Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, czy pluskwy gryzą. W dzień praktycznie ich nie widać – co jednak nie znaczy, że pożywiają się jedynie w nocy. Dorosłe osobniki mogą wytrzymać bez pożywienia nawet rok. Do tego są w stanie przetrwać w ekstremalnych temperaturach, zarówno bardzo niskich, jak i wysokich. Dlatego trzeba odróżnić zachowania typowe, zwyczajne od tego, co mogą zrobić przedstawiciele tego gatunku.
Czy pluskwy gryzą w dzień?
Zasadniczo pluskwy nie gryzą w świetle dnia, aczkolwiek może się tak zdarzyć. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Pluskwy domowe są z natury nocnymi owadami. Wolą atakować swoje ofiary, gdy te śpią, co pozwala im na spokojniejsze żerowanie. Dlatego ugryzienia najczęściej odczuwane są po przebudzeniu. Atak pasożyta raczej nie jest na tyle bolesny, by doprowadził do przebudzenia.
Za dnia pluskwy zwykle ukrywają się w ciemnych, niewidocznych zakamarkach domu. Wiele osób błędnie przypuszcza, że pluskwy nie gryzą w dzień. Choć rzeczywiście wychodzą i pożywiają się przede wszystkim w nocy, to w sytuacji, gdy są głodne, mogą zaatakować również za dnia.
Ugryzienie pluskwy – znaki szczególne, możliwe skutki
Nie zawsze zauważysz na to, że pluskwa upuściła ci trochę krwi – ślady po ugryzieniach są zwykle małe, czerwone i swędzące, ale w niektórych sytuacjach nie ma ich w ogóle. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji układu odpornościowego organizmu. Jeśli ugryzienia są widoczne, często pojawiają się w linii lub grupie, a nie jako pojedyncze zaczerwienienia.
Niewielu ludzi faktycznie odczuwa ugryzienie w momencie, kiedy pluskwa zaczyna ucztować, ponieważ te owady wydzielają środek znieczulający. Bez względu na to, czy pluskwy gryzą w nocy, czy w dzień. Dlatego ugryzienia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dla większości ludzi są one tylko nieprzyjemnym doświadczeniem, które powoduje świąd, pokrzywkę i podrażnienie skóry, czasami osłabienie. Niektórzy jednak mogą doświadczyć poważniejszych skutków:
- alergicznych reakcji skórnych;
- zakażenia WZW typu B lub enterokokami;
- wtórne infekcje (rozdrapywanie swędzących ranek).
Pluskwy domowe mogą przenosić nawet 40 różnych patogenów wywołujących różne choroby, aczkolwiek badania w tym zakresie wciąż trwają. Jak dotąd nie udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że to ugryzienia owadów są bezpośrednio odpowiedzialne za odnotowywane zachorowania. Możliwe, że do zakażeń dochodzi później, bez udziału pluskiew.
Jak walczyć z pluskwami i nie dopuścić do ich zalęgnięcia się w domu?
Wiesz już, czy pluskwa gryzie w dzień lub w nocy. Co robić, gdy stwierdzisz obecność owadów w domu? Możliwe jest podjęcie pewnych działań samodzielnie:
- starannie odkurzaj wszystkie zakamarki domu, aby usunąć owady z potencjalnych kryjówek;
- regularnie zmieniaj i pierz pościel;
- zadbaj o czystość miejsc, w których pluskwy mogą się chować – szafach, komodach.
Pluskwy mogą być trudne do wyeliminowania bez pomocy profesjonalistów. Zawsze warto skonsultować się z firmą specjalizującą się w zwalczaniu szkodników.