Koty, tak samo jak ludzie, czasami potrzebują probiotyków do zachowania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Są one pomocne choćby podczas przewlekłej biegunki. Pamiętaj jednak, że probiotyk dla kota musi być stworzony z myślą o zwierzaku i nie możesz mu dawać tych przeznaczonych dla ludzi. Podpowiadamy, jakie kocie probiotyki wybrać i kiedy je stosować. Czytaj nasz poradnik!
Probiotyki dla kota – jak działają?
Probiotyk dla kota (tak samo jak ten dla człowieka) jest preparatem, który zawiera w sobie hodowane pod kontrolą mikroorganizmy – bakterie i grzyby. Występują one naturalnie w organizmach ssaków. Są odporne na działanie kwasów żołądkowych i pełnią w układzie pokarmowym rozmaite funkcje. Jakie?
- syntezują witaminy z grupy B;
- wspomagają perystaltykę jelit;
- wytwarzają kwas mlekowy;
- hamują rozwój patogenów;
- zwiększają odporność całego organizmu.
Probiotyk dla kota – kiedy go stosować?
Probiotyki dla kota stosowane są przy różnych jednostkach chorobowych i problemach z układem pokarmowym. Probiotyk wspiera mikroflorę kocich jelit, dlatego jest polecany w sytuacji:
- biegunki (szczególnie przewlekłej);
- wymiotów;
- zaparć.
Probiotyki łagodzą objawy nietolerancji pokarmowej. Pomagają także wtedy, kiedy wymienione objawy są wywołane stresem. W niektórych przypadkach będą odpowiednie również przy przewlekłej chorobie nerek, ponieważ redukują stężenie mocznika. Długotrwała antybiotykoterapia także jest pretekstem do tego, aby zastosować probiotyk dla kota.
O czym pamiętać przed podaniem probiotyków dla kota?
Bardzo ważne jest jednak to, aby nie podawać zwierzęciu probiotyku bez konsultacji z lekarzem. Sam w sobie nie zaszkodzi, ale może okazać się, że będzie maskował objawy, które w istocie świadczą o poważnej chorobie. Przewlekłe biegunki, wymioty czy zaparcia u kota to symptomy, że w organizmie dzieje się coś złego. Probiotykiem możesz wspomagać leczenie, ale nie da się nim zastąpić pełnowartościowej terapii.
Probiotyk dla kota – jaki wybrać?
Wiesz już, do czego służy probiotyk oraz w jakich przypadkach może okazać się konieczny. Musisz dowiedzieć się również, że ludzki probiotyk dla kota to zdecydowanie zły wybór. Dlaczego nie jest odpowiedni?
Układ pokarmowy człowieka znacząco różni się od kociego, dlatego probiotyki dostosowane do ludzkich jelit nie zawsze będą odpowiednie dla zwierzęcia. Probiotyki dla ludzi często zawierają w sobie składniki, które nie są dobrze tolerowane przez koci organizm. To przede wszystkim laktoza – cukier, który dla kotów jest bardzo niebezpieczny.
Najlepszy probiotyk dla kota
Właśnie dlatego warto sięgać po probiotyki weterynaryjne, które są przeznaczone dla kotów lub w ostateczności te dla kotów i psów. Pamiętaj, że probiotyki dla koni czy gryzoni trawożernych mają również nieodpowiednie składy). Przed zakupem przeczytaj skład i upewnij się, że nie ma w nim żadnych niepotrzebnych wypełniaczy, które kotom zaszkodzą. Ważny jest także główny element probiotyku, czyli mikroorganizmy. Dobre bakterie, które wchodzą w skład probiotyku dla kota, to na przykład Enterococcus faecium.
Probiotyki dla kota – o czym pamiętać?
Preparaty dostępne na rynku mają formę tabletek lub proszku. Często smak i zapach mięsa sprawia, że będą lepiej przyswajalne. Niestety, w lecznicach weterynaryjnych często sprzedawane są probiotyki dla kota o bardzo złych składach, dlatego przed zakupem warto dobrze prześledzić produkt i w razie potrzeby skonsultować się z kocim dietetykiem.
Probiotyki dla kota warto mieć w swojej apteczce. Pamiętaj jednak, że nie powinny być traktowane jako lekarstwo. Probiotyk dla kota to jedynie suplement, który w razie potrzeby może pomóc w ustabilizowaniu pracy układu pokarmowego. Każda przewlekła biegunka, wymioty lub jakiekolwiek inne zaburzenia są świetnym pretekstem do corocznych badań kontrolnych w gabinecie lekarza weterynarii.