryzyko hipertermii zwiększają:

  • młody i zaawansowany wiek zwierzaka;
  • choroby i zaburzenia układu krążenia;
  • brachycefalia (rasy z krótką kufą).

Objawy gorączki u psa. Symptomy podstawowe i często współwystępujące

Główna oznaka stanu gorączkowego u czworonoga to naturalnie podwyższona, wykraczająca poza normę temperatura ciała. Nadmierne zwiększenie ciepłoty wywołuje określone konsekwencje – pies z gorączką często ma ciepły i suchy nos, więcej pije, staje się mniej aktywny, traci apetyt i ochotę na spacery czy zabawy. Im wyższa temperatura, tym bardziej prawdopodobne stają się dreszcze i drgawki.

Pozostałe objawy gorączki u psa zależą od tego, co ją spowodowało. Lista potencjalnych objawów dodatkowych jest zatem niezwykle rozbudowana. Wśród najczęstszych oznak problemów ze zdrowiem, które manifestują się stanem podgorączkowym lub gorączkowym, weterynarze najczęściej wymieniają:

  • wymioty;
  • biegunkę;
  • kaszel, duszności, problemy z oddychaniem;
  • psi katar;
  • intensywne łzawienie oczu.

Najczęstsze przyczyny gorączki u psów

Jednym z głównych powodów stanów gorączkowych wśród najlepszych przyjaciół człowieka są infekcje wirusowe, bakteryjne oraz choroby zakaźne. Do najczęściej diagnozowanych przypadłości należą m.in. zapalenie płuc, stany zapalne uszu, infekcje dróg moczowych, parwowiroza, nosówka czy psia grypa. Gorączka u psa może być też częścią reakcji alergicznej. Alergeny uczulające organizmy czworonogów występują w pokarmie, powietrzu, a także niektórych lekach na inne choroby.

Gorączki często towarzyszą stanom zapalnym, które mogą pojawić się m.in. na skutek urazów mechanicznych – zwichnięć, złamań, a zranienia dodatkowo zwiększają ryzyko zakażenia. Wśród potencjalnych przyczyn znajdują się również:

  • zaburzenia hormonalne i metaboliczne;
  • zatrucia pokarmowe i niepokarmowe;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • nowotwory.

Kiedy zabrać gorączkującego psa do weterynarza?

Jeśli zwierzak ma podwyższoną temperaturę, a poza tym wszystko wydaje się w porządku, warto obserwować jego stan przez pewien czas. Psa z gorączką należy zabrać do weterynarza, gdy temperatura ciała jest wysoka (ponad 40–42°C, w zależności od rasy, płci czy cech osobniczych), występują dodatkowe objawy albo pupil niedawno przechodził przez inne problemy zdrowotne. O tym, co będzie dalej, zdecyduje lekarz na podstawie diagnozy, historii chorób czworonoga, jego aktualnego stanu i podobnych zmiennych.

Gorączka u psa – zalecenia. Łagodzenie objawów, leczenie

W stanie gorączkowym pies potrzebuje dostępu do świeżej, czystej wody oraz odpoczynku – w niektórych przypadkach konieczne będzie schłodzenie ciała. Podwyższenie temperatury pomaga walczyć z infekcjami, ale przy zbyt wysokim poziomie stwarza zagrożenie dla organizmu. Do tego celu można użyć np. zwilżonych ręczników – temperatura okładu nie powinna być znacznie niższa od wskazań termometru, zalecana różnica to 1–2°C. Warto też dostarczać psu pełnowartościowe i lekkostrawne jedzenie.

Jeżeli gorączkę u psa trzeba leczyć weterynaryjnie, to lekarz dobiera odpowiednie metody oraz leki. Przy rozpoznaniu infekcji bakteryjnej może przepisać antybiotyki, często istnieją wskazania do podania zwierzęciu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niektóre przypadłości, które objawiają się zbyt wysoką temperaturą ciała, wymagają bardziej inwazyjnych form terapii.

Profilaktyka. Jak dbać o zdrowie psa i unikać stanów gorączkowych?

Aby wspierać ogólne zdrowie i odporność psa, warto stale dbać o jego dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Ryzyko gorączki u psa mogą zmniejszyć:

  • regularne spacery i ćwiczenia, dostosowane do wieku i rasy psa;
  • zrównoważona dieta, bogata w białko, witaminy i minerały;
  • terminowe szczepienia, aby chronić psa przed chorobami zakaźnymi;
  • częste kontrolne wizyty u weterynarza, aby monitorować stan zdrowia psa i wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne;
  • zapewnienie psu miłości, opieki i wsparcia emocjonalnego, aby minimalizować stres.

Gorączka u psa to niejednoznaczny objaw. Łatwo go pomylić z hipertermią. Nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza przy mocno podwyższonej temperaturze ciała pupila. Lepiej zgłosić lekarzowi błahostkę niż zlekceważyć pierwsze oznaki poważnej choroby lub stanu, który zagraża zdrowiu lub nawet życiu czworonoga.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.