Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że koty niebieskie są w istocie ciemnoszare. Z perspektywy genetyki i hodowli kolor ten traktuje się po prostu jako rozjaśniony czarny. Rosyjski kot niebieski posiada więc w swoim genotypie allel B, który jest odpowiedzialny za czarne umaszczenie równocześnie z recesywnym allelem d, który z kolei je rozjaśnia. Prace hodowlane nad poszczególnymi rasami sprawiły, że w ich obrębie przychodzą na świat koty niebieskie.
Niebieskie koty – kot rosyjski niebieski
Rosyjskie niebieskie to zdecydowanie najbardziej znana rasa występująca w tym rodzaju umaszczenia. W Europie koty te występowały przynajmniej od połowy XIX wieku. Obecnie ich popularność jest ciągle bardzo duża trudno znaleźć osoba, która nigdy nie słyszała o niebieskich rosyjskich kotach.
Kotki tej rasy mogą występować w różnych odcieniach – od jasnoszarego po ciemnografitowy. Skrajności nie są jednak najlepiej oceniane na wystawach. Zdecydowanie najbardziej ceni się koty rosyjskie, których umaszczenie jest wyraźnie niebieskie. Wrażenia dopełniają zniewalające zielone oczy tych zwierząt.
To bardzo żywe, kontaktowe, ale jednocześnie dostojne czworonogi. Będą doskonałym wyborem dla osób, które chcą mieć kota otwartego na człowieka, ale jednocześnie dość samodzielnego.
Niebieskie koty – korat
Korat jest kolejnym kotem, którego umaszczenie powinno być wzorcowo zawsze niebieskie. Większość osobników jest krótkowłosa, jednak w hodowlach przychodzą czasami na świat kociaki o półdługiej sierści. Koraty nie mają podszerstka, a ich połyskująca sierść ma głęboką, ciemnoszarą barwę.
Koraty to niebieskie koty, które w Tajlandii są symbolem pomyślności. To naturalna i bardzo stara rasa, która w swojej ojczyźnie znana była już w XV wieku. Jeszcze kilka dekad temu koraty żyły w tajskich miastach w charakterze kotów dachowych.
W Polsce rasa jest niestety bardzo rzadka. Te piękne niebieskie koty mogą wydawać się nieco zdystansowane, jednak w istocie bardzo cenią sobie kontakt z człowiekiem. Będą świetnymi towarzyszami dla osób, które lubią spokój i powtarzalny rytm dnia.
Niebieskie koty – kot brytyjski
Koty brytyjskie to obecnie zdecydowanie najbardziej popularna w Polsce rasa. Najchętniej kupowane są osobniki o niebieskim odcieniu futra. Szata brytyjczyków jest bardzo gęsta i niezwykle miękka. Koty te występują w dwóch odmianach – krótkowłosej i rzadziej spotykanej – długowłosej.
O charakterze brytyjskich kotów niebieskich można powiedzieć bardzo wiele. To bardzo łagodne zwierzęta, które bardzo (według wielu opiekunów nawet za bardzo) cenią sobie długie drzemki i miękkie posłania. Uwielbiają ludzi i chętnie wchodzą z nimi w interakcje. Warto zachęcać je do zabawy i aktywizować, ponieważ same rzadko wykazują potrzebę szalonych gonitw za wędką. Są grzeczne i bardzo przywiązane do człowieka.
Historia tej rasy jest nierozerwalnie związana z Wyspami Brytyjskimi. Po II wojnie światowej rozpoczęto jej intensywną hodowlę. W genach dzisiejszych brytyjczyków znajdziemy nie tylko koty perskie, ale także kartuskie.
Niebieskie koty – kot burmski
W niebieskim umaszczeniu występuje także kot burmski. Obecnie rasa ta dostępna jest na świecie w dwóch typach. Koty z linii amerykańskich są mocniej zbudowane i mają grubszy kościec. Te z linii brytyjskich są z kolei nieco drobniejsze i szybciej osiągają dojrzałość. Wszystkie mają jednak krótką sierść i charakterystyczne duże i szeroko rozstawione oczy.
Hodowla kotów burmskich na szerszą skalę rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. W tym czasie z Birmy sprowadzono do USA pierwszą kotkę, która dała początek współczesnym liniom kotów tej rasy. W rodzinnej Birmie przodkowie współczesnych przedstawicieli tej rasy byli owiani prawdziwą sławą i uznawano ich za koty święte.
Jaki jest kotki burmski niebieski? W tym wypadku umaszczenie nie gra roli. Wszystkie koty tej rasy są głośne, radosne i zawsze chętne do zabawy. Źle znoszą samotność, za to świetnie odnajdują się w rodzinach z dziećmi.
Niebieskie koty – kot norweski leśny
Koty norweskie leśne w umaszczeniu niebieskim występują dosyć rzadko, ale robią naprawdę duże wrażenie. To bardzo stara naturalna rasa, której przedstawiciele uchodzą za jedne z największych kotów. Bardzo gęste i długie futro oraz świdrujące spojrzenie sprawiają, że tym niebieskim kotom trudno się oprzeć.
Pierwszy wzorzec rasy ustalony przez hodowców został zatwierdzony przez FIFe dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. W Norwegii uchodzą jednak za jedną z najstarszych na kontynencie ras naturalnych. Wiemy, że pochodzą ze Skandynawii, jednak wśród historyków felinologii nie ma pełnej zgody co do tego, jak się tam znalazły. Koty norweskie są dzisiaj jednymi z najpopularniejszych w Europie.
Poza pięknym wyglądem te niebieskie koty mają także cudowny charakter. To bardzo inteligentne i towarzyskie zwierzęta, które lubią się wspinać i bardzo cenią sobie towarzystwo rodziny. Zazwyczaj dobrze czują się także w większych grupach.
Niebieskie koty – maine coon
Niebieskie maine coony to koty, które zdecydowanie przyciągają uwagę. W miotach stosunkowo rzadko zdarzają się osobniki w tym umaszczeniu, jednak są one całkowicie zgodne ze wzorcem rasy uznawanym przez FIFe. Piękna kryza i charakterystyczne frędzle na uszach są tym, co wyróżnia maine coony wśród innych kotów. Warto wspomnieć także o ich masie ciała. Uchodzą one bowiem za największą rasę kotów.
Maine coon jest narodową rasą Kanady. Wiadomo, że już pierwsi amerykańscy pionierzy napotkali koty w tym typie na obszarze dzisiejszej Nowej Anglii tuż po przybyciu do nowego świata. Nie ma całkowitej pewności co do tego, skąd koty te wzięły się w Ameryce Północnej. Warto jednak wspomnieć, że współczesne maine coony są rasą odtworzoną.
To koty, które są żywiołowe, bardzo przyjacielskie i łagodne. Mocno przywiązują się do człowieka, szybko uczą się sztuczek i są otwarte na nowe znajomości.
Niebieskie koty – kot kartuski
Kot kartuski o niebieskim ubarwieniu to narodowe zwierzę Francji. Na pierwszy rzut oka można pomylić go z kotem brytyjskim niebieskim, jednak szybko dostrzeże się między nimi różnice. Kartuzy mają dłuższe nosy bez zaznaczonego stopu. Ich futro jest krótkie, delikatne i miękkie.
Chociaż krajem patronackim tej rasy jest Francja, to jednak kot kartuski został sprowadzony do Europy z północnej Afryki. Przez wieki koty w tym typie żyły na francuskich wsiach, gdzie słynęły z niezwykle skutecznego łapania myszy.
Obecnie koty kartuskie w Polsce są dosyć rzadko spotykane. Mimo wszystko warto zainteresować się tą rasą. Jej przedstawiciele są przyjaźnie nastawieni do człowieka. Uwielbiają się bawić, a zdolności łowieckie przejawiają w szalonych gonitwach za wędką.
Niebieskie koty – nebelung
Kot nebelung bardzo przypomina koty rosyjskie niebieskie. Nic dziwnego, ponieważ jest z nimi bardzo blisko spokrewniony. Tym, co zdecydowanie go jednak odróżnia, jest długość sierści. Nebelungi również są ubarwione w różnych odcieniach szarości, jednak ich sierść jest długa i gęsta. Mają przenikliwe zielone oczy i majestatyczny sposób poruszania się.
Nebelung jest stosunkowo nową rasą, która powstała w Stanach Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku. Co ciekawe, pierwsze kotki w tym typie przyszły na świat z ojca w typie angory tureckiej oraz czarnej matki. Z czasem właścicielka miotu zaczęła dowiadywać się coraz więcej na temat genetyki i krzyżowała kolejne pokolenia z kotami rosyjskimi niebieskimi. Bardzo pomogli jej w tym genetycy i felinolodzy z TICA.
Jaki jest kot nebelung? To zwierzę bardzo czułe i przywiązane do człowieka. Z natury ceni spokój i powtarzalność codziennych rytuałów. Raczej nie będzie czuł się dobrze w dynamicznym otoczeniu pełnym hałasów i zmieniających się gości. Świetnie jednak odnajdzie się w mieszkaniu spokojnego domatora, który marzy o wyjątkowo pięknym, mruczącym przyjacielu.
Niebieskie koty – co z dachowcami?
Kolor niebieski (blue) jest jednym z podstawowych umaszczeń kotów rosyjskich. Nierzadko zdarza się, że w miotach urodzonych poza hodowlami również przychodzą na świat niebieskie kociaki. Wyróżniają się one wyglądem, dlatego zwykle bardzo szybko znajdują nowe domy.
Ten kolor futra nie jest powiązany z żadną płcią. Najczęściej niebieskie kocięta przychodzą na świat z dwójki niebieskich rodziców, jednak zdarzają się wyjątki. Niektóre ciemne koty są nosicielami allelu jasnego umaszczenia, który w pewnym momencie doprowadzi do urodzenia się kotów o barwie rozjaśnionej czarnej (niebieskiej).
Jak widać, niebieskie koty mogą przyjść na świat w wielu rasach, a także w miotach klasycznych dachowców. Jeśli szukasz wyjątkowego czworonoga w tym kolorze, dowiedz się więcej o niebieskich kotach rosyjskich.