Łysa świnka morska budzi powszechne zainteresowanie nie tylko dlatego, że jest urocza. Wielu osobom kojarzy się z terrarium, naświetlaniem i specjalną pielęgnacją. Tymczasem świnka skinny może żyć w klatce i tworzyć stada z futrzastymi kuzynkami. Koniecznie jednak trzeba zadbać o jej prawidłowe żywienie oraz zapewnić dużo miękkich norek, w których może chronić się przed chłodem.

Popularność łysej świnki morskiej 

Świnka morska skinny dzieli nie tylko wieloletnich opiekunów kawii domowych. Nie każdy jest fanem ich dość charakterystycznej aparycji. Dla niektórych dotyk łysej skóry nie jest zbyt przyjemny. 

Skinny mają jednak także bardzo szerokie grono wielbicieli, którzy cenią sobie ich niespotykany wygląd, porównywalny do małych hipopotamów. Co więcej, rasa z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza i przekonuje do siebie nowe osoby. 

Łysa świnka morska – czy sława jej służy?

Czy rosnąca sława świnki morskiej skinny służy rasie? Z jednej strony na pewno tak. Ludzie, zamiast stygmatyzować te łyse stworzenia, uczą się, jak prawidłowo o nie dbać i z jakich miejsc je przygarnąć. 

Z drugiej strony, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z wymagań pielęgnacyjnych skinny. Bezwłose kawie domowe potrzebują bardzo dużo uwagi i delikatności. Zapadalność na różnorodne schorzenia jest u nich większa niż u owłosionych świnek morskich. To zwiększa koszty utrzymania, bo wydatki na wizyty u weterynarza są wyższe. 

Świnka skinny – pochodzenie

łysa świnka morska pochodzenieskinny guinea pig in front of white background

Świnka morska skinny powstała w warunkach laboratoryjnych, w Kanadzie, pod koniec lat 70. XX wieku. Pierwsze zwierzątko, które urodziło się bez włosów, było najprawdopodobniej wynikiem spontanicznej mutacji genetycznej. Świnki skinny początkowo miały służyć za obiekt testów dermatologicznych. Szybko jednak porzucono ten pomysł, bo skinny okazały się zbyt delikatne.

Potrzeba było wielu lat, zanim bezwłose świnki zyskały większą popularność. Za rasę uznano je dopiero w 2004 r. Od pewnego czasu skinny budzą spore zainteresowanie. W wielu krajach, w tym w Polsce, działają hodowle specjalizujące się w rozmnażaniu tych przyjaznych gryzoni.

Świnka morska rasy skinny – wygląd

O skinny powszechnie mówi się jako o łysych świnkach morskich, mimo że nie są one całkowicie bezwłose. Rzeczywiście, znaczna część ich ciała pozbawiona jest sierści, jednak w okolicy pyszczka możesz zauważyć drobną, nieco szorstką szczecinę. Niektóre świnki mają także lekko owłosione kark i stopy, jednak jest to cecha osobnicza. 

Skóra skinny jest delikatna i przyjemna w dotyku. Może mieć różne kolory, w tym:

  • całkowicie czarny;
  • czarny ze znaczeniami, np. brązowymi i różowymi; 
  • całkowicie brązowy;
  • brązowy ze znaczeniami w odcieniu różowym; 
  • całkowicie różowy.

Wielkością łyse kawie nie różnią się zbytnio od owłosionych kuzynów. Prawidłowa masa ciała powinna wynosić ok. 1-1,2 kg. 

Świnka morska skinny – żywienie

łysa świnka morska żywienieHairless Guinea Pig in front of white background

Dieta łysej świnki morskiej, podobnie jak innych ras, ma bardzo duże znaczenie dla jej prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podstawą żywienia jest siano. Paśnik z dostępem do zielonego i miękkiego sianka jest zatem obowiązkowy. Pamiętaj, że układ trawienny świnek morskich pracuje stale. Dostęp do pokarmu podstawowego pozwala uniknąć owrzodzeń i innych niebezpieczeństw związanych z pustymi żołądkiem i jelitami. Ponadto, siano umożliwia ścieranie zębów, które u kawii rosną przez całe życie.

Prócz sianka, w diecie łysej świnki morskiej powinny się znaleźć:

  • zioła – mniszek lekarski, krwawnik, babka lancetowata, różne mieszanki kilku ziół;
  • warzywa i owoce – ze znaczącą przewagą tych pierwszych;
  • granulat – specjalnie wyselekcjonowane karmy dla świnek morskich, zawierające duże ilości włókna i witaminy C.

Tym, co odróżnia dietę skinny od sposobu żywienia owłosionych świnek morskich, jest ilość i kaloryczność podawanych posiłków. Wiąże się to ze znacznie większym wydatkiem energetycznym, który potrzebny jest dla ogrzania ciała łysej świnki morskiej. Potrzebuje ona aż dwa razy więcej pokarmu, aby móc utrzymać prawidłową masę ciała.

Świnka morska skinny – kwestia stadności

Świnki morskie są zwierzętami obligatoryjnie stadnymi. Nie inaczej jest w przypadku odmiany bezwłosej. Chociaż łyse świnki morskie są przyjazne i chętne kontaktom z człowiekiem, nic nie zastąpi im obecności drugiego przedstawiciela gatunku. 

Nie ma znaczenia, z jaką rasą połączysz skinny. Może to być zarówno łysa kawia, jak i owłosiona. Warto jednak pamiętać, aby trzymać świnki wyłącznie w parach jednopłciowych. Wyjątki od tej reguły stanowią dwie sytuacje:

  • prowadzenie zarejestrowanej hodowli;
  • kastracja jednego z osobników.

Świnkę skinny można trzymać także w większych stadach. Wówczas zaleca się jednak przygarnięcie samych samic. Chociaż zdarzają się większe, zgodne stada samców, praktyka pokazuje, że należą one do rzadkości. 

Świnka morska rasy skinny – wyposażenie klatki

łysa świnka morska wyposażenie klatkiSkinny pig, Guinea pig against white background

Wymiary klatki lub kojca dla dwóch świnek morskich skinny wynoszą min. 120×60 cm. Nie powinno się schodzić poniżej tej powierzchni. Jak najbardziej można natomiast pokusić się o zakup znacznie większej klatki. 

Najczęściej stosowanym podłożem jest mieszanka drewnianego pelletu i dużych, odpylonych trocin. W przypadku łysej świnki morskiej, wiele osób woli jednak zastosowanie podkładów higienicznych, na których kładzie się kocyki, polary, drybedy lub maty łazienkowe. Wiąże się to z wrażliwością bezwłosych kawii, które bardziej niż inne rasy potrzebują miękkich i delikatnych przedmiotów w swojej przestrzeni. Warto także zainwestować w hamaki, domki i norki z polaru, w których skinny będzie ciepło i przytulnie.

Oprócz tego łyse świnki morskie uwielbiają wszelkie mosty i tunele, w których mogą się bawić lub ukrywać. Przed ich zakupem upewnij się, że nie mają ostrych elementów, o które twoja skinny mogłaby poważnie się skaleczyć.

Świnka skinny – zdrowie i pielęgnacja 

Brak sierści u łysej świnki morskiej sprawia, że jest ona niezwykle wrażliwa. Nic nie chroni jej skóry przed urazami czy warunkami atmosferycznymi. Z tego powodu, potrzebuje ona nieco większej uwagi niż świnka morska innej rasy. 

Świnki skinny doskonale radzą sobie z utrzymaniem czystości. Kąpiele nie są im zatem potrzebne, chyba że zaleci je weterynarz. Skóra kawii jest jednak bardzo delikatna i podatna na wysuszenie. Chociaż łój przeważnie zapewnia jej właściwą dawkę nawilżenia, od czasu do czasu można stosować wcierkę z oleju kokosowego. 

Bardzo ważne, aby klatka łysej świnki morskiej nie znajdowała się blisko kaloryfera lub bezpośrednio na słońcu. Wysoka temperatura może pogorszyć stan skóry świnki – łatwiej będzie o jej przesuszenie. Ekspozycja na słońce może też doprowadzić do przegrzania i udaru.

Długość życia i choroby skinny 

Niestety, świnka morska rasy skinny żyje krócej niż przedstawiciele innych ras. Średni wiek to 5-6 lat. Dlaczego tak się dzieje? 

Winę ponoszą głównie geny. Ze względu na nie, świnka morska skinny często zapada na: 

  • przeziębienia i choroby dróg oddechowych – wynika to z braku owłosienia; 
  • choroby serca;
  • choroby skóry – skóra skinny jest delikatna i podatna na schorzenia grzybicze i pasożytnicze. 

Podobnie jak u innych ras, u skinny zdarzają się:

  • choroby jamy ustnej – często związane są z nieprawidłowym żywieniem, np. podawaniem ziaren, które kaleczą pyszczek, lub niedoborem witaminy C;
  • niedoczynność tarczycy; 
  • kamica nerkowa; 
  • nowotwory.

Łysa świnka morska – gdzie kupować? 

łysa świnka morska gdzie kupować

Wiele osób, chcąc kupić świnkę morską, kieruje swoje kroki do sklepu zoologicznego. Warto jednak wiedzieć, że zwierzęta tam sprzedawane prawie zawsze pochodzą z pseudohodowli. Ich rozmnażanie, transport i warunki, w jakich są trzymane, pozostawiają wiele do życzenia. Nie warto przykładać ręki do tego procederu. 

Na szczęście, świnka skinny nie jest częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Gdzie w takim razie można je kupić? Na terenie Polski działa wiele hodowli, które zajmują się rozmnażaniem i sprzedażą łysych świnek morskich. Zwierzęta mają tam zapewnione odpowiednie warunki i opiekę. Wraz ze skinny z hodowli otrzymujesz rodowód, świadczący o jej pochodzeniu, oraz gwarancję, że zwierzę jest zdrowe i zadbane. Koszt świnki z hodowli to ok. 200-400 zł.

Świnkę skinny można także adoptować. Zwierzęta te czasami trafiają pod opiekę fundacji zajmujących się gryzoniami

Łysa świnka morska – ciekawostki 

Skinny nie jest jedyną bezwłosą kawią domową. Inną rasą świnki, pozbawioną sierści, jest Baldwin. Te zwierzęta rodzą się pokryte włosami, jednak po kilku dniach gubią je. W dotyku są także zupełnie inne niż skinny. Ich skóra często pokryta jest charakterystycznymi wypustkami. 

Łysa świnka morska – podsumowanie

Łysa świnka morska to marzenie wielu miłośników gryzoni. Rzeczywiście, wygląda fantastycznie. Fani rasy i hodowcy twierdzą, że wyróżnia ją także bardzo sympatyczny i proludzki charakter. Jednocześnie, warto pamiętać, że łyse świnki łatwiej się przeziębiają, a ich metabolizm jest szybszy. Z tego powodu więcej jedzą i, niestety, żyją statystycznie krócej, niż kawie domowe pokryte futerkiem. Ze względu na ryzyko wad genetycznych musisz uważać na to, skąd pochodzi twoja świnka. Wybieraj hodowle zarejestrowane w Cavias Club of Poland. Wystawiają one rodowody i dbają o dobrostan zwierząt. Łysa świnka morska nie będzie tam dużo droższa niż w sklepie zoologicznym, jednak szansa na to, że będzie zdrowa, jest znacznie większa.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.