Kawia domowa to dość popularny gryzoń, który często gości w domach. Jego hodowla nie jest nazbyt kosztowna czy skomplikowana, jednak warto poznać potrzeby tego gatunku. To sprawi, że twój pupil będzie żył długo w zdrowiu i dobrej kondycji ogólnej. Sprawdź, ile kosztuje świnka morska zależnie od rodzaju i rasy.

Ile kosztuje świnka morska krótkowłosa?

Cena świnki morskiej krótkowłose jest zwykle najniższa, jeśli chodzi o ogólne widełki. Najtańsze są zwierzęta kupione w sklepach zoologicznych – kosztują już od 50 zł. Tam zwykle spotkasz najbardziej popularną świnkę morską abisyńską, zwaną powszechnie rozetką z uwagi na układ sierści na ciele. A ile kosztuje świnka morska krótkowłosa kupiona w hodowli? Tutaj cena jest zwykle wyższa i wynosi nawet do 300 zł.

Ile kosztuje świnka morska długowłosa?

Kupno świnki morskiej długowłosej z zasady jest większym wydatkiem. Wiele zależy tutaj też od rasy. Bardziej popularna świnka morska peruwianka w sklepie będzie kosztowała od 70 zł. Z kolei w renomowanej hodowli jej cena może sięgnąć nawet 200 zł.

Inaczej jest w przypadku świnek sheltie. Ta rasa ma stale rosnące włosy, które trzeba nie tylko przycinać w razie konieczności, ale również regularnie czesać. Jest nieco rzadziej spotykana. Ile kosztuje świnka morska tej rasy? Jeśli znajdziesz ją w sklepie zoologicznym, zapłacisz nawet ok. 150 zł. Zdarza się to jednak rzadko, bo odmiana ta jest dostępna przede wszystkim w hodowlach, którym zależy na dobrobycie swoich podopiecznych. Z tego powodu zwierzak ten może kosztować nawet do 400 zł, jeśli trafi się rzadki egzemplarz pod kątem umaszczenia.

Ile kosztuje świnka morska skinny?

W ostatnim czasie popularnością cieszy się łysa świnka morska. Jest to rasa skinny. Jej ciało jest zazwyczaj całkowicie nagie, rzadko pokryte włosami w niektórych miejscach. Część osób kupuje taką świnkę z myślą o tym, że przez brak sierści nie uczula. Nie jest to jednak prawdą, bo uczulają zwykle wydzieliny oraz naskórek.

Ile kosztuje świnka morska bez włosów? Jest zdecydowanie droższa niż krótkowłose świnki. W sklepie znajdziesz ją za 200 zł, jednak zdarza się tam rzadko i specjaliści odradzają zakup zwierzęcia w takim miejscu. Lepszym wyborem będzie doświadczony hodowca. W jego przypadku koszt zwierzęcia z może wynosić nawet do 600 zł, zależnie od linii i innych aspektów.

Ile kosztuje świnka morska z adopcji?

Zazwyczaj w przypadku adopcji mowa nie o zakupie świnki morskiej, a raczej o jej przygarnięciu. Ile kosztuje świnka morska w przypadku adopcji? Z zasady adopcja świnki morskiej jest bezpłatna, ale możesz przekazać datek na organizację, która zajmuje się tym gatunkiem.

Jakie zwierzęta trafiają zwykle do oddania? Mogą to być osobniki, które zostały w hodowli świnek morskich i szukają domu z jakiegoś powodu, ale też zwierzęta porzucone i oddane przez prywatne osoby. Informacje o takich kawiach znajdziesz na portalach ogłoszeniowych.

Koszt świnki morskiej – nie tylko zakup

Jeśli zdecydujesz się na kupno kawii domowej, musisz pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Cena świnki morskiej to nie wszystko. Potrzebne będą ci:

  • dobrej jakości klatka;
  • domek;
  • poidełko;
  • paśnik na sianko;
  • podłoże;
  • kołowrotek;
  • zioła jako urozmaicenie diety.

Pamiętaj też o tym, że wybrane akcesoria to nie wszystko. Świnką musisz się opiekować, prawidłowo ją żywić i sprawdzać, czy nic jej nie dolega. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile żyją świnki morskie. Tymczasem długość życia tych zwierząt dochodzi nawet do 8 lat, zwłaszcza w przypadku tych pochodzących z hodowli.

Pamiętaj, że klatka powinna być dostosowana do co najmniej dwójki zwierząt. Świnki to zwierzęta stadne, które bardzo cenią sobie towarzystwo przedstawicieli tego samego gatunku. To również może mieć wpływ na cenę zwierzęcia. W hodowlach opiekunowie mogą być chętni do sprzedaży dwóch świnek tej samej płci, np. z jednego miotu. W przypadku, gdy chcesz trzymać kawie różnych płci, samiec powinien być wykastrowany.

Gdzie kupić świnkę morską?

Jeśli uważasz, że na miejsce zakupu zwierzęcia wpływa tylko to, ile kosztuje świnka morska, nie masz racji. Dla początkujących hodowców już koszt klatki może być wysoki, a co dopiero mówić o zwierzęciu z rodowodem. Tymczasem właśnie kupno jednej świnki od sprawdzonego sprzedawcy, który jest hodowcą, może zmniejszyć docelowo koszty utrzymania zwierzaka. Dlaczego?

W sklepach zoologicznych czy u osób prywatnych, które nie rozmnażają zwierząt etycznie, będziesz musiał liczyć się z różnymi problemami. Wiele świnek sprzedawanych jest w tak młodym wieku, że trudno rozróżnić, czy to samiec, czy samica. Musisz też wziąć pod uwagę ewentualne problemy zdrowotne. Stan zdrowia świnek w sklepie nie jest zwykle na bieżąco kontrolowany. Zwierzątka mogą rozmnażać się w chowie wsobnym, co prowadzi do wielu problemów zdrowotych. Czasem warto wydać kilkaset złotych, aby mieć pewność, że świnka jest zdrowa i w dobrej kondycji, a dodatkowo – przyzwyczajona do człowieka.

Wiesz już, ile kosztuje świnka morska. Pamiętaj jednak, że cena samego zwierzęcia to nie wszystko. Czeka cię jeszcze zakup klatki z wyposażeniem. Musisz też zadbać o swojego pupila, np. zapewniając mu towarzystwo pobratymca. W związku z tym cena zakupu tego małego zwierzęcia, zwłaszcza bardziej efektownej i rzadziej spotykanej rasy, może być dość wysoka.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.