Wybór odpowiednich zabawek w fantastyczny sposób urozmaici życie twojego uszaka. Różnorodne i kreatywne zabawki dla królika miniaturki lub większego zwierzaka wcale nie muszą być drogie ani skomplikowane. Podpowiadamy, na jakie warto się zdecydować. Część z nich możesz wykonać samodzielnie i to bez wielkiego trudu! Jak to zrobić? Przeczytaj, by się dowiedzieć!
Tunel do klatki dla królika
Króliki w naturalnym środowisku żyją w norach. Właśnie dlatego spośród wszystkich kryjówek najbardziej lubią tunele. Możesz zdecydować się na tunel z materiału, który da się łatwo uprać w pralce. Tunele drewniane lub wiklinowe mogą zaś służyć jednocześnie jako gryzak i drapak dla królika. Tunel można włożyć do klatki lub kojca albo położyć na wybiegu.
Drewniane zabawki dla królika a te z innych materiałów
Spośród różnych modeli zabawek dla królików dużą popularnością cieszą się te wykonane z drewna. Pamiętaj, że nie może być impregnowane żadnymi środkami chemicznymi. Solidne drewniane akcesoria często i chętnie są przez króliki podgryzane. Świetnie ścierają zęby i będą odporne, dlatego dość długo posłużą zwierzakowi.
Nie kupuj żadnych zabawek z gumy i miękkiego plastiku. Króliki są mistrzami rozgryzania zabawek i rozkładania ich na kawałki. Trawią celulozę, dlatego drewno nie stanowi dla nich zagrożenia. Wymienione wyżej materiały będą jednak niebezpieczne dla zdrowia zwierzaka.
Zabawki dla królików miniaturek – kule smakule
Kula smakula to wielofunkcyjna zabawka dla królika. Jest to pusta w środku piłka, do której można schować przysmaki. Jakie? Chociażby kawałki ulubionego owocu, świeża żurawina albo ciasteczka z ziół i siana. Zwierzak próbuje dostać się do wnętrza kuli, która turla się po podłodze i zdobyć to, co jest wewnątrz.
Kula smakula zapewnia nie tylko świetną zabawę, lecz także ruch! To idealne akcesorium dla królików, które muszą nieco schudnąć i uwielbiają jeść. Nie ma przecież lepszej motywacji do biegania niż uciekające smaczki.
Zabawki dla królika DIY – jak wykonać je w domu?
Jak zrobić zabawkę dla królika samodzielnie w domu? Nie jest to trudne i zazwyczaj nie wymaga praktycznie żadnej pracy, więc warto sprawdzić, co spodoba się zwierzakowi!
Idealne domowe zabawki dla królików to kartonowe pudła. Uszaki cenią je nie mniej niż koty. Możesz porozkładać pudełka na wybiegu i stworzyć z nich labirynt. Ważne, aby na kartonach nie znajdowały się żadne kawałki taśmy klejącej ani innych dodatków z tworzyw sztucznych.
Jaka jeszcze prosta zabawka? Królik lubi gałązki
Ciekawą formą zabawek domowej roboty będą gałązki. Sprawdzą się wszystkie te, które pochodzą z drzew owocowych (na przykład jabłoni i gruszy). Spokojnie można skorzystać także z gałęzi wierzby. Porozkładane w ciekawych miejscach na wybiegu będą fantastycznym urozmaiceniem codziennej rutyny. Króliki chętnie je gryzą i ścierają w ten sposób zęby. Ty zaś masz większą szansę na uratowanie elementów wyposażenia mieszkania.
Kołowrotek dla królika lub szelki? To nie jest dobry pomysł
Warto wspomnieć także o zabawkach dla królika, których zdecydowanie nie warto brać pod uwagę. Do tej grupy zaliczają się zwłaszcza szelki i smycze. Króliki lubią przebywać na zielonej trawce, jednak zdecydowanie lepiej zabierać je tam w zabezpieczonym od góry kojcu. Kręgosłupy tych zwierząt nie są przystosowane do noszenia szelek. Chodzenie z królikiem na smyczy może doprowadzić do poważnych zwyrodnień i problemów zdrowotnych zwierzaka.
Dlaczego kołowrotek nie jest dobrą zabawką dla królika?
Niepotrzebny jest także kołowrotek. To akcesorium niezbędne niektórym gryzoniom – na przykład chomikom. Króliki nie są przystosowane do biegania w kołowrotkach i z pewnością nie będą chciały tego robić. A nawet gdyby któryś się skusił, na pewno nie będzie to miało dobrych konsekwencji dla jego zdrowia.
Nic tak nie urozmaica codziennej rutyny uszaka, jak ciekawa zabawka. Królik powinien być jednak przede wszystkim bezpieczny. Wybieraj więc odpowiednio duże i ciężkie akcesoria, które są wykonane z przyjaznych dla niego materiałów – na przykład drewna lub czystego kartonu. Świetne zabawki dla królika możesz także zrobić samodzielnie w domu. Czasem wystarczą gałązki, aby zwierzak czerpał radość z zabawy!