Liczne badania pokazują, że coraz więcej zwierząt towarzyszących człowiekowi, a w szczególności psów i kotów, cierpi na nadwagę i otyłość. Nadmierna masa ciała nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Realnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu czworonoga. Niekorzystne zmiany zachodzące w organizmie przyczyniają się do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Twój kot również boryka się ze zbędnymi kilogramami? A może w twoim najbliższym otoczeniu jest inny mruczek, który ma ten problem, ale jego opiekunowie tego nie dostrzegają? Dowiedz się, jak odchudzić kota, by zapewnić mu zdrowie, kondycję, świetne samopoczucie i wygląd!

Jak odchudzić kota? Najpierw zauważ problem!

Wielu kocich opiekunów bagatelizuje to, że ich pupil jest otyły, lub nawet w ogóle nie ma świadomości takiego stanu rzeczy i nie myśli o tym, jak odchudzić kota. Kot z nadwagą nie powie, że jest mu źle, dlatego znajomość potrzeb i wymagań zwierzęcia, dokładna obserwacja jego zachowania i wyglądu oraz regularne kontrole weterynaryjne to podstawa. Dzięki temu łatwiej zauważyć ewentualne niekorzystne zmiany i szybko wprowadzić działania mające na celu przywrócenie równowagi. A ta koniecznie musi być zachowana, jeśli kot ma cieszyć się dobrym zdrowiem, kondycją i wspaniałym samopoczuciem przez długi czas. 

Po co odchudzać kota?

Z prostej przyczyny – aby był zdrowy i szczęśliwy. Sporo osób w ogóle nie dostrzega problemu otyłości u zwierząt, a wręcz przeciwnie – uważają, że skoro kot ma nieco więcej „futerka”, oznacza to, że żyje dostatnio. Być może, ale to dostatnie życie może być… bardzo krótkie i naznaczone cierpieniem z powodu wielu schorzeń! Oczywiście najlepiej w ogóle nie doprowadzać do sytuacji, w której zwierzę przybierze na wadze w niekontrolowany sposób i będzie należało zastanowić się, jak odchudzić kota. Jeśli natomiast do tego dojdzie, proceder ten jak najszybciej należy przerwać i wdrożyć odpowiednie działania mające na celu doprowadzenie do prawidłowej wagi. 

Jak odchudzić kota? Najpierw poznaj przyczyny!

Istnieje wiele przyczyn nadwagi i otyłości u kotów. Niezmiernie istotne jest to, aby zlokalizować tę konkretną, bo to wskazówka, jak odchudzić kota. Wówczas szansa na szybki powrót do normy jest znacznie większa. Naturalnie nie zawsze jest to możliwe. Trzeba wtedy działać nieco po omacku, testując różne rozwiązania i kolejno wykluczając poszczególne przyczyny. Oto niektóre z nich:

  • brak ruchu – koty tylko z pozoru są leniwymi mruczkami, które najchętniej cały dzień przeleżałyby drapane za uchem na kolanach opiekuna. Dziko żyjące zwierzęta są niezwykle aktywne. Są w ciągłym ruchu – skaczą, biegają, wspinają się, polują. Kot mieszkający w domu, do tego niemający dostępu do wyjścia na zewnątrz, może przybierać na wadze, bo rzeczywiście większość czasu poświęca na drzemki i jedzenie – w końcu nic innego mu nie pozostaje! Ale czy na pewno? Nie, jednak o tym i o kwestii tego, jak odchudzić kota, szerzej poniżej;
  • zła dieta – jeśli idzie w parze z wyżej wymienionym brakiem aktywności, jest to zabójcze połączenie! Wiele kotów żyjących w domu niestety nie ma zapewnionej odpowiedniej diety. Dzienne porcje niejednokrotnie są za duże – zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę ma swobodny dostęp do pokarmu i samo go sobie „dawkuje”, a przy tym ma skłonności do przejadania się. Ponadto częstokroć podawana kotu karma nie spełnia jego wymogów żywieniowych – jest np. zbyt kaloryczna i niedostosowana do specyficznych potrzeb;
  • niewiedza i uległość opiekuna – każdy opiekun kota wie, że jego pupil ma co najmniej milion strategii na pokazanie, że jest głodny. Kot potrafi wymusić smaczny kąsek w najbardziej uroczy, rozbrajający sposób. Ty także „łapiesz się” na tym, że żywisz podopiecznego niekoniecznie zdrowymi przysmakami, jak np. plasterek szynki czy sera, gdy ten dosłownie wychodzi z siebie, aby zaznaczyć swoją obecność i śmiertelny głód? Dokarmianie pomiędzy posiłkami, zwłaszcza resztkami i innymi produktami nieprzeznaczonymi dla kotów, to często popełniany błąd, który skutkuje tym, że liczba nadprogramowych kilogramów u twojego mruczka rośnie w krótkim czasie;
  • choroba – istnieje wiele poważnych chorób, których następstwem mogą być zbędne kilogramy u zwierzęcia. Należą do nich m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy i schorzenia trzustki. Jeżeli kot choruje, nawet najbardziej drakońska dieta nie pomoże do momentu, gdy nie zacznie być leczona główna przyczyna;
  • leki – pomimo solidnej dawki ruchu i odpowiedniej diety kot może przybierać na wadze, jeśli ze względów zdrowotnych przyjmuje określone leki. Na ten skutek uboczny najbardziej narażone są zwierzęta przyjmujące leki hormonalne i sterydowe;
  • wiek geriatryczny – koty żyją przeciętnie 12 do 18 lat, choć są i rekordziści, którzy przeżyli blisko 30 lat! Niemniej przyjmuje się, że kota można zacząć nazywać seniorem, gdy skończy 7–8 lat. Nawet jeśli wygląd mruczka nie wskazuje na starość, w jego organizmie zachodzi szereg zmian typowych dla wieku starczego. Metabolizm zwalnia, co może przełożyć się na przyrost masy ciała;
  • zabieg kastracji/sterylizacji – jak powyżej, w przypadku większości kotów po sterylizacji czy kastracji metabolizm zwalnia, zapotrzebowanie na kalorie maleje, sam kot też niejednokrotnie staje się znacznie spokojniejszy i mniej skłonny do energicznych, wielogodzinnych zabaw. Jeśli mimo to będzie jadł jak dotychczas, poskutkuje to przybraniem na wadze;
  • płeć, rasa, uwarunkowania genetyczne – z badań wynika, że częściej tyją kocury niż kotki. Istnieją też rasy z większą skłonnością do tycia od innych. Nie oznacza to jednak, że należy przyjąć taki stan rzeczy i nic z nim nie robić.

To kilka najczęstszych przyczyn otyłości u kotów. Jeśli twój mruczek jest nieco większy, niż powinien, dokładnie przeanalizuj listę i oceń kondycję kota. Zastanów się, czy któryś ze znajdujących się na niej punktów może go dotyczyć. 

Jak odchudzić kota? Sprawdzone porady

Otyły kot to kot naprawdę nieszczęśliwy. Niektóre zwierzaki mają taką nadwagę, że nawet powolne poruszanie się sprawia im trudność, nie mówiąc już o jakichkolwiek kocich harcach, jak polowanie na zabawkę, skakanie czy wspinanie się, do których zwyczajnie nie są zdolne. Nie dopuść do tego, by kot dalej tył. Jeśli, pomimo „nadbagażu”, twój kot czuje się stosunkowo dobrze i nie zauważasz żadnych niepokojących oznak choroby, możesz spróbować problem nadwagi wyeliminować samodzielnie. Jeżeli natomiast masz jakiekolwiek wątpliwości, jak odchudzić kota, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Oto kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę.

  1. Zabawa dostosowana do potrzeb – nie musi być wyjątkowo intensywna i trwać wiele godzin, ale powinna być regularna. Baw się z kotem kilka razy dziennie. Przede wszystkim pozwól mu „polować”. To ważne, aby zwierzak mógł realizować swoje naturalne potrzeby związane z łańcuchem łowieckim. Wymyślaj różne zabawy, by kot się nie nudził i zawsze był aktywny. Jest to szczególnie ważne, gdy jest mruczkiem niewychodzącym. Możesz sięgnąć po zabawki interaktywne.
  2. Zbilansowana dieta – postaw na wysokiej jakości karmę, która dostarczy do kociego organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Karma musi być dobrana właściwie do wieku kota, jego specyficznych potrzeb, ewentualnych schorzeń, musi cechować się odpowiednią kalorycznością (np. kocięta i kotki karmiące mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż koty po kastracji). Istnieją specjalistyczne karmy przeznaczone dla kotów z nadwagą, po które warto sięgnąć. Jak odchudzić kota skutecznie? Dokładnie ustal i nie przekraczaj dziennej dawki karmy – podziel ją na kilka mniejszych porcji. Jeśli twój mruczek jest łakomczuchem, zmień karmę suchą na karmę mokrą. Ta ostatnia jest mniej kaloryczna i doskonale nawadnia organizm kota.
  3. Regularne ważenie kota – to podstawowa czynność w procesie odchudzania! Waż pupila systematycznie, aby mieć ciągłą kontrolę nad masą ciała kota. Jeśli, mimo stosowania się do wytycznych, nie możesz unormować wagi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym.

Pamiętaj o tym, że wymagania żywieniowe kota zmieniają się wraz z jego wiekiem. Kocięta potrzebują karmy wysokoenergetycznej, ponieważ tempo ich wzrostu i rozwoju jest ogromne. Podobną karmę powinny otrzymywać m.in. kotki ciężarne i karmiące. Z kolei koty po kastracji czy sterylizacji, bardzo spokojne i niewychodzące, mające skłonności do tycia, wymagają karmy znacznie mniej energetycznej, która jednak dostarcza im cennych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Jeśli podajesz zwierzakowi smakołyki, dawkuj je z umiarem. Niech to będą wyłącznie zdrowe przekąski przeznaczone dla kotów.

Jeśli nie wiesz, jak odchudzić kota, bo wszystkie znane ci sposoby zawiodły, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Nigdy nie wdrażaj diety odchudzającej bez porozumienia z lekarzem. Kot otyły to kot narażony na wiele groźnych schorzeń. To również kot o słabej kondycji i kiepskim samopoczuciu. Zadbaj o to, aby twój zwierzak był szczęśliwy i pełen energii. Zapewnij mu optymalną dawkę ruchu i zbilansowaną dietę, bo koty nie tyją „z powietrza”!

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.