Brak apetytu u kota może mieć różne podłoże. Zdarza się, że zwierzęciu nie smakuje podawany pokarm, jednak niekiedy brak chęci do jedzenia jest też oznaką poważnych zdrowotnych problemów. Ważna jest więc nie tylko szybka reakcja, lecz także poznanie przyczyny braku apetytu. Poznaj powody, dla których kot nie chcieć jeść.

Kot nie chce jeść – przyczyny behawioralne

Powodem, dla którego kot nie chce jeść, mogą być jego przyzwyczajenia. Nasi mruczący ulubieńcy wykazują instynktowną potrzebę różnicowania posiłków pod względem smaku i konsystencji, a zatem brak apetytu może być spowodowany zwykłym znudzeniem. Jego przyczynę często stanowią także dolegliwości związane ze zbyt gwałtowną zmianą pokarmu, kiedy zwierzę wkracza w nowy etap życia i np. zamiast jedzenia dla juniorów zaczyna dostawać karmę typu „adult”, a następnie „senior”. Nowy pokarm należy więc  wprowadzać stopniowo, by zapobiec takim problemom, jak: wymioty, ból brzucha czy biegunka. Zdarza się również, że kot nie chce jeść ze względu na brudną miseczkę lub nieświeże jedzenie, a nawet z powodu warunków atmosferycznych (takich jak np. wysoka temperatura powietrza).

Inną przyczyną, dla której koty nie chcą jeść, jest ich podeszły wiek. Starsze zwierzęta mają wolniejszy metabolizm niż młode dorosłe osobniki. Ponadto nie wykazują już takiej samej chęci do aktywności fizycznej jak dawniej. W związku z tym ich zapotrzebowanie na kalorie maleje. Jest to naturalne. Dodatkowo osłabieniu ulega węch seniora, co także może pogarszać apetyt. Jako opiekunowie powinniśmy zatroszczyć się o to, aby nasz czworonożny senior otrzymywał atrakcyjny pokarm o optymalnym dla jego wieku składzie, a także by był regularnie badany przez lekarza weterynarii.

Wyżej wymieniliśmy najczęstsze i jednocześnie najłagodniejsze przyczyny tego, że koty nie chcą jeść. Jeśli jednak żadna z powyższych nie znajduje odzwierciedlenia w przypadku Twojego mruczka, warto przeanalizować inne możliwe powody. Zdarza się, że kot nie chce jeść i jest osowiały z powodu stresu lub smutku. Emocje te mogą być spowodowane tęsknotą za opiekunem, pojawieniem się nowego zwierzęcia w domu czy wizytą u lekarza weterynarii. Tak naprawdę każda, nawet najmniejsza zmiana w życiu czworonoga może sprawić, że kot nie chce jeść. Jeśli apetyt nie wróci po 24 godzinach od ostatniego posiłku, należy wybrać się najpierw do lekarza weterynarii. Niedożywienie może mieć negatywne skutki zdrowotne i prowadzić m.in. do odwodnienia czy anemii. Jeśli brak apetytu mruczka wynika z czynników psychogennych, należy udać się do zwierzęcego behawiorysty

Choroby i dolegliwości powodujące brak apetytu u kota

Jeśli kot nie ma ochoty na jedzenie, przyczynę może stanowić również choroba, np. wywołana zarażeniem pasożytami, a także podrażnienie układu pokarmowego spowodowane m.in. pilobezoarami. Zdecydowanie poważniejszym źródłem braku apetytu bywa też np. cukrzyca czy triaditis – zespół trzech chorób: zapalenia trzustki, zapalenia dróg żółciowych i idiopatycznej choroby zapalenia jelit (IBD). Jeśli  kot nie ma apetytu i wymiotuje, może to być związane z wieloma różnymi problemami dotyczącymi układu pokarmowego mruczka, ale nie tylko. 

Kolejnymi chorobami, które sprawiają, że kot nie chce jeść i pić, są: niewydolność nerek, nadżerki na języku, zapalenie dziąseł czy nawet obfity kamień nazębny. Ponadto brak apetytu u kota może być spowodowany również operacją, bólem czy okresem rekonwalescencji.

Przyczyn braku apetytu u kota może być naprawdę wiele, dlatego bardzo ważne jest diagnozowanie problemu w klinice weterynaryjnej.

Jak należy postępować, gdy kot nie ma apetytu?

Jeśli chcemy się dowiedzieć, dlaczego kot nie chce jeść, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. W klinice zostaną przeprowadzone dokładne badania, które pozwolą wykryć ewentualną chorobę. Jeśli okaże się, że mruczek jest chory, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jeśli jednak specjalista nie wykryje u naszego mruczącego przyjaciela żadnej choroby, należy szukać przyczyn natury behawioralnej. W tym celu warto się zastanowić, czy w ostatnim czasie zaszły jakieś zmiany w otoczeniu naszego podopiecznego oraz, czy kot nie znalazł się przypadkiem w sytuacji stresowej. Przewlekły stres i smutek czworonoga mogą prowadzić do wystąpienia u niego depresji, więc nie można tego lekceważyć. Warto wybrać się do behawiorysty, który poradzi, jak w takim przypadku postępować. Szybka reakcja jest niezwykle ważna, jeśli chcemy, by kot wrócił do prawidłowego trybu odżywiania się.

Więcej informacji na temat żywienia kotów znajdziesz na stronie Sheba.pl

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)