Z artykułu dowiesz się, które rasy królików dorastają do największych rozmiarów. Poznasz także Dariusa, oficjalnie uznanego za największego królika na świecie przez zespół orzekający w sprawie rekordów Guinnessa.

Darius – największy królik świata

Księga rekordów Guinnessa pełna jest niezwykłych rekordów ustanowionych przez zwierzęta z całego świata. Darius jest jednym z tych wybitnych zwierząt. Królik ten ustanowił rekord świata w kategorii na najdłuższego królika na świecie. Rekord ustanowiony został dokładnie 6 kwietnia 2010 roku. Darius należy do największej rasy belgijskich olbrzymów. Do niedawna jeszcze mieszkał ze swoją właścicielką Annette Edwards w Worcester.

Imponująca była nie tylko długość ciała Dariusa, wynosząca 129 centymetrów, ale i jego waga. Królik ważył bowiem aż 22 kilogramy. Według właścicielki zwierzę zjadało dziennie 12 marchewek, 6 jabłek i 2 kapusty. Annette wkłada w hodowlę królików wiele wysiłku i serca. Twierdzi, że receptą na wyhodowanie królika olbrzyma jest otoczenie go opieką i miłością. Niestety w 2021 roku Darius został skradziony z posiadłości Annette. Właścicielka wyznaczyła dużą nagrodę za pomoc w jego odnalezieniu wynoszącą 2000 funtów. Do dziś Darius się jednak nie odnalazł.

Największe rasy królików

Do ras największych królików zaliczają się odmiany, których waga przekracza 5,5 kg. Górnej granicy nie ustalono, ponieważ zdarzają się osobniki ważące ponad 10 kilogramów. Oprócz popularnych dużych odmian istnieją też rasy olbrzymie, do których zaliczał się Darius. Ich cechą charakterystyczną jest długość ciała powyżej 60 cm i masa ciała powyżej 7 kg.

Belgijski szary olbrzym

Rasa ta jest najbardziej rozpowszechniona, wywodzi się z Belgii i do niej należał omawiany wcześniej rekordzista Darius. Dorosłe osobniki osiągają 70 cm długości tułowia i 10 kilogramów wagi. Inną cechą charakterystyczną odmiany jest szeroka duża głowa zakończona długimi uszami. Ich futro jest bardzo gęste i przyjemne w dotyku. Najczęściej występujące ubarwienie to białe, żółte, szare i szynszylowate. Czekamy na kolejnego rekordzistę z tego gatunku, który wpisany zostanie do księgi rekordów Guinnessa.

Francuski baran

Jak nazwa wskazuje, rasa wywodzi się z Francji. Dorosłe osobniki osiągają masę ciała 6 kg, ale dobry hodowca z łatwością uzyska lepszy wynik. Króliki charakteryzują się mocną budową tułowia, głowa jest duża, a uszy bardzo długie. Cechą rozpoznawalną są także masywne tylne łapy zwierząt. Barany mają jedwabiste futro w kolorze czarnym, szarym, niebieskim oraz żółtym.

Olbrzym srokacz

Osobnika tej rasy najłatwiej zobaczyć u angielskich hodowców, ponieważ odmiana wywodzi się od belgijskich olbrzymów sprowadzonych do Wielkiej Brytanii. Charakterystyczną cechą srokaczy jest masywny i szeroki tułów osiągający ponad 65 cm długości. Olbrzym srokacz z pewnością należy do największych królików na świecie, ma ogromną głowę, osadzoną na krótkiej szyi. Jego futro jest dość krótkie, ale bardzo puszyste.

Morawski olbrzym

Morawski olbrzym to rasa pochodząca z Czech. Przeciętny okaz osiąga wagę około 5 kg, ale przy odrobinie wysiłku można hodować okazy ważące 6-7 kilogramów. Samica nie różni się wyglądem od samca, jest jedynie odrobinę mniejsza. Barwa futra morawskich olbrzymów powinna być jednolicie niebieska. Cechą charakterystyczną poza rozmiarem jest masywny, walcowaty tułów.

Duże rasy królików hodowane są najczęściej hobbystycznie. Przy odrobinie wysiłku i zaangażowania można wyhodować rekordzistę, jak to się stało w przypadku Annette. Nie tylko największe króliki to bardzo towarzyskie i przyjazne zwierzęta. Uszate pupile z pewnością odwdzięczą ci się za poświęcony czas, uwagę i smakołyki.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.