Zapamiętaj!
- Miauczenie kota w nocy to częsty problem, wynikający z trybu życia zwierząt, które są najbardziej aktywne po zapadnięciu zmroku.
- Nocne miauczenie może mieć wiele przyczyn, takich jak zachowania godowe, nuda, samotność, choroby, stres czy lęk.
- Jeśli miauczenie związane jest z problemami zdrowotnymi, należy skonsultować się z weterynarzem.
- Istnieje kilka sposobów na oduczenie kota nocnego miauczenia, takich jak zabawa przed snem, zapewnienie odpowiedniej ilości jedzenia i wody, ignorowanie miauczenia i rozważenie zabiegu sterylizacji.
Dlaczego naszego koty miauczą?
Miauczenie kota w nocy, a także w ciągu dnia zawsze ma swoją przyczynę. Warto jednak poznać przyczynę wydawania przez naszych pupili takich dźwięków. Koty miauczą, aby komunikować się z ludźmi, wyrażając swoje różnorodne potrzeby, uczucia i pragnienia. Ich głośne miauczenie przyciąga uwagę opiekuna, gdy są głodne, znudzone, niepokoją się lub po prostu chcą się przywitać. W efekcie ewolucji te sprytne futrzaste istoty odkryły, że ich miauczenie o częstotliwości zbliżonej do płaczu niemowlęcia, działa na ludzi jak magnes. Ich wokalizacje stają się narzędziem komunikacji, które wykorzystują do manipulowania opiekunami w celu zaspokojenia swoich potrzeb. We wczesnej młodości kocięta miauczą, zwrócić uwagę matki i rodzeństwa.
Co jeszcze koty wyrażają poprzez miauczenie?
Kiedy kotka w rui nieustannie miauczy, jakby śpiewała uwodzicielską melodię, ogłasza swoją dostępność dla samców. Miauczenie kotki to sygnał dla kocurów, że jest gotowa na zaloty. Miauczenie może również świadczyć o nudzie, samotności, stresie lub problemach hormonalnych, które koty próbują nam przekazać swoim własnym językiem. Takie sygnały bywają bardzo uciążliwe, jednak skutecznie zwracają uwagę na potrzeby zwierzaków.
Kot miauczy w nocy – najczęstsze przyczyny nocnego miauczenia
Przyczyny problemu nocnego miauczenia są takie, jak w przypadku dziennych wokalizacji. Należy pamiętać, że koty są zwierzętami aktywnymi nocą, dlatego nocne koncerty nie muszą oznaczać problemu zdrowotnego. Są oczywiście uciążliwe dla opiekunów, jednak zwierzaki skutecznie zwracają nimi na siebie uwagę. To jednak niejedyna przyczyna miauczenia kota nocą – warto wymienić również:
- zachowania godowe u kotów, które nie zostały poddane kastracji ani sterylizacji;
- nuda i frustracja, w ten sposób kot chce zwrócić na siebie uwagę i domaga się rozrywek oraz pieszczot;
- poczucie osamotnienia – koty, które czują się samotne, mogą miauczeć, aby wezwać swojego opiekuna;
- miauczenie może być wołaniem o pomoc, gdy kot cierpi z powodu choroby, takiej jak choroba nerek, tarczycy czy stany zapalne dróg moczowych;
- koty, które doświadczają stresu czy lęku (np. po przeprowadzce), mogą wyrażać swoje emocje przez miauczenie w nocy;
- zwierzaki mogą się nauczyć miauczenia w nocy, jeśli wcześniej otrzymywały na to pozytywną reakcję od swojego właściciela;
- demencja starcza – starsze koty mogą cierpieć na demencję, która prowadzi do nadmiernej gadatliwości.
Kot miauczy nocą – kiedy zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii?
Kiedy miauczenie kota w nocy powinno zwrócić naszą uwagę? Jak wspomniano wcześniej, wokalizacje mogą wiązać się z problemami zdrowotnymi. Konsultacji wymaga sytuacja, kiedy kot zaczyna miauczeć nieprzerwanie lub w inny sposób niż zwykle i taka sytuacja powtarza się kilka razy. Do weterynarza trzeba iść również jeśli nocne miauczenie wiąże się z objawami takimi jak ból podczas mikcji, gorączkowe lizanie genitaliów po próbie oddania moczu lub częste próby oddawania moczu z niewielką ilością wydzielanego moczu, zwłaszcza u kotów płci męskiej, może to być oznaka potencjalnie niedrożności dróg moczowych.
Jak oduczyć kota miauczenia w nocy?
Jak oduczyć kota miauczenia w nocy – i czy jest to w ogóle możliwe? W końcu koty to zwierzęta, które są dużymi indywidualistami. Uważa się je za mało podatne na tresurę. To oczywiście nie jest prawda, jednak trzeba mieć odpowiednie podejście do zwierzaka i umieć zachęcić do współpracy. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by zapewnić sobie nieprzerwany sen nocą:
- w przypadku zwykłego miauczenia kota w nocy, przed pójściem spać trzeba wybawić mruczka, aby go zmęczyć i zapewnić mu potrzebną stymulację;
- zapewnij wystarczającą ilość karmy i wody, dobrym rozwiązaniem są podajniki, zapewniające małe porcje jedzenia;
- wyczyść kuwetę przed snem, aby kot miał dostęp do czystego miejsca na załatwienie potrzeb;
- staraj się ignorować głośne nawoływanie kota w nocy, by nie utrwalać jego przyzwyczajeń;
- jeśli kot jest niekastrowany, rozważ zabieg sterylizacji, który może pomóc zredukować nocne miauczenie związane z niezaspokojonym popędem;
- upewnij się, że kot nie ma problemów zdrowotnych, które mogą być przyczyną nocnego miauczenia. W razie wątpliwości zasięgnij opinii weterynarza.
Wielu opiekunów szuka sposobu na to, jak oduczyć kota miauczenia w nocy. Tymczasem warto poznać przyczynę kocich lamentów – nie zawsze jest to nuda i chęć zwrócenia na siebie uwagi.