Marzysz o tym, aby mieć własnego kota, ale nie masz pewności, czy to dobry pomysł? A może z różnych względów nie możesz przygarnąć mruczka pod swój dach? Odpowiedzią na twoje potrzeby i rozwiązaniem wszystkich problemów może okazać się… kocia kawiarnia! Obecnie kawiarni tego rodzaju w Polsce nie jest wiele, ale zyskują one coraz większą popularność. Sprawdź, co to za miejsce, jaka jest jego misja i jak się zachować, korzystając z jego uroków. Kiedy raz je odwiedzisz, z pewnością zapragniesz do niego wracać!

Kocia kawiarnia – czym jest?

Słusznie podejrzewasz, że jest to miejsce mające związek z kotami! Nie jest to jednak kawiarnia, do której możesz przyjść z własnym kotem. Spotkasz w niej za to wiele innych kociaków – najczęściej czekających na nowy, kochający dom. Kocie kawiarnie zazwyczaj pełnią bowiem rolę tzw. domów tymczasowych, w których większość kotów oczekuje na adopcję. Oczywiście, odwiedzając taką kawiarnię, nie musisz od razu adoptować mruczka. Możesz po prostu wypić dobrą kawę, zjeść pyszne ciasto i poprzebywać w doborowym towarzystwie rozmaitych kotów, bliżej poznając te wyjątkowe zwierzęta.

Kocia kawiarnia – dlaczego warto ją odwiedzić?

Kocia kawiarnia to miejsce, które choć raz powinien odwiedzić każdy miłośnik kotów. Istnieje wiele powodów, dla których warto tu zajrzeć. Oto kilka z nich:

 • obcowanie ze zwierzętami – jeśli uwielbiasz mruczki, ale nie możesz posiadać własnego puchatego przyjaciela, pobyt w kawiarni zaspokoi twoją potrzebę przebywania z tymi zwierzętami;
 • potencjalna alergia – pragniesz mieć kota, ale nie wiesz, czy przypadkiem nie masz alergii? I w tej kwestii pomoże ci kawiarenka z kotami – pobyt w niej szybko rozwieje twoje wątpliwości. Jeżeli masz alergię, po krótkiej chwili przebywania z mruczkami prawdopodobnie zaczniesz kichać i kaszleć, a jeśli nie – możesz zacząć przygotowywać dom na przybycie nowego domownika;
 • adopcja – wielu mieszkańców kocich kawiarenek to mruczki czekające na nowy dom. Po pozytywnym przejściu procedury adopcyjnej możesz stać się szczęśliwym opiekunem uroczego kociaka;
 • pomoc – adopcja kota nie jest jedyną formą pomocy, po jaką możesz sięgnąć. Kocią kawiarnię możesz wesprzeć także na inne sposoby, np. przekazując datek.

Jeśli w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajdują się jakieś kocie kawiarnie, koniecznie wygospodaruj nieco czasu, aby zajrzeć do którejś z nich!

Dlaczego warto adoptować kota z kociej kawiarni?

W kociej kawiarni często jednocześnie spotkasz naprawdę wiele kotów o bardzo różnych charakterach i upodobaniach. Bez przerwy ze sobą przebywają – wspólnie jedzą, śpią, bawią się. To sprawia, że zwierzęta te są świetnie zsocjalizowane, uczą się od siebie nawzajem i akceptują inne stworzenia w swoim otoczeniu. 

W miejscu takim koty cały czas stykają się także z różnymi ludźmi, a to z kolei powoduje, że są do nich przyjacielsko nastawione. Oczywiście pracownicy kocich kawiarni dbają o to, aby ich podopieczni byli bezpieczni i doświadczali samych pozytywnych emocji. Dzięki temu mruczki są spokojne i zrównoważone.

Kocia kawiarnia – regulamin

Różne kocie kawiarnie mają swoje własne regulaminy, ale większość najważniejszych punktów się pokrywa. Do podstawowych zasad przebywania w kociej kawiarni należą poniższe punkty:

 • nie przychodź do kociej kawiarni ze swoim pupilem, aby nie stresować jej mieszkańców;
 • stosuj się do instrukcji pracowników kociej kawiarni;
 • dokładnie zamykaj za sobą drzwi, aby przypadkowo nie wypuścić mieszkańca kawiarenki na zewnątrz;
 • dokładnie umyj ręce, zanim zaczniesz zabawę z kotami, by nie przenieść groźnych dla ich zdrowia drobnoustrojów;
 • nie dokarmiaj kotów, nie kuś ich smakołykami;
 • robiąc pamiątkowe zdjęcie, nie używaj lampy błyskowej;
 • baw się z mruczkami wyłącznie zabawkami, które są dla nich przeznaczone i dostępne w kawiarni;
 • nie wyciągaj kotów z budek, nie budź ich, nie przeszkadzaj podczas jedzenia;
 • nie bierz kotów na ręce – jeśli zechcą, same przyjdą i wskoczą ci na kolana, domagając się głaskania;
 • zachowuj się cicho i spokojnie, aby nie wystraszyć kotów.

Zanim udasz się do kociej kawiarni, a planujesz wycieczkę z dzieckiem, dowiedz się, jakie zasady obowiązują w przypadku osób małoletnich. Niektóre kawiarenki tego typu wymagają bowiem wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Dzięki temu mogą ułożyć harmonogram wizyt tak, aby jednocześnie nie przebywało na miejscu zbyt wielu najmłodszych gości. Naturalnie opiekun bierze odpowiedzialność za dziecko i powinien zadbać o to, aby maluch nie poruszał się samodzielnie po kawiarence.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.