Podwyższona i obniżona temperatura u pupila zawsze powinna być sygnałem alarmującym dla właściciela. Jeśli spędzasz ze swoim pupilem wiele czasu, na pewno bardzo szybko będziesz w stanie zauważyć zmiany w jego zachowaniu spowodowane chorobą.
Gorączka u kota może być skutkiem różnych schorzeń i infekcji toczących się w jego organizmie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że norma, jeśli chodzi o temperaturę u kota, jest znacznie inna niż w przypadku ludzi. Ile wynosi? Czy w przypadku gorączki możesz samodzielnie podawać kotu jakieś leki? Kiedy najlepiej udać się do weterynarza? Jakie są objawy gorączki u kota? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule!
Jaka temperatura kota jest prawidłowa?
Prawidłowa temperatura kota powinna wynosić od 38°C do 39°C. W związku z tym, kiedy można stwierdzić, że twój pupil ma gorączkę? Wtedy, gdy temperatura jego ciała wynosi 39,2°C lub więcej. Jak widzisz, jest to znacznie więcej niż u ludzi, u których idealna temperatura ciała wynosi 36,6°C, z tolerancją do pół stopnia w obie strony.
Temperatura u kota – jak ją mierzyć?
Pomiar temperatury u kota najlepiej przeprowadzać termometrem w odbycie, ponieważ w innych miejscach jest to właściwie niemożliwe. To powszechny i najbardziej miarodajny sposób.
Zmierzenie kotu temperatury w pojedynkę może być utrudnione, gdyż pewnie będzie się on wyrywał i drapał. Dobrym pomysłem jest chwilowe unieruchomienie zwierzęcia za pomocą koca lub ręcznika. W ten sposób uchronisz się także przed ostrymi pazurami lub ugryzieniem. Najłatwiej będzie oczywiście poprosić o pomoc drugą osobę. Warto używać termometru z krótkim czasem pomiaru, wtedy badanie nie powinno przysporzyć wiele trudności. Na końcówkę termometru warto położyć nieco wazeliny.
Wykonując pomiary, pamiętaj, że temperatura u kota może wahać się w ciągu dnia. Jest nieco wyższa wieczorem i w nocy, a niższa w dzień. Trzeba też zaznaczyć, że dla zdrowia i życia zwierzęcia niebezpieczna jest także zbyt niska temperatura ciała. Wtedy również od razu należy udać się do weterynarza.
Jeśli po wykonaniu tego drobnego badania stwierdzisz, że temperatura ciała kota jest zbyt wysoka lub zbyt niska, absolutnie nie podawaj mu żadnych leków. Od razu udaj się do kliniki weterynaryjnej i skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. Jedynie on może podać pupilowi odpowiednie leki i odnaleźć przyczynę pogorszenia samopoczucia. Udaj się na wizytę również wówczas, gdy nie jesteś w stanie przeprowadzić pomiaru.
Kiedy można mówić o gorączce u kota?
Czym właściwie jest gorączka? To naturalny proces obronny organizmu, będący odpowiedzią na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Gorączka u kota oznacza, że ma on jakiś problem ze zdrowiem; jest też przesłanką, aby niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Można powiedzieć, że pojawienie się gorączki ma na celu przyspieszenie procesów leczenia zachodzących samoczynnie w organizmie oraz opóźnienie rozwoju choroby.
Jakie są objawy gorączki u kota?
Gorączka u kota a objawy – co powinno zwrócić twoją uwagę? Z pewnością przy wysokiej temperaturze widoczne są od razu zmiany w zachowaniu zwierzęcia, takie jak:
- ospałość;
- apatyczność;
- brak apetytu;
- brak chęci do zabawy i aktywności;
- przygnębienie;
- próby chowania się;
- unikanie domowników;
- rozpaczliwe miauczenie;
- zwiększone zapotrzebowanie na wodę, a co za tym idzie – częstsze picie jej dużych ilości.
Panuje przekonanie, że ciepły nos lub sierść mogą świadczyć o gorączce u kota, jednak nie do końca jest to prawda. Może po prostu zwierzak akurat leżał na słońcu. Nie można również wskazać jednej przyczyny gorączki. Może ona być objawem zwykłej infekcji, ale także znacznie bardziej poważnych chorób, które nawet zagrażają życiu. Jeśli zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek niepokojące dolegliwości i zmiany w jego zachowaniu, od razu udaj się do weterynarza.
Niestety zwierzaki, nie mogą powiedzieć nam, że coś je boli. Trzeba je bacznie obserwować i reagować na wszystkie sygnały. W ten sposób pomożesz zwierzakowi, który szybko odczuje ulgę. Doświadczony lekarz rozpozna przyczynę gorączki u kota i zastosuje odpowiednie leczenie. Nie wolno diagnozować problemów zdrowotnych zwierząt na własną rękę, ponieważ można jeszcze bardziej zaszkodzić.
Gorączka u kota — leczenie
Co należy zrobić, gdy podejrzewasz, że u twojego kota wystąpiła gorączka? Od razu powinieneś udać się do lekarza weterynarii. Kluczowe znaczenie ma tu szybka reakcja właściciela, co pozwoli uchronić zwierzaka przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nie da się od razu stwierdzić, co jest przyczyną wystąpienia gorączki; tym bardziej nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie bez wykonania odpowiednich badań. Gorączka może wskazywać na różne dolegliwości, od tych lekkich po bardzo ciężkie, które miewają poważne konsekwencje dla naszego pupila.
Gorączka u kota – samodzielne leczenie
Ze względu na to, że przyczyny mogą być tak różnorodne, diagnozy powinien dokonać doświadczony lekarz. Pamiętaj, żeby nie podawać kotu żadnych leków samodzielnie. Możesz mu jedynie w ten sposób zaszkodzić. Leki powinien podawać wyłącznie weterynarz.
Gorączka u kota – jak przebiega leczenie?
Pierwszym krokiem powinno być odnalezienie przyczyny pojawienia się temperatury u kota. Leczenie dotyczy właśnie jej, bo gorączka sama w sobie jest objawem. Weterynarz może także dodatkowo przepisać pupilowi lek przeciwgorączkowy, który będzie dla niego bezpieczny. Nie da się wskazać konkretnych środków i sposobów postępowania. Właśnie z tego względu po prostu udaj się do lekarza i powiedz, co cię niepokoi w zachowaniu twojego zwierzaka.
Koty to bez wątpienia przyjaciele człowieka, choć zazwyczaj podążają one własnymi ścieżkami. Nie oznacza to, że nie potrafią okazywać czułości swoim właścicielom. To cudowne zwierzęta pełne miłości. Z pewnością wniosą do twojego domu wiele radości i zabawy. To właśnie ty najlepiej znasz swoje zwierzę, dlatego obserwuj je bacznie i, jeśli zobaczysz jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie udaj się do weterynarza. Jedynie doświadczony specjalista będzie w stanie wykonać odpowiednie badania i postawić diagnozę, a następnie wdrożyć leczenie. Szybka reakcja w razie gorączki u kota jest w stanie uchronić twojego pupila przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Najczęściej zadawane pytania
Co oznacza niska temperatura u kota?
Najczęściej jest efektem wychłodzenia. Hipotermia może dotykać również zwierzęta, zwłaszcza w miesiące zimowe.
Czy kot ma zimny nos?
Zazwyczaj koci nos jest lekko chłodny i nieco wilgotny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kot dopiero wstał z dłuższej drzemki. Wtedy nos może być suchy i nieco ciepły, ale w kilka minut powinien wrócić do normy.
Jak zbić kotu temperaturę?
Z zasady nie należy tego robić w warunkach domowych. Gorączka jest u kota oznaką stanu zapalnego w organizmie i to on powinien być diagnozowany i leczony przez lekarza weterynarii. Nigdy nie podawaj kotu leków dla ludzi!
Co to znaczy, jak kot ma zimne łapy?
To zależy od sytuacji. Sytuacja jest niepokojąca, jeśli kot jest apatyczny, ciężko oddycha i ma zimne łapy, co może świadczyć o wychłodzeniu. Jeśli łapy są stale zimne, ale zachowanie zwierzęcia nie uległo zmianie, warto udać się do lekarza weterynarii. Może się okazać, że to problemy z krążeniem.