Biologically appropriate raw food, czyli w skrócie BARF to dieta oparta o świeże mięso i podroby. Czy naprawdę to najlepszy sposób żywienia mruczków? A może istnieją jakieś ograniczenia? Sprawdź, czym jest dieta BARF dla kota, poznaj jej zalety i wady i dowiedz się, jak wpływa na organizm zwierzaków!
Dieta BARF dla kota – co to właściwie oznacza?
Dieta BARF dla kota polega na podawaniu zwierzęciu produktów surowych – tak, by, jak najlepiej odwzorować naturalny sposób odżywiania się pupila. BARF to jednak nie tylko mięso. Wiadomo, że koty w naturalnym środowisku zjadają całe ofiary – poza mięśniami spożywają także ich kości i krew. Dodatkowo nie jedzą jedynie jednego gatunku, np. myszy. Polują również na płazy, ptaki czy niewielkie gryzonie. W diecie każdego dzikiego kota nie brakuje również warzyw i owoców (choć zwierzaki spożywają je w niewielkich ilościach). Dobrze zbilansowane biologicznie odpowiednie surowe pożywienie powinno więc uwzględniać wszystkie wskazane elementy.
BARF to nie tylko zdrowa dieta, ale też spora oszczędność!
Zwolennicy BARF podkreślają, że taka dieta jest nie tylko zdrowa, ale też pozwala sporo zaoszczędzić. Koci organizm dobrze trawi surowe mięso oraz podroby. A te składniki są dużo bardziej przystępne cenowo niż dobrej jakości gotowe karmy. Temat diety BARF przyciąga więc właścicieli kotów również tą dodatkową korzyścią.
Dietę po raz pierwszy opracował i nagłośnił australijski weterynarz Ian Billinghurst. Wg niego psy i koty spożywające wyłącznie surowe produkty pochodzenia zwierzęcego rzadziej chorują i dłużej cieszą się dobrą kondycją.
Podstawowe zasady karmienia kota wg BARF
Początkowo dieta BARF dla kota może wydać ci się nieco trudna. Inaczej niż w przypadku BARF dla psa, codzienne posiłki ulubieńca powinieneś komponować tak, aby zbilansować zapotrzebowanie zwierzaka na wszystkie składniki odżywcze. Najpierw więc koniecznie skorzystaj z pomocy odpowiedniego kalkulatora! Podaj wagę ulubieńca, a kalkulator podpowie ci, jakie jest jego zapotrzebowanie kaloryczne oraz ile w posiłkach powinno znaleźć się witamin, minerałów czy makroskładników.
Mrożenie posiłków dla kota
Wielu entuzjastów propagujących koci BARF zaleca, aby jednego dnia przygotować większą liczbę posiłków, a następnie je zamrozić. Potem wystarczy wyjąć porcję i rozmrozić ją przed podaniem (pamiętaj, aby nie dawać kotu zbyt zimnego mięsa!). To, zwłaszcza na początku, duże ułatwienie!
Jaki powinien być udział poszczególnych składników diety BARF dla kota?
Ponieważ kot to bezwzględny mięsożerca, dieta dla kota przedstawia się następująco:
- 80% posiłku powinno stanowić surowe mięso dla kota;
- 15–20% to podroby;
- 0–5% – warzywa i owoce.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy dieta BARF dla kota będzie odpowiednia dla twojego ulubieńca, ale zasady wydają ci się skomplikowane, na początek sięgnij po gotowe mieszanki BARF.
Kiedy zacząć, czyli jak przestawić kota na BARF
Jak zrezygnować z żywienia kota suchą karmą i przejść na dietę BARF? Najlepiej: stopniowo. W ten sposób najłatwiej będzie ci przygotować układ pokarmowy ulubieńca do zmian i wprowadzić do jego jadłospisu surowe jedzenie. Zacznij więc od zmiany karmy z suchej na mokrą – rób to stopniowo, po jednym posiłku dziennie. Nie zaleca się przy tym łączenia karmy suchej i mokrej i nakładania do kociej miski takiej mieszanki.
Karma sucha, karma mokra, mięso gotowane i w końcu mięso surowe
Kiedy kociak przyzwyczai się już do mokrej karmy, powoli zamieniaj ją na mięso gotowane. Z czasem skracaj czas gotowania, aż pozostanie całkowicie surowa dieta. Przez cały czas obserwuj zachowanie pupila, a jeśli któreś jego zachowania zaczną cię niepokoić, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii!
Zagrożenia związane z dietą opartą o surowe mięso
Kot na diecie BARF, a więc spożywający jedynie produkty niepoddane obróbce termicznej, może być zdrowy i szczęśliwy. Uważaj jednak jeśli twój pupil jest alergikiem – wówczas konieczne może okazać się wyeliminowanie z jego diety niektórych produktów, a stosowanie BARF będzie utrudnione.
Ważna jest jakość mięsa, jakie podajesz kotu
Co więcej, dokładnie sprawdzaj, skąd pochodzi mięso, które dodasz do diety kota. W produktach niepoddanych obróbce cieplnej niewiadomego pochodzenia mogą znajdować się groźne drobnoustroje (takie jak wirusy, bakterie i pasożyty). Niektóre z nich mogą również wywoływać niebezpieczne dla człowieka choroby – jak np. toksoplazmoza.
Pamiętaj o suplementacji uzupełniającej
W diecie BARF konieczne jest także podawanie zwierzakom suplementów, które pomogą uzupełnić takie substancje jak tauryna, jod czy wapń. Niektórzy hodowcy suplementacje specjalnie przygotowanymi dodatkami do posiłków zastępują podawaniem skorupek jaj. Popularne jest także uzupełnianie diety spiruliną, tranem czy algami.
Dieta BARF, czyli żywienie oparte na surowym mięsie i podrobach, to coraz częściej spotykany sposób odżywiania psa lub kota. Ma on zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czy będzie dobry dla każdego kota i jego opiekuna? Pewnie nie. Jeśli jednak masz ochotę spróbować żywienia BARF, a twój pupil nie choruje na choroby przewlekłe czy stwierdzone alergie, śmiało! BARF to nie tylko zdrowa dieta, ale też spora oszczędność!