Dbanie o uzębienie kota jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji twojego pupila. Choć drobne ząbki wyglądają dość niepozornie, są naprawdę bardzo groźnym narzędziem – to dzięki nim kot jest w stanie walczyć o swoje życie, jak i spokojnie się posilić. W domowych warunkach tym wyjątkowym czworonożnym towarzyszom trudno jest zadbać o odpowiednią higienę uzębienia, dlatego ważne jest, aby opiekun stale kontrolował pojawiający się kamień nazębny.
Uzębienie kota. Tajemnice kocich kłów
Koty rodzą się bez zębów, ale podobnie jak w przypadku człowieka, wraz z rozwojem pojawiają się im zęby mleczne. Kot ma łącznie 20 zębów mlecznych, które zaczynają się wyrzynać około 2. tygodnia życia. W 8. tygodniu kot ma już wszystkie zęby mleczne, które powoli zaczynają wypadać!
Kiedy pojawiają się zęby stałe u kota?
W 11. tygodniu życia kota pojawiają się pierwsze stałe zęby – siekacze. Tydzień później charakterystyczne kocie kły, około 16. tygodnia wyrzynają się przedtrzonowce, a ostatnie, zęby trzonowe około 20. tygodnia. Łącznie kot ma 30 zębów stałych! Podobnie jak w przypadku ludzi są to terminy orientacyjne, bowiem dokładny czas wyrzynania się zębów zależny jest od indywidualnego rozwoju kociaka.
Próchnica u kota? Jak pielęgnować uzębienie kota?
Zęby stałe u kotów nie są narażone na próchnicę, jak ma to w przypadku ludzkich zębów. Po pierwsze koty nie jedzą cukru, a to właśnie podstawowy winowajca próchnicy! Po drugie kształt kociego zęba znacznie różni się od tego, które posiada człowiek. Brak w nim powierzchni płaskich, które ewolucyjnie przystosowane są do jedzenia pokarmów pochodzenia roślinnego.
Kiedy udać się z kotem do weterynarza?
Uzębienie kota jest dla niego niezwykle ważne! Dzięki nim pupil jest w stanie polować, zabijać swoją ofiarę, a także gryźć nieco twardsze tkanki, takie jak choćby skóra. To właśnie dlatego zapalenie dziąseł czy kamień nazębny są dla kotów bardzo dotkliwe i wymagają interwencji weterynaryjnej.
Profilaktyka w przypadku uzębienia kota
Czym byłby koci pyszczek bez kłów? Na szczęście, kocie zęby na ogół starczają pupilom do końca życia – zdrowy i zadbany kot nie wymaga ich leczenia, dlatego tak ważna jest odpowiednia karma. Dbanie o higienę jamy ustnej kota to przede wszystkim odpowiednie żywienie, dlatego karma, jaka jest dla niego wybierana, powinna być bogata w mięso, a uboga w składniki pochodzenia roślinnego.
Czy kocie zęby należy szczotkować?
Zęby kota nie potrzebują dodatkowych czyścideł, takich jak sucha karma, gryzaki czy szczotka, aczkolwiek w przypadku dużego osadu, czyli kamienia lekarz weterynarii zaleca odpowiednie szczotkowanie. Nie jest to jednak zabieg profilaktyczny, a doraźny, który uśmierza ból wywołany chorobą przyzębia.
Uzębienie kota – do czego prowadzi kamień nazębny?
Szczoteczka do zębów jest podstawowym narzędziem do walki z kamieniem nazębnym u ludzi. Dorosły kot czyści zęby jedząc, dlatego to jego dieta ma kluczowe znaczenia dla zdrowia i higieny jamy ustnej. Jeśli jednak u pupila pojawi się osad czy kamień nazębny, warto udać się z wizytą do lekarza weterynarii, który specjalnym narzędziem oczyści płytkę nazębną.
Nie można robić tego samodzielnie w domu, zwłaszcza używać pasty do zębów dla ludzi – w ten sposób kotu może stać się krzywda, szczególnie że składniki kosmetyczne nierzadko są niezwykle niebezpieczne dla życia zwierząt.
Pamiętaj, by dbać o uzębienie kota! Zdrowie jamy ustnej kota jest niezwykle ważne, ponieważ pojawiające się z czasem zapalenie dziąseł może doprowadzić nawet do śmierci głodowej! Jeśli przy okazji osadu pojawia się brzydki zapach, nie zwlekaj – opieka weterynaryjna jest w tym wypadku bardzo wskazana.