Czarna sierść bardzo często występuje wśród kotów, zatem spotkania z nimi nie są rzadkością. Pewnie wielokrotnie czarny kot przebiegł ci drogę lub usiadł na wycieraczce pod twoimi drzwiami. Czy masz powody do niepokoju? Ile prawdy kryje się w opowieściach o czarnych kotach i ich magicznej mocy? 

Czarny kot a czarna magia 

Czarny kot często kojarzony jest z magią, szczególnie tą czarną. Dlaczego? Na takie przesądy z jednej strony wpływała ich niezależność, z drugiej – barwa, która wielu osobom automatycznie kojarzy się wiedźmami i diabłami. Swoje zrobiły też przedstawienia Freji, uznawanej za pierwowzór czarownicy. Zwykle towarzyszyły jej dwa skrzydlate koty, obdarzone czarnym futrem. Taki wizerunek czarnego kota umocnił się w kolejnych wiekach, na co wpłynęło jeszcze kilka innych czynników. 

Czarny charakter, czarny kot – przesądy i ich geneza

Czarny kot stał się bohaterem wielu przesądów już w okresie średniowiecza. Kot – indywidualista, który chadza własnymi drogami, był dla naszych przodków tajemniczą istotą. Brak wiedzy i zrozumienia często prowadzi do powstawania przesądów, które zwykle pociągają za sobą szereg negatywnych zjawisk. 

Starożytny Egipt a koty

W starożytnym Egipcie funkcjonowało wiele przesądów na temat kotów – również tych czarnych. Wierzono, że są to zwierzęta obdarzone nadprzyrodzonymi mocami, w związku z czym czczono je jako istoty boskie. Kot przynosił szczęście i sprawiał, że jego opiekunowie byli chronieni przed demonami. Ten, kto skrzywdził kota, popełniał przestępstwo, za które karano nawet śmiercią. O tym, jak ważne dla starożytnych Egipcjan były te zwierzęta, do dziś przypominają nam ich antyczne przedstawienia. Nastały jednak wieki średnie, a wraz z nimi trudne lata dla kotów – zwłaszcza tych czarnych. 

Średniowieczne przesądy 

W okresie średniowiecza na czarne koty spoglądano z dużą podejrzliwością. Zwierzęta te były uznawane za towarzyszy wiedźm i czarownic, popularna była też wiara, że czarny kot to sam diabeł w ciele zwierzęcia. Skutkiem takich przesądów były liczne akcje wymierzone w koty obdarzone czarną sierścią. Wiele z nich spłonęło na stosie, ale równie licznie je utopiono lub obdarto ze skóry. 

Tragiczny los czarnych kotów przerwała dopiero epidemia dżumy. Ludzie zauważyli, że wraz ze spadkiem ilości kotów, w wielu miastach zaczęło przybywać szczurów, a to właśnie te gryzonie okazały się dla człowieka prawdziwym zagrożeniem. Wówczas zdano sobie sprawę z tego, jak ważne są koty i zaprzestano ich tępienia. 

Polowania na czarownice

Niestety, dobra passa czarnych kotów nie trwała zbyt długo. Po krótkiej przerwie człowiek znów wypowiedział im wojnę. Była ona częścią XVI-wiecznej walki z herezją i bardzo częstymi wówczas polowaniami na czarownice. Wkrótce pojawiło się wiele nowych przesądów. Jeden z nich głosił, że aby uchronić dom przed gryzoniami, należy w jego ścianie zamurować czarnego kota. Na szczęście te zabobony są już tylko historią. Dziś te zwierzęta nie budzą już aż tak skrajnych emocji. Mimo tego wiara w ich niezwykłe, wręcz demoniczne moce, w wielu regionach pozostała żywa. Wzmocniły ją dodatkowo bajki i filmy, w których wiedźmom towarzyszą właśnie czarne koty. 

A jeśli czarny kot zwiastuje szczęście? 

Najstarsze przesądy o czarnych kotach zwykle wiążą się z ponurą wizją przyszłości. Warto jednak podkreślić, że w XIX wieku zaczęto inaczej spoglądać na to zwierzę. Efektem jest wiara w to, że spotkanie z kotem to zapowiedź dobrych wydarzeń. Pierwotnie w taki sposób postrzegano ich białych kuzynów, jednak wkrótce i czarne koty stały się bohaterami pozytywnych opowieści. Dzięki temu stały się mile widzianymi gośćmi w wielu domach. 

Najpopularniejsze przesądy o czarnych kotach

Lista przesądów, których bohaterem jest czarny kot, może cię zaskoczyć swoją długością. Z jakimi opowieściami spotkasz się najczęściej? 

Gdy czarny kot przebiegnie ci drogę

Czarny kot, który przebiega drogę człowiekowi, w dalszym ciągu zwiastuje problemy. Niegdyś zdarzało się, że osoby wykonujące trudną pracę, swoją nieobecność tłumaczyły takim właśnie spotkaniem. Dziś znana jest skuteczna metoda na odwrócenie uroku – wystarczy splunąć, by uniknąć nieszczęścia. 

Czarny kot a małżeńskie szczęście

Co może zrobić para zakochanych, aby „żyć długo i szczęśliwie”? Sprawić sobie czarnego kota. Jednym z popularniejszych brytyjskich przesądów jest ten, zgodnie z którym w dniu ślubu należy wręczyć pannie młodej czarnego kota. Zapewni to nowożeńcom wiele szczęścia, a jednocześnie uchroni ich dom przed złymi mocami. 

Wielki sukces i bogactwo? Z czarnym kotem szybciej spełnisz takie marzenia!

Osoby, które w pozytywny sposób postrzegają czarne koty, wierzą również w to, że są one gwarancją sukcesu. Być może jest to efekt popularności skandynawskich mitów, w których Freja (bogini płodności, ciesząca się wielkim szacunkiem wśród rolników) była przedstawiana w rydwanie ciągniętym przez te zwierzęta. We Francji wierzono z kolei, że dzięki czarnym kotom można znaleźć drogę do ukrytych skarbów, natomiast Brytyjczycy upowszechnili ich wizerunek jako przyjaciół marynarzy. Te przesądy łączy jedno – kot zapewnia powodzenie i dostatek. 

Maneki-neko. Co warto wiedzieć o japońskim talizmanie? 

Czarny kot cieszy się wielkim szacunkiem w Japonii. W tym kraju bardzo popularne są figurki Maneki-neko, które przedstawiają siedzącego kota z uniesioną łapką. Kto umieści taką figurkę w swoim domu, ten zapewni sobie powodzenie. Z kolei w firmie taki talizman ma gwarantować serię sukcesów. 
Choć czarny kot wciąż pojawia się w przesądach, stosunek człowieka do tego zwierzęcia znacznie się zmienił. Opowieści o demonicznych mocach czworonoga są dziś traktowane jako historyczna ciekawostka, a on sam coraz częściej staje się ważnym członkiem rodziny.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak