Każdy pies dyszy i jest to zachowanie całkiem normalne. W ten sposób odbywa się termoregulacja w jego organizmie. Kiedy sapanie może być objawem choroby? Jak rozpoznać, że twojemu psu coś dolega? Sprawdź najczęstsze przyczyny ziajania u twojego psa.

Ziajanie u psa – jaką spełnia funkcję?

Ziajanie u psa jest reakcją organizmu na nadmiar ciepła. Za pomocą ziajania pies oddaje nadmiar ciepła i ochładza organizm i chroni przed przegrzaniem. Psy nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele, a jedynie na poduszkach łap. Pot nie spełnia więc funkcji chłodzącej dla całego organizmu. W zamian tego pies dyszy, szczególnie po wysiłku lub w czasie gorących dni. W ten sposób pies reguluje temperaturę swojego ciała, by nie dopuścić do udaru cieplnego. W niektórych sytuacjach przyspieszony oddech u psa może być niepokojącym objawem świadczącym o chorobie.

Przyspieszony oddech a stresujące sytuacje

Psy różnie reagują na stres. Jednym z objawów świadczących o tym, że pies jest zdenerwowany, może być właśnie intensywne oddychanie. Bardzo często pies dyszy w nowych dla niego sytuacjach jak np. wizyta u weterynarza lub w salonie piękności. Wnikliwa obserwacja pomoże w rozpoznaniu sytuacji powodujących u pupila zdenerwowanie. W ten sposób można zredukować do minimum stres i związane z nim uporczywe posapywanie.

Kiedy ziajanie wskazuje na chorobę?

Jeśli pies dyszy, co może być nie tak. Zazwyczaj przyspieszony oddech nie jest jedynym objawem choroby. Oprócz tego mogą się pojawić również:

  • wymioty;
  • gorączka;
  • biegunka;
  • brak apetytu;
  • niechęć do zabawy i spacerów.

Każdy z tych objawów powinien skłonić cię do wizyty u lekarza weterynarii. Jeśli więc pies się trzęsie i szybko oddycha, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Ziajanie psa może zależeć od rasy

Niektóre psy mają dosyć specyficzną budowę. Należą do nich rasy brachycefaliczne tj. buldog francuski, pekińczyk, mops czy shih tzu. Charakteryzują się krótką, płaską kufą. To sprawia, że psy te mają płytszy oddech i posapują zdecydowanie częściej niż przedstawiciele innych ras.

Nieodpowiednie karmienie i brak ruchu wpływa na to, że pies dyszy

Jeśli pies dyszy często, zwróć uwagę na jego kondycję fizyczną. Otyłość u zwierząt domowych jest coraz częstszym problemem. Otyłe psy podobnie jak ludzie szybciej się męczą, co może powodować wzmożone ziajanie u psa. Pomóc może dopasowana do potrzeb pupila dieta oraz odpowiednia ilość ruchu. Dobrze, by psiak w tym czasie był pod stałą opieką lekarza weterynarii.

Pies dyszy w nocy – przyczyny

Kiedy pies głośno dyszy w nocy, może to być uciążliwe dla wszystkich domowników. Jeśli zauważysz u swojego psa przyspieszony oddech, zastanów się, czy twój pupil nie spożywa na noc zbyt ciężkich posiłków. Mogą one stanowić zbytnie obciążenie dla układu pokarmowego zwierzęcia. Inną przyczyną tego, że pies dyszy, może być też nadmierny wysiłek lub zbyt długi spacer przed snem. Zwierzak będzie wieczorem zbyt zmęczony, co powoduje nadmierne i uporczywe ziajanie.

Cieczka u suczki

Pies może posapywać także w czasie cieczki. Zarówno suczki, jak i psy mogą w tym czasie głośno pobierać powietrze. Jeśli jest to spory kłopot, warto rozważyć możliwość kastracji lub sterylizacji zwierzęcia. W przypadku czworonogów ten zabieg jest zalecany również, by uniknąć wielu problemów zdrowotnych u zwierzęcia.

Głośne posapywanie u psa nie zawsze jest spowodowane jedynie reakcją fizjologiczną. Właściciele psów powinni obserwować swojego pupila, by w razie konieczności móc jak najszybciej udzielić pomocy. Jeśli jakiekolwiek zachowanie twojego podopiecznego wzbudza twój niepokój, zawsze warto zabrać psa do weterynarza. Lekarz weterynarii bez wątpienia rozwieje wszelkie wątpliwości, a także doradzi, co zrobić, gdy pies dyszy ze stresu.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.