U psów zdarzają się rasy, które nie linieją, ale wymagają zabiegów związanych np. z przycinaniem okrywy. Z kolei linienie kota jest nieuchronne, nie istnieją bowiem rasy, które nie gubią włosa.
Linienie kota – czym jest?
Linienie kota to proces, w którym zwierzę zrzuca starą okrywę, aby zastąpić ją nową. Zazwyczaj dochodzi do niego naturalnie dwa razy w roku – jesienią oraz wiosną. Większość zwierząt jednak traci sierść właściwie codziennie, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację w tym zakresie.
Linienie kota – przyczyny
Podstawową przyczyną, dla której zachodzi linienie kota, jest potrzeba wymiany sierści. Wiosną kot zrzuca gęstszą okrywę i zastępują ją nieco lżejszą. Z kolei jesienią na jego ciele wyrasta gęsty podszerstek z włosem okrywowym. Aby było to możliwe, część starych włosów musi po prostu wypaść.
Istnieją również inne przyczyny linienia kota. Można do nich zaliczyć:
- alergie pokarmowe;
- silny, nagły stres;
- złej jakości karmę;
- choroby skórne;
- zakażenia pasożytnicze;
- poważne choroby towarzyszące;
- objawy bólowe – linienie jest zwykle związane z intensywnym lizaniem danego miejsca;
- przewlekłe reakcje stresowe.
Wszystkie te stany są niepokojące i powinny być powodem do zabrania twojego pupila do lekarza weterynarii.
Nadmierne wypadanie sierści u kota – postępowanie
Nadmiernie linienie kota to stan, w którym zwierzę traci w krótkim czasie dużą ilość sierści, co prowadzi do jej silnego przerzedzenia i np. ubytków. W takich miejscach może być widoczna goła skóra. Choć u kotów utrata sierści przez cały rok nie jest niczym niezwykłym, to jednak może mieć podłoże chorobowe. Z tego powodu ważne jest, aby w pierwszej kolejności wykonać zwierzęciu niezbędne badania. Zaliczają się do nich:
- wywiad z opiekunem przeprowadzony przez weterynarza;
- badanie palpacyjne;
- morfologia z rozmazem;
- badanie stanu skóry;
- badanie kału.
Taki zestaw pozwoli sprawdzić, czy winne linieniu kota są pasożyty, czy jakieś niewykryte jeszcze schorzenia skórne. Twój koci towarzysz na pewno będzie ci wdzięczny.
Jak dbać o zwierzę w okresie linienia?
Linienie kota jest czymś naturalnym i tak samo dla ciebie jako opiekuna regularna pielęgnacja mruczka nie powinna być niczym dziwnym. Koty regularnie czyszczą językiem futro, a to prowadzi do rozmaitych problemów, o których za chwilę. W związku z tym trzeba zadbać o to, aby wyczesywać sierść kota odpowiednio dopasowaną szczotką. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy raz w tygodniu, w przypadku długowłosych – co 2–3 dni. W okresie intensywnej wymiany sierści powtarzaj czynność częściej.
O co jeszcze warto zadbać w przypadku, gdy kot traci sierść? Linienie u kota możesz nieco zahamować, jeśli zadbasz o jego dietę. Dobrej jakości karma jest w tym przypadku podstawą. Prócz czesania włosów u kota ważne jest zatroszczenie się o suplementację. Zamiast stosować kosmetyki pielęgnacyjne, wybierz raczej witaminy i preparaty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także biotynę. Znajdziesz je w oleju z łososia albo odpowiednich witaminach na skórę i sierść. Składniki te korzystnie wpływają na wygląd sierści, a także stymulują jej porost i hamują zwiększone linienie, jeśli wynika ono z braków w diecie.
Zagrożenia związane z utratą sierści
Jeśli linienie kota jest bardzo intensywne, stan ten może zagrozić zdrowiu zwierzęcia. I nie chodzi tutaj o utratę okrywy samą w sobie. W sytuacji, kiedy kocia sierść zbyt intensywnie wypada, zwierzę będzie też o wiele więcej się wylizywało. To prowadzi do tworzenia się kul włosowych. W efekcie w układzie pokarmowym odkładają się pilobezoary, które mogą z czasem dawać nieprzyjemne dla kota objawy. Diagnozę może postawić tylko lekarz.
Właśnie z tego powodu ważne jest nie tylko to, aby czesać kota, ale również, aby podawać mu odpowiednie preparaty ułatwiające trawienie i usuwanie zbitej w kulki sierści z układu pokarmowego. Nadmiar kul włosowych i zaniedbanie profilaktyki u kota, który cierpi na nadmierną utratę sierści, może skończyć się nawet jego poważną chorobą, koniecznością przeprowadzenia interwencji chirurgicznej, a w skrajnych przypadkach zaniedbania – śmiercią.
Linienie kota jest procesem naturalnym, bo zwierzęta te zmieniają sierść dwa razy do roku. Jeśli jednak twój pupil intensywnie gubi okrywę włosową, udaj się do lekarza. Istnieją różne przyczyny nadmiernego linienia kota, dlatego warto je w porę wykryć, aby pomóc zwierzęciu.