Mawiają, że licho nie śpi. Psy miewają naprawdę szalone pomysły – zjadają przedziwne rzeczy, pakują się w miejsca, w które niekoniecznie powinny, a wszędzie roi się od kleszczy… Lepiej być zabezpieczonym, a apteczka dla psa w tym pomoże. Jakie środki i leki możesz bezpiecznie podać psu?
Leki do psiej apteki
Jeśli twój psiak na stałe przyjmuje jakieś lekarstwa, np. środki na alergię, powinny one znaleźć się w apteczce dla psa. Nie powinno ich w niej nigdy zabraknąć. Jeśli planujesz urlop, zaopatrz się w ilość leków dla psa wystarczającą na cały wyjazd! Lepiej nie ryzykować nadszarpnięcia zdrowia psa podczas wakacji. Listę lekarstw oraz chorób i alergii, na które zwierzak cierpi, powinieneś spisać na kartce i zawsze mieć ją w apteczce. Jeśli ma chorobę lokomocyjną, koniecznie włóż do niej także Aviomarin dla psa.
Must have, gdy pupil potrzebuje twojej pomocy
W apteczce dla psa powinna znajdować się jego książeczka zdrowia. To ważne, szczególnie gdy wyjeżdżasz z pupilem na urlop. Niestety wypadki i choroby zdarzają się także podczas (w takim wypadku niezbyt) wymarzonych wakacji. Książeczka zdrowia psa ułatwi miejscowemu lekarzowi w razie konieczności prześledzenie historii zdrowia psa, gdyby zaszła konieczność jechania do kliniki weterynaryjnej.
Jeżeli twój psiak na coś choruje lub ma na coś alergię, włóż do apteczki kartkę z ich listą. Wypisz tam także leki, jakie przyjmuje. Na wypadek problemów z zachowaniem warto mieć także na kartce kontakt do dobrego behawiorysty.
Apteczka dla psa – co na skaleczenia?
O skaleczenie psiej łapki niestety nie jest trudno. Wystarczy spacer i szkło ukryte w trawie… Co warto włożyć do apteczki na skaleczenia i rany? Oprócz gazy i wyjałowionych gazików, z pewnością przyda się do opatrunków bandaż kohezyjny. Jest to bandaż samoprzylepny, często stosowany w klinikach weterynaryjnych. Apteczka dla psa powinna zawierać Rivanol lub Octenisept do odkażania ran. Ten drugi jest wygodniejszy, ma formę sprayu. Potrzebna jest też sterylna strzykawka do płukania ran. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się też w opatrunki hydrożelowe. Przyniosą psu ulgę w razie odparzeń.
Nic bardziej nagłego – biegunka
Biegunka nigdy nie pyta o odpowiedni moment. Te leki musisz mieć w apteczce na wypadek problemów z żołądkiem, a także chorobą lokomocyjną:
- Smecta w saszetkach;
- węgiel aktywny.
Zapas kapsułek z węglem i Smecta dla psa to podstawa walki z rozwolnieniem. Warto także mieć w zanadrzu probiotyk, który po biegunce wesprze nieco pracę jelit. Węgiel dla psa lepiej kupić w kapsułkach, ponieważ ten w tabletkach trudniej dawkować zwierzakowi.
Co na kleszcze w psiej apteczce?
Te pajęczaki to prawdziwa plaga. Kiedyś groziły tylko podróżnikom wybierającym się do lasu. Aktualnie znaleźć je można wszędzie, także na miejskich trawnikach. Kleszczołapka lub specjalna pęseta do wyciągania kleszczy to obowiązkowe wyposażenie dobrej apteczki dla psa! Nawet jeżeli zabezpieczasz swojego psa przeciw kleszczom, zawsze powinieneś mieć coś do ich bezpiecznego usunięcia. Wprawdzie nie są szczególnie odporne na mróz, szczególnie duży, ale… kto ostatnio widział w Polsce długą i mroźną zimę?!
Co jeszcze powinno znaleźć się w psiej apteczce?
Trudno przewidzieć każdy wypadek lub przypadłość, która może przydarzyć się psu. Dla bezpieczeństwa i komfortu twojego pupila włóż do apteczki również:
- strzykawkę do podawania leków w płynie;
- sól fizjologiczną w ampułkach – do przemywania oczu;
- termometr;
- plaster;
- nieduże, zaokrąglone nożyczki;
- dobrze dobrane cążki do pazurów;
- pęsetę;
- jednorazowe rękawiczki;
- elektrolity dla psa – wzmocnią psa w razie odwodnienia spowodowanego np. biegunką.
Kaganiec weterynaryjny
Obolały pies może ugryźć w reakcji na ból, zwłaszcza silny. Zadbaj więc o ręce swoje i ewentualnych pomocników. Dobrze wyposażona apteczka dla psa powinna zawierać również kaganiec weterynaryjny w odpowiednim rozmiarze. Ale uwaga! Tego rodzaju kaganiec absolutnie nie nadaje się na spacery ani podczas przewożenia psa transportem publicznym! Wielu właścicieli popełnia błąd, stosując go. Ciasno zawiązany, uniemożliwia psu otworzenie pyska i dyszenie. Można go zawiązać luźniej, ale wtedy pies może również ugryźć… Jaki to ma wówczas sens? Na co dzień używaj wyłącznie kagańca fizjologicznego.
Apteczka dla psa – jak ją wybrać?
Wraz ze wzrostem świadomości opiekunów coraz więcej sklepów zoologicznych ma w swojej ofercie psie apteczki. Często ich wygląd od razu mówi, do czego służą. Apteczką dla psa może jednak stać się również nieduża skrzynka na narzędzia lub zwykłe, plastikowe pudełko. Ważne jest, by była ona poręczna i funkcjonalna oraz dosyć lekka. W końcu może się przydać na przykład podczas wędrówki w górach. Komu chciałoby się dźwigać dodatkowy ciężki bagaż?
Apteczka dla psa – gdzie kupić wszystko?
Wiele produktów z powyższej listy bez większych problemów możesz kupić w aptece. Cążki do pazurów i sprzęt do usuwania kleszczy najprędzej zdobędziesz w sklepie zoologicznym. Leki, które pies przyjmuje i inne typowo weterynaryjne produkty, jak probiotyki, leki uspokajające czy elektrolity, najlepiej kupić w lecznicy weterynaryjnej. Weterynarz prowadzący twojego może ci pomóc w kompletowaniu apteczki dla psa. W końcu zna go najlepiej i z pewnością podpowie ci, które będą dla niego odpowiednie. To szczególnie ważne, jeśli twój psiak na coś choruje i nie wszystkie preparaty może przyjmować.
Od Redakcji
Apteczkę dla psa, podobnie jak tę dla człowieka, warto zabierać ze sobą na wyjazdy czy dłuższe wyjścia. Jeśli w domu masz pełno psich leków, wyposaż się również w mniejszą apteczkę, do której schowasz tylko środki pierwszej potrzeby.
Jak dbać o apteczkę dla psa?
Przede wszystkim sprawdzaj daty ważności leków. Lepiej nie ryzykuj – uzupełniaj na bieżąco te, których termin ważności minął. W apteczce dla psa powinien panować porządek oraz czystość. Poukładaj leki i środki, byś zawsze wiedział, gdzie czego szukać. Wszystkie lekarstwa powinny być odpowiednio przechowywane – zawsze pytaj lekarza weterynarii, jak przechowywać dany preparat. Jeśli musiałeś otworzyć opakowanie z lekarstwem, zapisz na kartce, kiedy to zrobiłeś i naklej ją na opakowanie. Najlepiej wyposażona apteczka dla psa nie będzie dobrze służyła, jeśli będzie w niej panował brud i chaos!
Bardzo często to właściciel jest pierwszym ratownikiem medycznym dla swojego psa. Warto więc, by miał czym ratować swojego przyjaciela. Aby porządne wyposażenie apteczki powstało, nie trzeba wcale wiele! Zadbaj o swojego pupila już dziś i bądź w stanie udzielić psu pomocy w nagłej sytuacji.