Łzawienie oka u kota bardzo często ma miejsce w przypadku kociąt. Jest to reakcja fizjologiczna i jeśli nie towarzyszą jej inne objawy oraz wydzielina nie ma koloru i zapachu, zazwyczaj mija samoistnie. Jeśli jednak stan ten dotyczy dorosłych kotów, może wymagać konsultacji u specjalisty. Sprawdź, kiedy koniecznie należy się do niego wybrać.

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Przyczyny pojawiania się wydzieliny

Pojawienie się wycieku z oczu może mieć wiele przyczyn. Niektóre rasy kotów mają wyraźne predyspozycje do nadmiernej produkcji łez. Jest to związane ze specyficzną budową pyszczka, a tym samym skrócenia kanalików łzowych. U persów i innych podobnych ras jest to częsta przypadłość, która wymaga wzmożonej pielęgnacji okolic oczu. Wydzielina zbiera się w kącikach, tworząc ciemniejsze nacieki. Ma to wpływ nie tylko na wygląd, ale również na rozwój różnych wirusów i bakterii.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przemywanie oczu kota wacikiem i solą fizjologiczną. Dzięki temu łzawienie oka u kota nie doprowadzi do rozwoju chorób oczu.

Alergia u kota

Problemy z oczami mogą świadczyć o kociej alergii. Łzawienie oka u kota zazwyczaj nie jest jedynym objawem towarzyszącym uczuleniom. Oprócz wydzieliny z oczu mogą pojawiać się też katar, kichanie czy obrzęk oczu. W wielu przypadkach na skórze kota widoczne są strupki i plamy. Zaczerwienienie spojówek również pojawia się często. Aby potwierdzić diagnozę, niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań. Następnie kot musi przyjmować lekarstwa, które nieco złagodzą objawy.

Niestety, w wielu przypadkach łzawienie oka u kota z takiej przyczyny zmusza do regularnego, przewlekłego podawania leków. W przeciwnym razie dochodzi do nawrotów lub nasilenia objawów alergii.

Łzawienie oczu u kota – choroby zakaźne

Koci katar to infekcja zagrażająca życiu zwierzęcia. Przyczyną są wirusy wywołujące zakażenie. Objawami infekcji są zapalenie spojówek u kota, katar, kichanie, podwyższona temperatura i brak apetytu. Kot może być osowiały. Leczenie tego schorzenia, ze względu na etiologię, opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Bardzo ważne jest zachowanie higieny i usuwanie wycieków z powierzchni oka.

W czasie choroby kot może cierpieć na obniżoną odporność, należy zadbać w tym czasie o jej wzmocnienie. Większość kotów szybko radzi sobie z chorobą. Najbardziej narażone na ewentualne powikłania są kilkutygodniowe kocięta. W ich przypadku łzawienie oka u kota może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Ropny wyciek oczny – zapalenie spojówek

Infekcja spojówek u kota ma zazwyczaj podłoże bakteryjne. Objawami tej choroby są:

  • ropa wydostająca się przez kanaliki łzowe;
  • nadmierne łzawienie oka u kota;
  • zaczerwienienie.

Kot może stać się niespokojny lub wręcz przeciwnie – nadmiernie osowiały. Początkowo zapalenie dotyczy tylko jednego oka, jednak już wtedy należy udać się do weterynarza. Bardzo charakterystycznym objawem jest pojawienie się tzw. trzeciej powieki.

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Aby wyleczyć stan zapalny, konieczna jest konsultacja u lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej są to krople do oczu, ale mogą być też potrzebne tabletki lub maść z antybiotykiem, gdy oczy zaczynają ropieć. Nie należy samodzielnie podejmować prób leczenia tego schorzenia. Tylko lekarz w gabinecie weterynaryjnym może postawić trafną diagnozę, co powoduje łzawienie oka u kota, i przepisać potrzebne leki. Dzięki nim nasz zwierzak szybko powróci do pełni zdrowia.

Łzawienie oka u kota – pozostałe przyczyny

Do innych przyczyn łzawienia oka u kota należą:

  • zaćma;
  • choroby przewlekłe takie jak cukrzyca;
  • zapalenie rogówki;
  • uraz;
  • obecność ciała obcego.

W każdym przypadku ważna jest obserwacja pupila. Niepokojące dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Szybka reakcja jest najważniejsza i może zaoszczędzić zwierzęciu wiele cierpienia, a nawet zapobiec utracie wzroku. Jeśli nie jesteś pewien, co dolega twojemu podopiecznemu, twoją uwagę powinna zwrócić każda nagła zmiana w zachowaniu i wyglądzie pupila. Łzawienia oka u kota nie należy lekceważyć.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.