Jeżeli masz pod opieką kocie sieroty, jesteś w pełni odpowiedzialny za ich prawidłowy rozwój. Układ pokarmowy takich maluchów jest bardzo wrażliwy. W normalnych warunkach przez pierwsze cztery tygodnie życia żywią się mlekiem matki, która jednocześnie dba ich prawidłowe wypróżnianie. Brak kociej mam oznaczy, że wszystkie te obowiązki spadają na siebie. Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady żywienia i jak wygląda karmienie małego kotka.
Czym karmić kocie niemowlęta?
Kocie sieroty do czwartego tygodnia życia powinny być karmione przeznaczonym dla nich mlekiem modyfikowanym. Tego typu preparaty znajdziesz w większości stacjonarnych sklepów zoologicznych i w sklepach internetowych. Nigdy nie podawaj kocim maluchom krowiego mleka ani tego przeznaczonego dla innych gatunków (w tym ludzkich niemowląt). Na rynku dostępne są także mleka zastępcze dla szczeniąt, jednak ich skład i proporcje składników odżywczych nie odpowiadają kociemu organizmowi.
Karmienie małego kotka – jak często podawać mleko?
Częstotliwość karmienia małego kotka jest uzależniona od jego wieku.
- od dnia urodzenia do 1 tygodnia – co 2 godziny;
- od 1 do 2 tygodnia – co 2–3 godziny;
- od 2 do 3 tygodnia – co 3–4 godziny;
- od 3 do 4 tygodnia – co 4–5 godzin;
- od 4 do 5 tygodnia – co 5–6 godzin.
Pamiętaj, że małego kota trzeba karmić także w nocy!
Karmienie małego kotka – ile mleka podawać?
Ilość mleka, które trzeba podawać kotu w pierwszych tygodniach życia, również jest uzależniona od jego wieku.
- od dnia urodzenia do 1 tygodnia – 2–6 ml;
- od 1 do 2 tygodnia – 6–10 ml;
- od 2 do 3 tygodnia – 10–14 ml;
- od 3 do 4 tygodnia – 14–18 ml;
- od 4 do 5 tygodnia – 18–22 ml.
Powyższe parametry odnoszą się do jednego karmienia.
Karmienie małego kota – jak to zrobić?
Preparat mlekozastępczy powinno się podawać za pomocą strzykawki lub butelki ze smoczkiem. Ze strzykawki najlepiej korzystać w przypadku najmłodszych kociąt przed ukończeniem czternastej doby życia, które jedzą malutkie porcje. W większości sklepów zoologicznych znajdziesz specjalne nakładki na strzykawkę, które ułatwiają żywienie osesków. Pamiętaj, że kocięta w pierwszych dwóch tygodniach życia nie mają jeszcze odruchu wymiotnego. Trzeba więc bardzo uważać, żeby mleko przypadkiem nie dostało się do ich płuc, ponieważ to najczęściej kończy się zapaleniem płuc, a w rezultacie śmiercią.
Fizjologiczna pozycja do karmienia
Kocięta karmimy zawsze w określonej pozycji. Kotek powinien mieć głowę uniesioną do góry. Nie trzymaj go na rękach i w żadnym wypadku nie kładź na plecach! Najwygodniej jest postawić kotka na czterech łapkach i podać mu butelkę od góry tak, żeby zadzierał głowę. Uwaga! Nigdy nie podawaj pokarmu kotkom, które są wychłodzone! Koty nie potrafią jeszcze same regulować temperatury ciała, dlatego trzeba ogrzewać je termoforem lub matą grzewczą. Jeżeli znajdziesz miot samotnych małych kociąt, najpierw upewnij się, że są ciepłe, a dopiero potem nakarm. Układ pokarmowy wychłodzonych kociąt nie działa prawidłowo i ich karmienie w takiej sytuacji doprowadzi do śmierci.
Kocięta warto codziennie ważyć, żeby kontrolować przyrost masy ciała. Jeśli kotek nie tyje albo wręcz chudnie, trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Kiedy małe koty zaczynają jeść stały pokarm?
W wieku około czterech tygodni koty zaczynają interesować się stałym pokarmem. Zazwyczaj w tym czasie jeszcze jedzą mleko matki, która jednocześnie przynosi im upolowane jedzenie i zachęca do spróbowania. Pamiętaj, że nie ma jednej konkretnej granicy, od której kotki powinny już zacząć jeść mokrą karmę.
Kocięta karmione ręcznie mają tendencję do późniejszego przechodzenia na stały pokarm. Około czwartego tygodnia życia zacznij podsuwać im miseczki z niewielką ilością karmy. Nie martw się jednak jeżeli nie będą zainteresowane. Niektóre kotki zaczynają interesować się pokarmem stałym dopiero w wieku pięciu tygodni, a nawet później.
Karmienie kociaka do pierwszego roku życia
Potrzeby żywieniowe młodych kotów, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, są nieco odmienne od potrzeb dorosłych kotów. Rosnący organizm wymaga większej ilości kalorii, dlatego młode zwierzaki należy karmić na żądanie.
Kot do 12. miesiąca życia może zjadać dziennie nawet 300–400 gramów mokrej karmy. Możesz zdecydować się na zakup puszek lub saszetek przeznaczonych dla kociąt. Są one zazwyczaj bardziej kaloryczne, dlatego kot zjada ich mniej. Nie jest to jednak reguła. Z powodzeniem możesz serwować karmę dla kociąt. Nie jest to jednak konieczne, młody pupil zadowoli się także karmą dla dorosłych, ważne jest, aby podawać jej odpowiednią ilość.
Odpowiednio zbilansowana dieta dla kota
W młodości kształtują się nawyki żywieniowe, dlatego już od początku kocią dietę warto dobrze zbilansować. Nie podawaj suchej karmy, od której potem trudno jest zwierzaka odzwyczaić, a która nie służy kocim nerkom. Wprowadzaj za to urozmaicenie w postaci surowego mięsa, żółtka kurzego lub przepiórczego jajka albo suszonych drożdży browarniczych (nieaktywnych!)
Karmienie małego kotka – podsumowanie
Wiesz już, jak powinno wyglądać karmienie małego kotka. Mały kot, który nie ma matki, jest całkowicie uzależniony od ciebie. Zapewnij mu specjalne mleko zastępcze, które jest bezpieczne dla żołądka i pozwala zwierzęciu prawidłowo się rozwijać. Karma mokra może być serwowana od czwartego tygodnia życia. Nie należy jednak malca zmuszać do jej jedzenia, jeżeli jeszcze sam nie ma takiego odruchu. Do pierwszego roku życia koty jedzą na życzenie, unikaj jednak karm suchych.