Wszy to rodzaj niewielkich owady, które są zewnętrznymi pasożytami wielu gatunków zwierząt, w tym także człowieka. Osiągają od 0,35 do 6 mm długości i żywią się krwią. Niektóre z gatunków specjalizują się w pasożytowaniu na konkretnych zwierzętach. Wszy ludzkie zazwyczaj żyją na skórze głowy, ale mogą pojawiać się też w innych miejscach. Wiele osób zastanawia się, czy wszy gryzą konkretne miejsca, a także jakie są objawy ich obecności oraz w jaki sposób można leczyć tę dolegliwość. Wszystkie te zagadnienia omawiamy w poniższym tekście.

Czy wszy gryzą – po ciele, na głowie, pod brzuchem

Wszy gryzą, ale nie po całym ciele – wszystko zależy od rodzaju wszawicy i pasożytów. Wszystkie narządy gębowe, które umożliwiają nakłuwania skóry i zasysanie krwi. Gryzienie przez wszy może powodować silne swędzenie, a skóra w miejscach ugryzień staje się podrażniona i zaczerwieniona. Drapanie zwiększa ryzyko wtórnej infekcji.

Wszy gryzą tam, gdzie mają najłatwiejszy dostęp do krwi i mogą przetrwać. Ślady po ugryzieniach wszy najczęściej można zauważyć na skórze głowy, za uszami i na karku. Wynika to ze statystyki – lekarze stwierdzają obecność pasożytów głównie na głowie. Niektóre gatunki mogą dostać się (ale nie przenieść z głowy!) na korpus, plecy czy podbrzusze i okolice narządów płciowych.

Rodzaje wszawicy, objawy obecności wszy

Wesz ludzką (Pediculus humanus) kiedyś rozróżniano na 2 podgatunki – głowową i odzieżową. Obecnie uważa się te pasożyty za przedstawicieli jednego gatunku, choć istnieją pomiędzy nimi pewne różnice. Czymś innym jest natomiast wesz łonowa (Phthirius pubis). Odmiana wszawicy zależy od tego, które owady ją wywołały. Poszczególne pasożyty atakują najczęściej w jednym miejscu.

Różne wszy mogą wywołać następujące problemy:

  • wszawica głowowa – najczęściej dotyka dzieci. Zwykle obecność owadów stwierdza się po gnidach, czyli niewielkich jajeczkach przyklejonych do włosów. Samiczki składają od 100 do 300 jajeczek na dobę;
  • wszawica odzieżowa – wszy przyczepiają się do ubrań, w okolice szwów, zakładek i załamań. Na skórze pojawiają się brunatne plamy i przeczosy, może dojść do zakażenia durem brzusznym;
  • wszawica łonowa – owady przytwierdzają się do włosów łonowych tuż przy skórze i stamtąd wkłuwają się po krew. W efekcie pojawia się świąd, czasem występują tzw. plamy błękitne.

Leczenie wszawicy, profilaktyka przeciw pasożytom

Wiesz już, czy wszy gryzą po ciele. A co robić, gdy już się pojawią i zaczną pasożytować – na głowie, w ubraniach lub w okolicach łonowych? Leczenie wszawicy polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniego szamponu lub kremu. Ponadto ubrania i pościel chorego należy wyprać w wysokiej temperaturze. Można także skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się dezynfekcją pomieszczeń.

Aby uniknąć ponownego zarażenia wszy, pamiętaj o regularnym myciu włosów i ciała oraz o utrzymaniu czystości w domu. Unikaj też bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi wszawicą.

Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Jan Warzecha

Czasami ze zwierzętami rozumie się zdecydowanie lepiej, niż z ludźmi. Jak dotąd w jego domach rodzinnych były 3 psy i 4 papużki faliste. Adoptowanie kolejnych zwierzaków to tylko kwestia czasu, środków oraz przestrzeni. W artykułach skupia się na zaleceniach kompetentnych fachowców. Osobiście nie wciela wszystkich porad jeden do jednego w życie.