W artykule wyjaśnimy, na czym polega kremacja psa oraz czym różni się od jego utylizacji. Poznasz zalety i wady pochówku tego rodzaju. Przedstawimy także ceny tej usługi, a także różnych form przechowywania prochów.

Na czym polega kremacja psa?

Co się dzieje ze zwłokami psa po dostarczeniu ich do krematorium? Proces spalania ciał zwierząt nie różni się znacznie od tego przeprowadzanego w przypadku ludzi. Zwłoki czworonoga umieszcza się w komorze kremacyjnej, czyli miejscu, w którym zostaną poddane działaniu bardzo wysokich temperatur (około 800 stopni Celsjusza). Pozostają tam one do czasu całkowitego odparowania materii organicznej, czyli do momentu, gdy ciało zostanie zredukowane jedynie do kości oraz popiołu. Tym właśnie jest kremacja psa.

Długość trwania spalania w komorze kremacyjnej zależy od wielkości zwierzaka i może znacznie się różnić. Nawet w przypadku psów ras olbrzymich nie powinna trwać dłużej niż 3 godziny.

Dalsze procedury kremacji psa również przypominają te przeprowadzane w przypadku ludzi. Pozostałe po procesie spalania kości umieszcza się w specjalnym młynku, który rozdrabnia je do postaci proszku przypominającego strukturą oraz kolorem piasek. Następnie łączy się go z popiołem i umieszcza w jedynym naczyniu. Tak spreparowane ciało czworonoga krematorium wydaje opiekunowi.

Kremacja psa – co dalej?

W większości przypadków krematorium wydaje prochy zwierzęcia w białym pojemniku medycznym, chyba że jeszcze przed spaleniem zwłok opiekun zdecydował się na zakup specjalnej urny. Część właścicieli decyduje się na kremację psa, ponieważ chce rozsypać prochy swojego pupila w jego ulubionych miejscach lub w ogródku. Z tego powodu często nie potrzebują oni ozdobnych naczyń do ich przechowywania. 

Inni opiekunom zależy na tym, by czworonożny przyjaciel pozostał w ich domu. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele wzorów oraz kolorów urn dla zwierząt. W asortymencie można znaleźć nie tylko stonowane minimalistyczne formy, ale także przyciągające uwagę rzeźby w mocnych barwach. 

Urna to najprostszy sposób przechowywania prochów po kremacji psa, jednak niejedyny. Ze względu na coraz większą popularność tej formy pochówki pojawiają się nowe pomysły na przetwarzanie prochów. Jednym z nich są diamenty. Obecna technologia pozwala zminimalizować materię pozostałą po kremacji psa do malutkiego kamyka. Tego typu błyskotki prezentują się zjawiskowo, jednak wiążą się to z ogromnym wydatkiem. Ceny najbardziej podstawowych form zaczynają się od 5 tysięcy złotych, a tych zaawansowanych przekraczają 100 tysięcy złotych. 

Ceny kremacji psa

Koszt kremacji psa zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wyróżnia się jej dwa rodzaje:

  • kremacja indywidualna polega na spaleniu ciała jednego zwierzęcia w komorze, dzięki czemu właściciel otrzymuje 100% prochów swojego podopiecznego. Ta metoda wiążę się z koniecznością zużycia większych ilości paliwa, co sprawia, że jest ona droga oraz nieekologiczna;
  • kremacja grupowa polega na spopieleniu zwłok kilku zwierząt w jednej komorze, w związku z czym do jej przeprowadzenia potrzeba znacznie mniej paliwa. To opcja, która jest zdecydowanie tańsza i bardziej przyjazna środowisku naturalnemu, a właściciel psa po jej przeprowadzeniu otrzymuje symboliczną garść prochów.

Cena samej usługi zwykle waha się od 100 do 1000 złotych w zależności od formy kremacji psa, wielkości zwierzęcia oraz lokalizacji krematorium. Niekiedy do tej kwoty należy doliczyć koszty innych usług takich jak na przykład przewóz ciała psa z lecznicy weterynaryjnej do miejsca spalenia, zakup urny czy innych pamiątek.

Czym różni się kremacja od utylizacji?

Wielu osobom słowo „utylizacja” nie kojarzy się dobrze, dlatego często wolą zakopać zwłoki w niedozwolonym miejscu. To może doprowadzić do skażenia gleby, a nawet wody gruntowej. O wiele bezpieczniej jest zdecydować się na stosunkowo tanią formę pochowania swojego przyjaciela. 

Czym w rzeczywistości jest wcześniej wspomniana utylizacja zwierząt domowych? To nic innego jak kremacja grupowa, podczas której jednocześnie spala się zwłoki kilku różnych psów. Przez dokładnie ten sam proces przechodzą ciała zarówno czworonogów pozostawionych po śmierci w gabinecie weterynaryjnym, jak i tych, które zostały odebrane przez komercyjne krematorium.

Co zatem różni utylizację od kremacji psa? W przypadku pierwszej nie ma możliwości odzyskania żadnej ilości prochów pupila. Z kolei oferta prywatnych firm umożliwia otrzymanie ich garści, należy jednak mieć na uwadze, że jest to jedynie symboliczne, ponieważ jednocześnie spala się wiele ciał. Kolejnym aspektem jest oczywiście cena. Przedsiębiorcy oferujący usługę kremacji psa inwestują w działania marketingowe, dlatego pobierają wyższe opłaty, mimo tego, że sprzedają niemalże ten sam produkt.

Kremacja psa to bezpieczna forma pochówku, która nierzadko pomaga uporać się ze stratą ukochanego pupila. W rzeczywistości nie różni się znacznie od utylizacji. Może być odpowiednia dla osób, które nie chcą pochować psa w ogrodzie czy na specjalnym cmentarzu, tylko mieć jego prochy blisko siebie.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.