Królik mini lop jest bardzo mały, ale to wcale nie oznacza, że ma niewielkie potrzeby. Wręcz przeciwnie, jest bardzo delikatny i niestety podatny na wiele chorób. Jeżeli zdecydowałeś się przygarnąć go pod swój dach, zrób wszystko, aby miał jak najlepsze warunki do życia. Czym żywić mini lopa? W jakiej klatce powinien mieszkać? Wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej.
Króliczek mini lop – historia hodowli
Rasa królików mini lop jest stosunkowo nowa. Hodowla rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wówczas Bob Herschbach, działając w porozumieniu z Amerykańskim Związkiem Hodowców Królików, rozpoczął pracę nad stworzeniem kłapouchego królika, który byłby jednocześnie bardzo małych rozmiarów.
Prace hodowlane trwały jedynie kilka lat. Już w latach osiemdziesiątych opracowano wzorzec rasy, która została nazwana „mini lop”.
Królik mini lop – jak wygląda?
Mini lop jest najmniejszym przedstawicielem królików niekarłowatych. Charakteryzuje go zwarta budowa ciała oraz proporcjonalna głowa umieszczona na mocnej szyi. Masa ciała tego króliczka waha się między 1,5 a 2 kilogramy.
Przednie łapki powinny być grubsze od tylnych. Ogonek prosty, tułów okrągły a klatka piersiowa możliwie jak najbardziej szeroka. Najbardziej charakterystyczną cechą króliczka mini lop są jego uszy – długie, cienkie i przylegające do ciała.
Ubarwienie może być jednolite albo złamane. Dopuszczalne kolory i znaczenia to:
- czekoladowy;
- czarny;
- rudy
- niebieski;
- biały;
- aguti;
- kasztanowy;
- szynszylowy;
- opal;
- stalowy.
Klatka dla miniaturki królika baranka
Miniaturowy baranek może mieszkać w dużej i przestronnej klatce albo w kojcu. Jeżeli zdecydujesz się na klatkę, najlepsza będzie taka o wymiarach 120 x 60. Ważne jest także to, aby królik miał możliwość wyprostowania się na tylnych nogach.
Na dnie klatki najlepiej umieścić miękki kocyk. Trociny nie są polecane dla królików. Nawet te odpylone mogą szkodzić delikatnym drogom oddechowym. Pellet w całej klatce doprowadzi z kolei do bolesnych odgniotków na stopach.
Wyposażenie klatki dla królika mini lop
W klatce lub kojcu królika powinna znaleźć się kuweta, poidło oraz miski na jedzenie. Bardzo ważnym elementem jest paśnik, ponieważ siano jest podstawą króliczej diety.
Możesz zadbać także o wprowadzenie do otoczenia zwierzaka różnych zabawek dla królika. W tej roli dobrze sprawdzą się drewniane patyczki do gryzienia, kule smakule czy papierowe bez nadruku.
Króliki mini lop – charakter
Sympatyczny i inteligentny zwierzak
Jakie jest usposobienie tego uroczego zwierzaka? Przede wszystkim mini lop słynie z bardzo otwartego charakteru. Chętnie wchodzi w interakcje z człowiekiem i przy odrobinie zaangażowania nie będziesz miał problemu z oswojeniem go.
Miniaturowe baranki reagują na swoje imiona. Są bardzo inteligentne i zazwyczaj chętnie uczą się sztuczek. Nauka zawsze musi jednak odbywać się w atmosferze zabawy. Króliczki bardzo źle znoszą wszystkie metody opresyjne. Mają prawo nie chcieć wykonywać określonych aktywności i nie należy ich do tego zmuszać.
Ruchliwy domownik
Króliczek mini loop to wyjątkowo energiczny zwierzak. Jest bystry, ciekawski i bardzo szybki. Nie znosi nudy, a kiedy nie ma się czym zająć, może zacząć być niegrzeczny. Musisz więc zadbać o to, aby twój pupil miał wystarczająco dużo miejsca do biegania.
Możesz zdecydować się albo na zabezpieczony wybieg, albo na puszczanie królika swobodnie po całym mieszkaniu. Ta druga opcja ma wielu zwolenników. Musisz jednak pamiętać, że wszystkie kable i gniazdka elektryczne powinny być wtedy bardzo dobrze zabezpieczone. Inaczej mogą zostać uszkodzone przez królika.
Mini lop a inne zwierzęta
Mini lop to małe zwierzę, które ma bardzo sympatyczny i towarzyski charakter. Mimo wszystko nadal jest królikiem, czyli zwierzęciem terytorialnym. Jeżeli chcesz zapewnić mu towarzysza z innego gatunku, musisz robić to ostrożnie.
Pamiętaj, że królik nie powinien mieć kontaktu z gryzoniami, takimi jak kawie domowe, szynszyle czy koszatniczki. Wiele króliczków jest nosicielami niebezpiecznego pierwotniaka e.cuni, który wywołuje u gryzoni poważną chorobę prowadzącą nierzadko do śmierci
Królik mini lop – na co choruje?
Czy mini lop jest bardziej podatny na choroby niż inne króliki? Jeżeli pochodzi z dobrej hodowli, raczej nie powinien być obciążony żadnymi chorobami genetycznymi. Zwierzaki pochodzące z chowu wsobnego czy kupione w sklepach zoologicznych mogą jednak cierpieć na różnego rodzaju problemy zdrowotne.
Najczęstsze choroby królików to:
- infekcje górnych dróg oddechowych;
- infekcje dolnych dróg oddechowych;
- kokcydioza;
- kaliciwiroza;
- myksomatoza;
- pastereloza;
- choroby serca;
- problemy ze zgryzem.
Na niektóre z tych chorób króliki są szczepione. Koniecznie zapytaj swojego lekarza weterynarii o terminy oraz rodzaje szczepień, które musicie wykonać.
Konieczna jest także profilaktyka. Zawsze sprawdzaj kondycję uszu króliczka. Tak jak w przypadku psów, te zwisające mają większe szanse na różnego rodzaju infekcje i problemy.
Zdrowie zębów jest kluczowe
Konieczna jest także kontrola zębów. Jeżeli zauważysz, że króliczek nierówno ściera sobie siekacze, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który zajmuje się gryzoniami. Nierówno rosnące zęby to niestety ogromne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia małego królika.
Króliczek mini lop – żywienie
Żywienie mini lopa nie różni się szczególnie od żywienia innych królików. Zasady są takie same. Jedynie ilość pokarmu trzeba dopasować do wielkości pupila.
Siano w diecie królika mini lop
Podstawą diety każdego królika jest siano. Nie tylko spełnia ważną funkcję w ścieraniu stale rosnących zębów, ale także reguluje pracę układu pokarmowego. Zawsze wybieraj siano zielone i odpylone. Króliki bardzo dobrze radzą sobie także z jedzeniem suszonej tymotki – rodzaju grubej trawy, która będzie świetnym dodatkiem do codziennych porcji siana.
Zioła w diecie mini lopa
Bardzo ważnym składnikiem diety miniaturowego baranka są także zioła. Możesz zdecydować się na gotowe mieszanki suszonych ziół dobrych marek (na przykład Herbal Pets, czy Tivo) lub skomponować je samodzielnie.
Granulat dla królika
Świetnym uzupełnieniem diety będzie komercyjna karma dla królika. Pamiętaj, żeby wybierać dobrej jakości granulaty. Unikaj karm z ziarnami. Króliki jako trawojady nie mają narzędzi do ich odpowiedniego trawienia.
Jak urozmaicić dietę króliczka mini lop?
Codzienny jadłospis możesz uzupełniać świeże warzywa. Raz na jakiś czas warto także podać zwierzakowi przysmak. W tej roli doskonale sprawdzą się:
- banany;
- świeża żurawina;
- ciasteczka z ziół i siana.
Króliki mini lop – pielęgnacja
Pielęgnacja futra królika mini lop nie powinna przysporzyć ci szczególnych problemów. Są to czyste zwierzęta, które same świetnie radzą sobie z oczyszczaniem swojej sierści.
Musisz pamiętać, że mini lop nie powinien być kąpany w wodzie. Wyjątkiem są bardzo rzadkie przypadki chorób skórnych. Króliki są bardzo wrażliwe na przeciągi, a ponadto przebywanie w wodzie jest dla nich nienaturalne i wywołuje olbrzymi stres. O ile zwierzak przebywa w czystym otoczeniu, sam również będzie czysty.
Ważnym elementem pielęgnacji jest obcinanie pazurów. Powinieneś robić to przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, poproś o to lekarza weterynarii. Przerośnięte pazury będą sprawiały króliczkowi dyskomfort.
Co jakiś czas sprawdzaj także kondycję skóry i uszu. Króliki czasami borykają się z pasożytami zewnętrznymi, na przykład wszołami. Stosunkowo łatwo się ich pozbyć, ale niestety nie mamy wpływu na ich pojawianie się. Nawet najbardziej zadbane króliki łapią czasem wszoły pochodzące z siana.
Mini lop – podsumowanie
Mini lop, czyli miniaturowy baranek, to bardzo lubiana rasa królika miniaturowego. Zwierzęta te mają długie zwisające uszy i rozmiar mniejszy niż u standardowych baranków. Ważne jest, aby królika kupić od dobrego hodowcy, a nie w sklepie zoologicznym. W ten sposób masz pewność, że twój pupil nie pochodzi z chowu wsobnego.
Dieta mini lopa nie różni się od jadłospisu innych królików. Zwierzak ten chętnie bawi się zabawkami i jest bardzo aktywny. Na zabezpieczonych wybiegach może spędzać wiele godzin. Jeżeli masz czas i warunki, aby zapewnić mu dobrostan, będzie twoim przyjacielem na wiele lat.