W przypadku schorzenia takiego jak mocznica u kota uśpienie wydaje się być jedyną opcją. Wiele osób wciąż uważa, że mruczek w przypadku tej choroby nie ma szans. To nieprawda! Faktem jest natomiast, że koty należą do zwierząt dość podatnych na schorzenia nerek. Zespół objawów i zaburzeń wynikających z silnej niewydolności nerek określany jest właśnie mianem mocznicy. Nie zawsze oznacza ona u kota uśpienie. Odpowiednio leczony pacjent może z niej wyjść. Dowiedz się więcej!
Mocznica u kota – uśpienie nie zawsze konieczne. Poznaj przyczyny
Koty są predysponowane do chorób nerek, co nie oznacza, że każdy mruczek wcześniej czy później będzie musiał się z nimi mierzyć. Ryzyko wystąpienia niewydolności nerek u kota zwiększają natomiast takie czynniki jak:
- zaawansowany wiek;
- predyspozycje genetyczne;
- gorączkowanie zwierzęcia;
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
- odwodnienie;
- obniżenie poziomu elektrolitów;
- syndrom urologiczny kotów;
- zastoinowa niewydolność serca.
Ostrą niewydolność nerek u kota mogą powodować ponadto urazy mechaniczne nerek (np. po upadku), zabiegi w znieczuleniu ogólnym u zwierząt z predyspozycją do chorób nerek, przebycie wstrząsu, podawanie niektórych leków czy zjedzenie trującej rośliny. Nawet jednak w skrajnie trudnej sytuacji każdy opiekun kota, zamiast zastanawiać się, ile kosztuje uśpienie kota, powinien walczyć do samego końca, jeśli jest choćby cień szansy na uratowanie pupila!
Od Redakcji
W przypadku wstępnego zdiagnozowania ciężkiej choroby warto wykonać dodatkowe badania, a także poszukać lekarza weterynarii specjalizującego się w tej dziedzinie.
Ostra niewydolność nerek objawia się apatią i brakiem apetytu, biegunką i wymiotami, skąpomoczem lub zatrzymaniem moczu. Występują też objawy neurologiczne (drgawki, zaburzenia świadomości), a w końcu śpiączka. Przewlekła niewydolność nerek dotyka z kolei najczęściej koty geriatryczne, choć nie ogranicza się wyłącznie do tej grupy. Objawia się m.in. spadkiem masy ciała, brakiem apetytu, częstymi wymiotami, biegunkami lub zaparciami. Mogą współwystępować zapalenie jamy ustnej czy nadciśnienie. Ta postać choroby może się rozwijać powoli.
Mocznica u kota – objawy i postępowanie
Mocznica to zaawansowana postać niewydolności nerek. Nerki przestają pełnić swoje funkcje, a organizm ulega zatruciu, ponieważ toksyny – normalnie wydalane z moczem – gromadzą się we krwi. Podczas gdy u zdrowego kota stopień filtracji kłębuszkowej zachodzącej w nerkach określić można jako 100%, u zwierząt z niewydolnością nerek wartość ta spada. W przypadku mocznicy wynosi już tylko ok. 10% normalnej wydajności nerek. Do objawów mocznicy zaliczyć można m.in.:
- poliurię;
- zwiększone pragnienie;
- odwodnienie;
- zatrzymanie fosforu w organizmie skutkujące utratą apetytu, świądem, osłabieniem, a z czasem m.in. nadczynnością przytarczyc, chodem charakterystycznym dla cukrzycy (stawianie całej stopy na podłożu), utratą masy ciała, zanikiem mięśni;
- obniżenie temperatury ciała;
- kwasicę metaboliczną;
- zaburzenia poziomu potasu, witaminy D3;
- nieprzyjemny zapach z pyszczka (podobny do amoniaku);
- owrzodzenie dziąseł.
Mogą pojawić się także objawy padaczkowe, problemy kardiologiczne, endokrynologiczne, hematologiczne i inne.
Mocznica u kota – leczenie
W leczeniu mocznicy liczy się czas! Najważniejsze są:
- dieta o niskiej zawartości fosforu;
- płynoterapia;
- dodatkowo podawanie preparatów wiążących fosfor;
- podawanie leków przeciwnadciśnieniowych;
- podawanie probiotyków;
- podawanie diuretyków.
Czasem może być konieczna dializa, a także leczenie schorzeń, których przyczyną jest mocznica u kota. Uśpienie nie powinno być pierwszą i jedyną opcją, bo choć samej niewydolności nerek nie da się wyleczyć, można wyprowadzić organizm z mocznicy!
Mocznica u kota – uśpienie. Kiedy podjąć decyzję o eutanazji?
Leczenie i dieta potrafią spowolnić postęp choroby i znacznie wydłużyć życie kota. Ustanie funkcji nerek i zatrucie całego organizmu w pewnym momencie mogą jednak sprawić, że nadziei na poprawę stanu zwierzęcia już nie będzie. To moment podjęcia wraz z lekarzem tej najtrudniejszej decyzji.
Ile kosztuje uśpienie kota?
Zastrzyk eutanazyjny może kosztować od 30 do 80 zł, w zależności od masy ciała zwierzęcia. Sama eutanazja jest jednak najczęściej nieco droższa, ponieważ najpierw podaje się zwierzęciu środki uspokajające i usypiające.Wiesz już, że w przypadku takiej choroby jak mocznica u kota uśpienie nie jest jedynym rozwiązaniem. Czy kot będzie miał szansę wygrać z chorobą i nadal prowadzić stosunkowo komfortowe życie, zależy w dużej mierze od tego, na jakim etapie zostanie wykryte schorzenie. Jeśli lekarz nie zechce podjąć próby leczenia i od razu zaproponuje uśpienie, pamiętaj o tym, że zawsze możesz udać się do innego specjalisty, aby zdobyć drugą opinię!