Jaki powinien być nos kota w swoim naturalnym stanie? Powszechnie wiadomo, że psy mają wilgotne nosy, a ich suchość powinna budzić obawy. Jak wygląda sytuacja w przypadku kotów? Czy suchy nos u kota jest normalny? Kocie nosy często zmieniają odcień, temperaturę i wilgotność w zależności od otoczenia i samopoczucia ich właścicieli. Jak rozumieć te wahania?
Suchy nos u kota
Ciepłe i suche noski u kota przeważnie wprawiają właścicieli w zakłopotanie. Jest to zrozumiałe – kocie nosy są przeważnie chłodne i wilgotne. Jednakże sam suchy nos u kota raczej nie stanowi powodu do obaw. Oczywiście – o ile jest to jedyny objaw, bez żadnych niepokojących symptomów towarzyszących. Kiedy więc suchy nos u kota może okazać się zwiastunem niebezpiecznej sytuacji?
Suchy nos u kota powinien cię zaniepokoić, jeśli towarzyszą mu pęknięcia, otarcia lub strupy wokół nozdrzy. Niepokojące są także inne, niezwiązane z nosem objawy:
- zauważalnie mniejszy apetyt;
- wielokrotne wymioty;
- widoczny spadek masy ciała;
- osowiałość, ospałość i apatia;
- częste biegunki;
- kaszel lub trudności z oddychaniem.
Powyższe czynniki mogą wskazywać na chorobę i osłabienie ciała. Suchy nos u kota może oznaczać gorączkę i odwodnienie. Wymienione objawy mogą być powiązane z chorobami skóry lub innymi poważnymi schorzeniami. Sytuacja może wydawać się jeszcze bardziej niepokojąca, jeśli nos jest nie tylko suchy, ale też ciepły.
Suchy i ciepły nos u kota
Odczuwalnie ciepły nos u kota może oznaczać gorączkę – ale nie zawsze tak jest. Nos może stać się suchy i ciepły po prostu od wygrzewania się na słońcu. Po odpoczynku przy kaloryferze lub w innym ciepłym miejscu z niską wilgotnością powietrza suchy i ciepły nos u kota jest gwarantowany!Takie otoczenie powoduje wyższą temperaturę i zmniejszoną wilgotność ciała.
Mokry nos kota – co robić?
Lekko wilgotny nos u kota jest sytuacją całkowicie normalną, a wręcz pożądaną. Świadczy o tym, że kot jest zdrowy i wszystko jest w normie. Jednakże całkowicie mokry nos u kota to nie to samo co lekko wilgotny. Jeżeli twój kot ma mokry nos, może oznaczać to chorobę wirusową. Wskazują na to też kichanie, wydzielina z nosa, łzawienie, kaszel lub problemy z oddychaniem. Takie objawy mogą wskazywać na infekcję bakteryjną bądź wirusową. Jeśli zauważysz je u swojego pupila, koniecznie udaj się do weterynarza.
Jak wygląda normalny nosek u kota?
Powinien być lekko wilgotny, ale nie mokry; chłodny, lecz nie całkiem zimny. Suchy nos u kota nie jest jednak czymś niespotykanym, szczególnie w ciepłych pomieszczeniach o niskiej wilgotności lub przy gorszej cyrkulacji powietrza. Temperatura i wilgotność kociego noska zmieniają się adekwatnie do otoczenia i stanu zdrowia zwierzęcia. Odchyły, które nie mają pokrycia z otoczeniem, warto bacznie obserwować. Jeżeli jesteś zaniepokojony, udaj się do weterynarza.
Kolor kociego nosa też ma znaczenie!
Nos kota może być czarny lub różowy. Czasem pojawiają się na nim czarne plamki. Te kocie piegi są całkowicie normalnym zjawiskiem. Często spotyka się je u rudzielców i kotek o trójbarwnym umaszczeniu. Warto jednak obserwować swojego pupila i pod tym względem. Mokry lub suchy nos u kota to nie jedyny objaw chorobowy. Przy obniżonej odporności nosy mogą też stawać się nieco bledsze.
Suchy nos u kota nie zawsze jest spowodowany chorobą. W niektórych przypadkach może jednak oznaczać gorączkę i odwodnienie. Bacznie obserwuj swojego kota i weź pod uwagę nie tylko stan jego nosa – ważne są także jego zachowanie i inne czynniki otoczenia. Normalny koci nos jest lekko wilgotny i chłodny. Odchyły od tej normy mogą oznaczać zmiany chorobowe. Jeśli nie przemijają po chwili, warto udać się na oględziny do weterynarza.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki kot ma nos, jak jest chory?
Zazwyczaj koci nos w trakcie choroby jest suchy i ciepły. Z drugiej strony, gdy chorobie towarzyszy wydzielina z nosa, może być on również wilgotny. Nie należy więc temperatury czy wyglądu kociego nosa traktować jako jedynego wyznacznika w diagnostyce.
Jak udrożnić nos kotu?
Tego dokonać może jedynie lekarz weterynarii, bez względu na to, czy chodzi o usunięcie ciała obcego, czy raczej nadmiaru wydzieliny.
Jakie są objawy kociego kataru?
Kot kicha, z nosa płynie wydzielina. Dodatkowo pojawia się wysięk również z oczu, a spojówki mogą być zaczerwienione. Zwierzę jest apatyczne, nie chce jeść, może mieć gorączkę. Z czasem pojawia się również kaszel, który często zwiastuje wtórną infekcję.
Czy można dotykać nosa kota?
Tak, ale w zasadzie nie ma takiej potrzeby. Zwłaszcza gdy na dłoniach masz intensywnie pachnący krem – kot ma o wiele czulszy węch. Dotykanie nosa może go odstraszyć albo zdenerwować.