Wielu opiekunów uważa, że dusza psa i kota po śmierci idzie za tzw. tęczowy most. Ma to być alternatywa dla katolickiego nieba, gdzie według zasad religii wstęp mają tylko ludzkie dusze. Niezależnie od przekonań dotyczących życia wiecznego warto wiedzieć, jak poradzić sobie z kwestiami doczesnymi po śmierci pupila. Sprawdź, co się dzieje z psem po śmierci i od kogo to zależy. Przeczytaj nasz artykuł!

Co się dzieje z psem po śmierci? Przepisy a śmierć psa

To, co się dzieje z psem po śmierci, w dużej mierze zależy od lokalnych przepisów. W przypadku pochówku zwierząt obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Mówi ono, że zwierzęta, które padły, to surowiec I kategorii, który stanowi szczególne ryzyko. Z tego powodu ciało musi być w odpowiedni sposób zutylizowane. Już sama utylizacja zwłok brzmi straszne dla opiekunów, którzy nie chcą nawet słyszeć, że ich pies zdechł, skoro on po prostu odszedł. Jak więc mają się przepisy do tęsknoty za ukochanym zwierzakiem?

Czy można pochować psa w ogrodzie?

Zdecydowanie nie jest to możliwe! Co więcej, za psi pochówek gdziekolwiek poza miejscem do tego przeznaczonym grozi grzywna nawet do 1000 zł. Zwłoki zwierzęcia i tak trzeba będzie wykopać, a następnie poddać utylizacji w przeznaczonym do tego miejscu.

Choć żałoba po psiaku jest zwykle bardzo bolesna, warto zachować rozsądek. Pochowanie psa w nieodpowiednich warunkach może stworzyć zagrożenie. Dzikie zwierzęta mogą np. wyczuć zwłoki i je wykopać. Co więcej, pochówek za blisko źródła wody jest niebezpieczny dla ludzi. W końcu w przypadku psów uśpionych przez lekarza weterynarii ciało wydziela szkodliwe substancje. Z tego powodu warto wiedzieć, co się dzieje z psem po śmierci i odpowiednio się na to przygotować.

Eutanazja i utylizacja, czyli wizyta w gabinecie weterynaryjnym

Niektóre zwierzęta odchodzą poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku. W takim przypadku cały zabieg wykonuje weterynarz, bo tylko on może dysponować odpowiednią substancją. Twój czworonożny przyjaciel odejdzie w spokoju. Warto, abyś zabrał ze sobą jego legowisko, by czuł się bezpiecznie. Eutanazja wykonywana jest zazwyczaj w osobnym pomieszczeniu, aby opiekun miał możliwość pożegnać swojego kochanego pupila. Rozpacz jest zupełnie zrozumiała. Możesz płakać, ale musisz mieć świadomość, że twój pupil zachował godność, gdy pozwalasz mu odejść bez bólu. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które długo chorowały, choćby z przerzutami nowotworów.

Co się dzieje z psem po śmierci? Uśpienie psa to tylko pierwszy krok. Następnie na pewno lekarz zapyta, czy chcesz przekazać zwłoki do utylizacji. Warto wiedzieć, kto w danym przypadku się nią zajmuje. Może to być ogólna spalarnia odpadów w okolicy albo specjalne krematorium w klinice. Pierwsza opcja jest tańsza – za duże zwierzę zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Druga jest kosztowniejsza, a co więcej – niejedyna.

Cmentarz dla zwierząt – jedna z opcji dla członka rodziny

Gdy nie chcesz na zawsze żegnać swojego ukochanego pupila, a raczej odwiedzać go po śmierci, dobrym rozwiązaniem będzie zwierzęcy cmentarz. Tę opcję coraz częściej wybierają miłośnicy zwierząt. Wykupienie psu miejsca na cmentarzu może ulżyć twojej tęsknocie i pozwoli lepiej pożegnać pupila. Cmentarze dla zwierząt to zwykle oficjalnie miejsca utylizacji odpadów o specjalnych pozwoleniach, które dają możliwość pochówku zwierząt domowych.

Co się dzieje z psem po śmierci, gdy ma trafić w takie miejsce? Warto już wcześniej skontaktować się z różnymi takimi miejscami w Polsce, bo często na ceremonię pochówku trzeba czekać. Różne cmentarze dają też różne pakiety opcji, od wykupienia większej kwatery, jeśli chcesz przygarnąć kolejne zwierzęta, po specjalne spotkanie w celu wspomnienia psa. Zawsze jednak jest to godny pochówek. Musisz dowiedzieć się, jak przygotować ciało pieska do dalszej drogi i w jaki sposób dostarczyć je na cmentarz.

Krematorium dla psa

Alternatywną opcją jest kremacja zwłok w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Jesteś w stanie zawczasu przygotować się na tęsknotę, bo z prochów zwierzęcia można przygotować też np. elementy biżuterii czy ozdobną statuetkę. Co się dzieje z psem po śmierci, gdy wybierzesz tę opcję? Zazwyczaj krematoria oferują trzy opcje:

  • kremacja z ceremonią;
  • kremacja pojedyncza, ale bez obecności opiekunów, którzy chcą pożegnać swojego pupila;
  • kremacja zbiorcza, kiedy spalanych jest kilka ciał zwierząt.

Pierwszy przypadek jest zwykle najdroższy, ale oferuje możliwość wcześniejszego wyboru specjalnej urny. Z kolei w ostatnim przypadku dostajesz jedynie potwierdzenie wykonania kremacji, bo prochy kilku zwierzęcych zwłok są pomieszane ze sobą.

Co się dzieje z psem po śmierci? O tym decyduje opiekun

Ból i cierpienie zwierzęcia, które dużo chorowało pod koniec życia, często jest nie do wytrzymania dla właściciela psa. Z tego powodu przychodzi moment, kiedy trzeba pożegnać się z czworonogiem. Teraz wiesz, że śmierć ukochanego zwierzęcia nie oznacza konieczności oddania jego zwłok do zakładu utylizacji odpadów. Możesz zdecydować, co się dzieje z psem po śmierci.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.