Terrarystyka to hobby, które przyciąga coraz więcej osób. Jaszczurki (np. agamy, kameleony, czy właśnie legwany) cieszą się dużą popularnością. Zanim zdecydujesz się na zakup zwierzęcia, koniecznie przemyśl swoją decyzję. Legwan to bardzo wymagające zwierzę, więc musisz wiedzieć, czego potrzebuje w swoim terrarium. Jakie są gatunki iguany? Jaka jest dieta tych jaszczurek? Ile zapłacisz za określone gatunki? Na te pytania warto poznać odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!
Jaszczurka legwan w domowej hodowli
Legwany to bardzo zróżnicowana grupa jaszczurek, której przedstawiciele zamieszkują tereny od Ameryki Północnej aż po centralne obszary Ameryki Południowej. Wśród nich znajdziesz zarówno malutkie kilkunastocentymetrowe jaszczurki, jak i takie, które osiągają długość dwóch metrów.
Przed zakupem legwana do swojego terrarium koniecznie sprawdź, jakie potrzeby ma wybrany przez ciebie gatunek. Nie wszystkie mają takie same wymagania, dlatego hodowla poszczególnych gatunków znacznie różni się od siebie specyfiką.
Iguana – zwierzę o różnych obliczach, czyli nie tylko legwan zielony
Bardzo często te jaszczurki kojarzą się z legwanem zielonym, jednak można wyróżnić aż 37 gatunków (legwan szlachetny to jeden z nich). Zwierzęta z tak wielu grup zamieszkują różne części świata, żyją w różnych biotopach i mają różne wymagania. Nie wszystkie można hodować w terrarium. Poniżej znajdziesz kilka przykładów tych, które kupowane są najchętniej.
Legwan zielony
Legwan zielony (Iguana iguana) to jedna z tych jaszczurek, które są najczęściej wybierane do hodowli domowych. W naturze występuje w tropikalnym środowisku Ameryki Południowej i Środkowej. Można spotkać ją także na Hawajach, Meksyku i w innych południowych stanach USA.
Te iguany w młodym wieku mierzą około 30 centymetrów. Można odnieść mylne wrażenie, że będzie to dosyć mała jaszczurka. Tymczasem dorosłe osobniki mierzą od 150 do nawet 200 centymetrów!
Legwan zielony – terrarium
Taki olbrzym wymaga oczywiście odpowiedniego zbiornika. Jakie terrarium dla legwana zielonego powinieneś wybrać? Najlepiej takie o wymiarach minimum 100 x 150 x 200 centymetrów.
Wilgotność w takim terrarium powinna wynosić około 90%. Ta iguana potrzebuje także:
- basenu z ciepłą wodą;
- konara, na którym będzie mógł wypoczywać.
Jaszczurka legwan obrożny
W przeciwieństwie do swoich zielonych kuzynów legwany obrożne to stosunkowo niewielkie jaszczurki. Wielkość dorosłego osobnika nie przekracza 35 centymetrów. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku są czarno-białe paski na szyi, od których wziął on swoją nazwę.
W naturalnych warunkach jaszczurka legwan obrożny występuje w południowych stanach USA. Jej biotop to suche kamieniste miejsca, przede wszystkim pustynie. Te zwierzęta występują w rozmaitych podgatunkach, co przekłada się na dużą różnorodność kolorystyczną.
Terrarium dla legwana obrożnego
Jaki powinien być zbiornik dla takiej jaszczurki?
- Pojedynczy legwan obrożny może mieszkać w terrarium o wymiarach 80 x 50 x 50.
- Jeżeli decydujesz się na harem, najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik 150 x 50 x 50.
- W zbiorniku trzeba odtworzyć naturalny zwierzęcia, którym jest pustynia.
- Wilgotność powinna być niższa niż 50%, a temperatura może przekraczać nawet 40 stopni Celsjusza.
Legwan brązowy
Legwan brązowy to średniej wielkości jaszczurka, która osiąga maksymalną długość 40 centymetrów. Jego naturalnym środowiskiem są suche i pustynne tereny Meksyku i południowo-zachodnich stanów USA.
Jaszczurki tego gatunku wprost perfekcyjnie dostosowały się do środowiska, w którym przyszło im żyć. Są bowiem niezwykle odporne na wysokie temperatury. Naukowcy dowiedli, że szczyt ich aktywności przypada na temperaturę powyżej 40 stopni Celsjusza. Właśnie takie warunki termiczne trzeba zapewnić im w terrarium.
Terrarium dla legwana brązowego
Dla legwana brązowego musisz przygotować terrarium o pustynnym biotopie. Najbardziej polecane wymiary pojemnika to 150 x 100 x 100. Konieczna będzie gruba warstwa podłoża oraz wilgotność na poziomie 40-50% – w żadnym wypadku nie wyższa.
Legwan fidżyjski
Legwan fidżyjski to gatunek, który zamieszkuje tropikalną wyspę Fidżi. W terrarium te zwierzęta powinny być trzymane w parach. Piękna zielona jaszczurka jest dosyć duża. Dorasta nawet do 100 cm (dwie trzecie tych wymiarów zajmuje ogon). Gatunek bywa mylony z legwanem olbrzymim (zielonym), jest jednak od niego znacznie zmniejszy i zdecydowanie mniej terytorialny. Wzdłuż jego ciała ciągnie się mały, ale dobrze widoczny grzebień.
Terrarium dla legwana fidżyjskiego
W polskich hodowlach ten gatunek spotykany jest stosunkowo rzadko. Zdecydowanie częściej można spotkać go w Niemczech i w Czechach.
Jeżeli jednak chcesz hodować w domu taką iguanę, koniecznie musisz zapewnić jej duże terrarium tropikalne. Minimalne wymiary to 150 x 100 x 100.
Czym żywią się legwany?
Jak już wiesz, gatunki opisywanych zwierząt są zróżnicowane. Łatwo się zatem domyślić, że dieta również nie jest jednakowa dla każdego z nich.
Co je legwan z tropików?
Najczęściej spotykany w terrariach legwan zielony, tak jak inne gatunki z biotopu tropikalnego, jest zwierzęciem roślinożernym. Kłóci się to z ogólnym przekonaniem wielu osób, które zakłada, że jaszczurki jedzą przede wszystkim owady. Ten gatunek spożywa bezkręgowce wyłącznie przypadkowo, wtedy kiedy znajdują się w zjadanych przez niego roślinach. Oto jego jadłospis.
- 70% diety legwana stanowią liście.
- Menu nie powinno być monotonne, dlatego jaszczurce podawaj na zmianę różne zioła. Świetnie sprawdzi się bazylia, oregano, mniszek lekarski, hibiskus czy koniczyna.
- Pozostałe 20% powinny stanowić warzywa i owoce. Tutaj również masz dużą dowolność. Pamiętaj jednak, aby nie podawać cytrusów i bananów.
- Ostatnie 10% to uzupełnienie diety w postaci ziaren – na przykład słonecznika.
Co je legwan z biotopu pustynnego?
Legwan, który zamieszkuje suche, pustynne tereny, jest zdecydowanie mięsożerny.
- Jeśli będziesz chciał mieć takie zwierzę, będziesz musiał dostarczać mu posiłków w postaci różnego rodzaju bezkręgowców.
- Podstawę diety powinny stanowić niewielkie karaczany lub świerszcze, ale warto urozmaicać ją na przykład szarańczą. Dorosłe osobniki nie pogardzą także oseskami myszy.
- W przypadku mięsożernych legwanów, szczególnie w okresie dorastania, bardzo ważna jest suplementacja witaminy D3. Je niedobory mogą hamować wzrost i wpływać negatywnie na ogólną kondycję organizmu jaszczurki.
Legwan – cena
Ile kosztuje legwan? Cenę bardzo trudno jednoznacznie ustalić, ponieważ zależy od konkretnego gatunku, wieku zwierzęcia oraz rzadkości lub częstości jego występowania.
Najbardziej popularny w terrarystyce legwan zielony będzie kosztował cię od 200 do nawet 1000 złotych. Za legwana obrożnego czy brązowego trzeba będzie zapłacić od 400 do 700 złotych.
Czy legwan jest dla każdego?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zdecydowanie nie. Szczególnie legwan zielony nie jest polecany początkującym terrarystom. Jego zakup trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Urocza i niewielka młoda jaszczurka imponująco rośnie i osiąga niekiedy długość ciała dorosłego człowieka. Wielkość to jednak nie jedyny problem – legwan olbrzymi jest także bardzo terytorialny.
Legwan wymaga odpowiedniej opieki!
Oczywiście, mniejsze gatunki legwana są nieco łatwiejsze w domowej hodowli. Musisz jednak pamiętać, że są to zwierzęta wymagające, które często nie wybaczają błędów. Nieodpowiednia temperatura czy zbyt duża wilgotność mogą znacznie skrócić życie gada, a nawet doprowadzić śmierci takiej iguany domowej.
Dlaczego legwany zielone są tak popularne?
Dlaczego właśnie legwan zielony cieszy się tak dużą popularnością wśród początkujących terrarystów? Odpowiedź może wydawać się banalna, ale mówi dużo podejściu do terrarystyki w ogóle. Otóż Iguana iguana jest zwierzęciem roślinożernym.
Jakie to ma znaczenie? Wbrew pozorom bardzo duże, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z karmieniem zwierzęcia żywymi owadami. Kontakt z karaczanami czy nawet świerszczami dla wielu wydaje się nie do zaakceptowania.
Co zamiast legwana? Jaszczurki dla początkujących
Zakup wymagającej jaszczurki przez niedoświadczonego terrarystę najczęściej kończy się śmiercią zwierzęcia. Właśnie dlatego do zakupu swojego pierwszego gada należy podejść z rozwagą i nie decydować się na tak wymagające zwierzęta jak niektóre gatunki legwana.
Jeżeli fascynuje cię iguana, ale nigdy nie miałeś do czynienia z jaszczurką w terrarium, zacznij od czegoś prostszego. Dobrym wyborem może okazać się na przykład gekon lamparci. To gatunek, który wybacza o wiele więcej błędów niż legwan, a na dodatek jest kontaktowy (przynajmniej jak na jaszczurkę).
Legwan to niezwykle ciekawe, ale jednocześnie wymagające zwierzę. Największe osobniki mogą mierzyć nawet dwa metry, są terytorialne i potrzebują olbrzymiego terrarium. To nie lada gratka dla doświadczonych terrarystów. Jeżeli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym hobby, radzimy zacząć od mniejszego i mniej wymagającego gatunku jaszczurki.