Najważniejsze kwestie

  • Mokry nos u psa to zupełnie normalne zjawisko.
  • Mokry nos jest konsekwencją nadprodukcji łez i ich rozprowadzania po nosie podczas lizania.
  • Mokry nos u psa może pojawić się przy przeziębieniu.
  • Niekiedy mimo choroby pies nadal ma mokry nos.
  • Mokry nos nie powinien być wyznacznikiem stanu zdrowia pupila.

Mokry nos u psa – skąd się bierze?

Dlaczego pies ma zazwyczaj mokry nos? Wytłumaczenie jest niezwykle proste – to naturalna cecha czworonogów. Psie kanaliki łzowe produkują zbyt dużo łez, które obmywają oczy, a następnie spływają w kierunku nosa. Zwierzak oblizuje nos i rozprowadza je równomiernie po jego powierzchni. Na nosie znajduje się również dużo gruczołów śluzowych, które pełnią funkcje nawilżające. 

Wilgotność psiego nosa wpływa na zdolność rozpoznawania zapachów – do mokrych nozdrzy przylega więcej cząsteczek zapachowych. Mokry nos u psa pozwala więc czuć więcej i lepiej. Dzięki temu pies może też lepiej tropić.

Wilgotność nosa spada znacznie w nocy, psiak przestaje tak intensywnie oblizywać nozdrza. Po przebudzeniu twój pupil może mieć wysuszony nos, nie jest to jednak powód do niepokoju i zmartwień. W ciągu dnia poziom wilgotności powinien wrócić do normalności.

Mokry nos u psa – czy może świadczyć o chorobie?

Choć zwykło się uważać, że mokry pies jest oznaką zdrowia psa, nie zawsze musi to być prawdą. Jeśli pies ma bardzo mokry nos, a do tego kicha, może oznaczać to, że twój pupil jest przeziębiony lub cierpi na alergię. 

Mokry nos nie zawsze jest gwarancją dobrego zdrowia psiaka. Pamiętaj, że nie każda choroba odbije się na kondycji nosa (jego wilgotności), dlatego nawet jeśli pupil ma wilgotny nos, może być chory. Należy zwracać uwagę na całokształt objawów i zachowania czworonoga, a w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem. Warto też przeprowadzać u psiaka okresowe badania.

Mokry nos odpowiada za termoregulację

Mokry nos u psa pełni bardzo ważne funkcje. Nie tylko sprawia, że zmysł węchu dobrze działa, ale odpowiada za termoregulację. Pamiętaj, że psy pocą się w niewielkim stopniu i tylko w kilku miejscach, między innymi na nosie. W ciepłe dni nos chłodzi wdychane powietrze i pomaga obniżać temperaturę ciała poprzez odparowywanie wilgoci, która się na nim znajduje. 

Mokry nos to normalne zjawisko. Nie zawsze jest on jednak gwarancją psiego zdrowia. Mokry nos u psa towarzyszy przeziębieniom czy alergiom. Kontrolując stan zdrowia pupila nie sugeruj się jedynie stopniem wilgotności nosa – psiak może być chory, a nos nadal pozostanie mokry.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.