Karton dla kota to nie tylko świetny rekwizyt do internetowych filmików i fotek. To przede wszystkim rzecz, która jest naprawdę potrzebna wielu kotom. Kartonowy koci domek powinien znaleźć się na liście produktów do kociej wyprawki – zwłaszcza jeśli masz do czynienia ze strachliwym, płochliwym, niepewnym i nie do końca ufnym zwierzakiem. Karton spełnia bowiem kocią definicję bezpiecznej kryjówki – ograniczonej przestrzennie, osłaniającej zwierzę i przytulnej. W pudełku kot obserwuje, nie będąc obserwowanym, co jest dla niego wyjątkowo komfortową sytuacją!
Karton dla kota zapewnia poczucie bezpieczeństwa
Przodkowie kota domowego, a także wiele współczesnych kotów, to nie tylko skuteczni drapieżcy, ale i potencjalne ofiary większych drapieżników. Dlatego karton dla kota, który z trzech stron osłania zwierzę przed ewentualnymi wrogami, znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Kot może się w pudełku rozluźnić i zasnąć, nie będąc „na czuwaniu”, ponieważ wie instynktownie, że nic nie zaatakuje go od tyłu. A jeśli w zasięgu kociego wzroku pojawi się potencjalna zdobycz, kryjówka obronna staje się kryjówką maskującą, z której kot wyskoczy na bezbronną ofiarę – choćby to była pluszowa mysz.
Karton dla kota – pudełka redukują poziom stresu
To fakt, który został naukowo udowodniony! Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie przez dwa tygodnie obserwowali grupę kotów świeżo przywiezionych do schroniska dla zwierząt. Niektóre spośród kotów otrzymały kartonowe pudełka do swoich boksów, inne nie. Te zwierzęta, które miały możliwość schowania się do pudełka, były znacznie mniej zestresowane niż koty, które nie miały do dyspozycji takiej kryjówki.
Co więcej, koty posiadające pudełka, mniej zestresowane, były bardziej otwarte na kontakt z ludźmi, szybciej akceptowały zmiany i, konkludując – ich szanse na adopcję zwiększały się. Wprowadzając do domu nowego kota, warto więc zapewnić mu taką kryjówkę.
Karton dla kota – dobra kryjówka to ciepła kryjówka
Koty najlepiej relaksują się w cieple. Do pełni komfortu potrzebują wyższej temperatury niż człowiek. Badania przeprowadzone w 2006 roku przez National Research Council wykazały, że strefa termicznie neutralna (tzn. sytuacja, w której organizm zwierzęcia nie musi zużywać energii ani do wytwarzania ciepła, ani do chłodzenia się) u kotów wynosi od 30 do 38°C, czyli jest wyższa niż u ludzi.
Podczas gdy średnia temperatura w naszych domach wynosi 20–22°C, kot potrzebuje miejsca, w którym mógłby się dogrzać. Karton zapewnia mu taki komfort cieplny, zwłaszcza że tektura jest dosyć dobrym izolatorem. A im ciaśniejszy karton, tym przytulniej!
Karton dla kota – gdy kot potrzebuje chwili sam ze sobą
Nawet najbardziej otwarty na kontakty społeczne kot potrzebuje miejsca, w którym mógłby odpocząć od innych kotów, od psów czy nawet od ludzi. Jest to zresztą jedna z kocich metod rozwiązywania konfliktów – oddalenie się do kryjówki czy wręcz „samotni”, zamiast konfrontacji i agresji. W kartonowym pudełku kot uspokoi się, zniweluje poziom stresu, odpocznie i wyjdzie w znacznie lepszym nastroju. Uspokojenie się w cichym azylu to metoda, którą można od kotów z powodzeniem przejąć na własny użytek!
Idealny domek z kartonu dla kota – na co zwrócić uwagę?
Niezależnie od tego, czy chcesz kupić kotu domek z kartonu, czy też własnoręcznie stworzyć kocią twierdzę z dostępnych pudełek, pamiętaj o kilku cechach, które powinna spełniać idealna kryjówka z kartonu.
- Wielkość domku – kartonowy domek nie powinien być za mały (zwierzę po wejściu do środka powinno mieć możliwość wstania, obrócenia się, a także wyciągnięcia się do snu), ale również nie za duży – w końcu musi być przytulny.
- Dach domku powinien być płaski – wówczas kot będzie mógł nie tylko wejść do środka, ale także położyć się na wierzchu kryjówki. Punkty obserwacyjne na podwyższeniu to zdecydowanie coś, co koty lubią.
- Solidność wykonania – karton po przesyłce, która przybyła pod twój dach z licznymi przygodami, oczywiście może pełnić funkcję kociego domku, ale będzie to raczej domek tymczasowy. Dziury i urwane fragmenty kartonu bywają dla kota atrakcyjne – na tyle, że prędko zrobi on dziury i rozdarcia większych rozmiarów. Jeśli chcesz, żeby karton posłużył dłużej, niech będzie on sztywny, solidny. Świetnie sprawdzi się tu konstrukcja z tektury falistej czy duże pudełko na buty.
Jak zrobić domek z kartonu dla kota?
Jeśli masz już solidny karton dla kota, zacznij od wycięcia otworu wejściowego. W internecie znajdziesz szablony, które wystarczy wydrukować, odrysować, a następnie wyciąć pożądany kształt nożem introligatorskim. Domek może mieć wejście okrągłe, w formie łuku lub kociej głowy. Pamiętaj, że jeśli pudełko trzeba złożyć i/lub skleić, miejsca łączenia należy zakleić taśmą klejącą.
Szczególną uwagę zwróć na dach. Usztywnienia ścian z drugiej tektury możesz dokleić od wewnątrz taśmą dwustronną – kolejny domek możesz połączyć z pierwszym przy pomocy gorącego kleju. Jeżeli natomiast wystarczy ci stworzenie domku parterowego, możesz wzmocnić jego dach drugą tekturą bądź dokleić na obwodzie tekturowe ranty. Te ostatnie przydadzą się, jeśli chcesz położyć na dachu poduszkę do spania.
Karton dla kota to kryjówka, azyl, miejsce do spania, a także element placu zabaw, w którym kot chowa się i czatuje na zdobycz. Jeśli jesteś na etapie urządzania domu tak, aby przystosować go do potrzeb kota, koci domek to jeden z tych elementów, o których koniecznie musisz pomyśleć. Możesz go kupić lub wykonać samodzielnie, jeśli masz wolną chwilę i odrobinę umiejętności manualnych.