W artykule przedstawimy opis świnki morskiej rasy teddy oraz opowiemy o jej naturalnych potrzebach. Znajdziesz tu informacje na temat przygotowania odpowiedniej klatki lub kojca i ich prawidłowego wyposażenia. Dowiesz się również, w jaki sposób pielęgnować takiego zwierzaka, a także czym go żywić.

Świnka morska rasy teddy – jak wygląda?

Przedstawiciele tej rasy mają gęste, szorstkie, a jednocześnie krótkie futerko. Zgodnie ze wzorcem głowa powinna być idealnie zaokrąglona, a uszy delikatnie oklapnięte. Oczy są szeroko rozstawione, co znacznie zwiększa pole widzenia gryzonia. Charakteryzuje ją mocna budowa oraz średnia wielkość. Dorosłe osobniki osiągają od 22 do 35 centymetrów długości ciała, a ich waga mieści się w przedziale od 700 gramów do 1,8 kilograma.

Do najpopularniejszych typów umaszczenia świnki morskiej rasy teddy należą przede wszystkim:

 • wszystkie dzikie kolory;
 • biele;
 • beże;
 • czernie;
 • brązy;
 • szylkrety z białymi znaczeniami lub bez nich;
 • trójkolorki.

Charakter świnki morskiej rasy teddy

Świnki morskie rasy teddy, podobnie jak pozostałe odmiany tych gryzoni, są niezwykle przyjacielskie zarówno wobec ludzi, jak i innych zwierząt domowych. Warto pamiętać jednak, że są to gatunki silnie stadne, w związku z czym nie należy hodować ich pojedynczo, nawet w sytuacji, kiedy można poświęcić im dużo swojego czasu. Łączy się jedynie zwierzęta tej samej płci, chyba że jedno z nich zostało poddane zabiegowi kastracji. Jest to bardzo ważne, ponieważ problem bezdomności wśród świnek morskich stanowi ogromny problem, a ciąże mocno osłabiają zdrowie samic.

Usposobienie i potrzeby świnek

Przedstawiciele tej rasy są wyjątkowo energiczni i uwielbiają zabawę. Każdy gryzoń powinien wychodzić z niej przynajmniej na dwie godziny dziennie, podczas których mógłby bez ograniczeń korzystać z dużej przestrzeni, ale zabezpieczonej w taki sposób, by nie groziło mu żadne niebezpieczeństwo.

Świnka morska rasy teddy – wyprawka

Świnki morskie rasy teddy nie są zbyt wymagającą odmianą. Mogą mieszkać zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na rozmiary klatki lub kojca, w którym gryzonie mają spędzać większość dnia. Jeśli będzie zbyt mały, może dojść do zachowań agresywnych między zwierzakami, a nawet rozwinięcia się u nich problemów o podłożu psychicznym. 

Rozmiar klatki

Zaleca się, by mieszkanie dla pary miało minimalnie 120 centymetrów długość oraz 60 centymetrów szerokości. Wysokość nie ma istotnego znaczenia, ponieważ kawie domowe nie mogą się wspinać ze względu na swoją budowę ciała. 

Wyposażenie klatki

Najlepszym podłożem dla świnki morskiej rasy teddy będą trociny przykryte drewnianym pelletem. Część opiekunów decyduje się na wyłożenie podłogi miękkimi kocykami, które co prawda są uwielbiane przez większość świnek morskich, jednak stanowią też świetne środowisko do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych. Poza tym w wyposażeniu klatki dla gryzoni muszą znaleźć się następujące akcesoria:

 • miseczka na jedzenie;
 • poidełko na wodę;
 • paśnik na siano;
 • domek dla każdego osobnika;
 • kuweta;
 • tunele, hamaki oraz inne atrakcje.

Higiena otoczenia

Niezwykle istotne dla zdrowia świnek morskich jest zachowanie higieny w ich klatce lub kojcu. Przynajmniej raz w tygodniu należy odkazić całe pomieszczenie, w którym mieszkają gryzonie oraz wszystkie znajdujące się w nim elementy. Jeśli twoi podopieczni nie potrafią jeszcze korzystać z kuwety, najlepiej robić to częściej.

Odpowiednia dieta świnki morskiej 

Świnka morska rasy teddy nie wymaga stosowania specjalistycznej diety. Podobnie jak inne rasy tego gatunku musi mieć stały dostęp do świeżego, ale jednocześnie niemokrego siana. 

Poza tym w ich codziennym jadłospisie powinna znaleźć się gotowa mieszkanka dla świnek morskich wzbogacana w witaminę C, której samej nie są w stanie syntezować. W roli pysznych, a jednocześnie zdrowych smakołyków doskonale sprawdzają się świeże owoce i warzywa, takie jak na przykład:

 • banan;
 • jabłko;
 • brzoskwinia;
 • gruszka;
 • brokuł;
 • marchew;
 • burak;
 • kapusta. 

Pielęgnacja świnki morskiej z włosem średniej długość

Pielęgnacja świnki morskiej rasy teddy nie powinna sprawić zbyt wielu trudności nawet początkującym opiekunom. Wystarczy raz w tygodniu starannie wyszczotkować jej sierść, a kąpiele wykonywać w razie potrzeby. Podczas zabiegów nie należy zapominać o wyczyszczeniu uszu, które są szczególnie narażone na rozwój infekcji oraz skróceniu zbyt długich pazurów. 

Częstym problemem u kawii domowych jest przerost zębów. Najlepszą profilaktyką jest dostarczanie gryzoniowi świeżych gałązek drzew, jednak kiedy już dojdzie do przerostu, pozostaje jedynie interwencja weterynaryjna.
Świnka morska rasy teddy to doskonały towarzysz zarówno dla rodzin, jak i dla singli. Jej pielęgnacja nie sprawia zbyt wielu trudności, a łagodne usposobienie sprawia, że doskonale sprawdza się w roli pupila dla osób początkujących.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.