Gekon Williamsa to wyjątkowo piękna jaszczurka, która chętnie wybierana jest przez osoby, które nie dysponują miejscem na bardzo duże terrarium. To zwinne zwierzaki, których raczej nie poleca się brać na ręce. Obserwacja ich zachowań poprzynosi jednak mnóstwo satysfakcji. Zanim kupisz taką jaszczurkę, koniecznie dowiedz się, jakiego terrarium potrzebuje i czym się żywi. Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.
Gekon Williamsa – pochodzenie
Lygodactylus williamsi to gatunek endemiczny. Oznacza to, że występuje jedynie na bardzo ograniczonym obszarze i jest ściśle związany z występującym tam klimatem i naturalnymi warunkami. Dla gekona Williamsa tym środowiskiem jest Tanzania, a dokładniej – leśny rezerwat Kimboza Forest Reserve.
Obszar występowania tego gatunku gekona wynosi zaledwie 400 hektarów. Jest to las tropikalny z rozbudowanymi koronami wysokich drzew, które dorastają niekiedy nawet do 40 metrów wysokości. To ważna informacja, ponieważ gekon Williamsa bytuje wyłącznie na drzewach. Zwierząt tych raczej nie spotyka się w dolnych partiach lasu.
Tamtejsze obszary wyróżniają się dwiema porami deszczowymi – dłuższą i krótszą. Wilgotność jest tam bardzo wysoka, a temperatura utrzymuje się stale na poziomie od 23 do 28 stopni Celsjusza.
Gekon Williamsa – jak wygląda?
Gekony Williamsa to bardzo małe i drobne jaszczurki. Całkowita długość ciała (czyli razem z ogonem) zazwyczaj nie przekracza 8 centymetrów.
Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem ich wyglądu jest ubarwienie. Najbardziej zachwycające są samce – ubarwione turkusowo z mocnopomarańczowym brzuszkiem i czarnym podgardlem. Od pyska do oczu biegną czarne pręgi.
Samice są nieco mniejsze i ubarwione zdecydowanie mniej widowiskowo. Najczęściej mają kolorystykę zielonobrązową w różnych odcieniach. Co ciekawe, tak samo wybarwione są młode gekony Williamsa oraz samce, które zajmują niższy poziom w hierarchii.
Lygodactylus williamsi – terrarium
Na początku warto zaznaczyć, że gekony Williamsa, pomimo swoich małych rozmiarów, są dosyć terytorialne. Nie zaleca się więc trzymania w terrarium dwóch samców. Najlepszym zestawieniem będzie para lub samiec i dwie samice.
Wielkość i wyposażenie terrarium gekona Williamsa
Te malutkie jaszczurki nie wymagają dużego terrarium. Za minimum dla pary tego gatunku uznaje się zbiornik o wymiarach 40 x 30 x 40 cm. Koniecznie musi to być terrarium typu tropikalnego.
W zbiorniku muszą zaleźć się naturalne rośliny w dosyć dużych ilościach. Koniecznie zaopatrz go także w gałęzie i korzenie. Gekony tego gatunku należą do raczej aktywnych i śmiałych jaszczurek. Muszą jednak mieć możliwość ukrycia się, dlatego w każdym terrarium musi znaleźć się kryjówka – na przykład z ceramicznej donicy. To w nich samice będą składały jaja.
Podłoże w zbiorniku powinno pomagać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu i włókna koksowego.
Jak wyeksponować gekona?
Lygodactylus williamsi nie ma oporów przed buszowaniem w terrarium. Zwierzaki te prowadzą dzienny tryb życia, dlatego będziesz miał mnóstwo radości z obserwowania ich. W centralnym punkcie zbiornika możesz umieścić na przykład duży kamień lub konar, na których będzie wygrzewać się jaszczurka. Co ciekawe, najbardziej dominujący samiec musi mieć takie miejsce, aby eksponować się reszcie stada.
Wilgotność i temperatura w terrarium gekona Williamsa
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 60–80%. W ten sposób zapewnisz zwierzakowi odpowiedni mikroklimat. Powinieneś też przynajmniej raz dziennie zrosić zbiornik.
Zalecana temperatura wynosi od 25 do 27 stopni Celsjusza. Jaszczurki te są w stanie wytrzymać nieco wyższą, ponieważ na ich naturalnym obszarze występowania temperatura powietrza czasami dochodzi do nawet 32 stopni. Nie zaleca się jednak przekraczania tego parametru. Konieczne są oczywiście nocne spadki. Najlepiej, aby wówczas temperatura oscylowała wokół 20 stopni.
Jakie oświetlenie będzie potrzebne?
Jeżeli chcesz hodować w domu gekona Williamsa, musisz koniecznie zaopatrzyć się w lampę UVB 5%. Lygodactylus williamsi – tak jak wszystkie jaszczurki aktywne za dnia – potrzebuje 12 godzin naświetlania.
To nie tylko kwestia temperatury. Lampa UVB jest potrzebna do prawidłowego rozwoju kości zwierzęcia. Bez niej gekon będzie narażony na poważne schorzenia. Pamiętaj o tym, aby lampa nigdy nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie zwierzaka. Jaszczurka nie powinna mieć do niej dostępu.
Lygodactylus – prawidłowe żywienie
Prawidłowe odżywianie jest ważne w przypadku każdego żywego organizmu. Również gekon Williamsa powinien być żywiony zgodnie z potrzebami gatunku. W naturze gady te żywią się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Zjadając pyłek z kwiatów, jednocześnie pobierają żerujące na nich owady. Podobnie jest z owocami.
Jak żywić gekona Williamsa w warunkach hodowlanych? Świetnie sprawdzą się niewielkie bezkręgowce. Muszą one być jednak dostosowane do wielkości jaszczurki. Możesz wybrać na przykład:
- muszki owocówki;
- mszyce;
- małe świerszcze;
- niewielkie karaczany;
- ćmy barciaka.
Kiedy podajesz gekonowi owoce, koniecznie zwracaj uwagę na stosunek wapnia do fosforu. Pod tym kątem świetnie sprawdzi się na przykład mango lub papaja. W sezonie możesz także podawać figi. Dietę zwierzaka możesz wzbogacić także o:
- banany;
- maliny;
- jagody;
- brzoskwinie.
Najlepszą formą posiłku będą zmiksowane owoce.
Raz w tygodniu gekon musi mieć dostęp do preparatów witaminowych. Konieczne jest także suplementowanie wapnia. Najlepiej podawać je razem z pokarmem w postaci owadów.
Gekon Williamsa nie musi mieć dostępu do miski z wodą ani poidła. Czerpie ją z pokarmu oraz zraszania terrarium.
Gekon Williamsa – rozmnażanie
Samce gekona Williamsa dojrzewają płciowo w momencie ukończenia 7–8 miesiąca życia. Łatwo rozpoznać ten moment, ponieważ wówczas pięknie się wybarwiają. Pojawia się także charakterystyczne zgrubienie w okolicy ogona, gdzie znajdują się hemipenisy. Warto zaznaczyć, że w większych stadach mocne ubarwienie zyskuje tylko najbardziej dominujący samiec. Te, które stoją niżej w hierarchii, swoim ubarwieniem bardziej przypominają samice.
Kiedy można rozmnożyć gekona?
Czy rozmnażanie tego gatunku jaszczurki w niewoli jest możliwe? Tak! Musisz jednak pamiętać, o tym, aby nie dopuszczać do rozrodu zbyt młodych samic. Organizm, który jeszcze nie skończył dorastać, nie powinien inwestować energii w rozwój embrionu. W takim wypadku zwierzę zostaje mocno osłabione, co może znacznie skrócić jego życie. Samica gotowa do rozrodu powinna skończyć przynajmniej 9 miesięcy.
Gody gekonów Williamsa
Dobrze odżywione, dojrzałe i zdrowe gekony Williamsa mogą z powodzeniem rozmnażać się w terrarium. Samce prezentują samicom swoje wdzięki poprzez nadymanie gardła i wykonanie charakterystycznego tańca godowego. Polega on na rytmicznym poruszaniu głową. Jeśli na podrywanej samiczce zrobi to wrażenie, może dojść do kopulacji.
Gniazdo gekona Williamsa
Jak już wspomnieliśmy, gekony potrzebują w zbiorniku kryjówek. Będą one niezbędne w momencie składania jaj. Jeżeli samica nie znajdzie dla nich bezpiecznego miejsca, złoży je na podłożu lub w innym odsłoniętym miejscu, co prędko doprowadzi do ich obumarcia. Jajka – złożone bezpieczne w gnieździe – inkubują przez około 3 miesiące.
Co robić, gdy wyklują się młode?
Musisz wiedzieć, że gekony nie mają zwyczaju opiekowania się swoim potomstwem. Wyklute malutkie jaszczurki – zazwyczaj 1 lub dwie – rozchodzą się po terrarium. Powinieneś je przenieść do innego zbiornika.
Czy rodzice mogą zjeść swoje dzieci? Ten gatunek nie ma skłonności do kanibalizmu. Mimo wszystko małe żarłoczne jaszczurki stresują starszych mieszkańców terrarium. Zaburzają ich hierarchię stadną i są konkurentami w zdobywaniu pokarmu.
Gekon Williamsa jako pupil
Gekony Williamsa są polecane początkującym terrarystom. Przy odrobinie chęci można zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Musisz jednak pamiętać, że ten gatunek jaszczurki raczej nie będzie akceptował wyjmowania z terrarium czy brania na ręce.
To małe, bardzo szybkie i zwinne zwierzaki. Wystarczy sekunda, aby uciekły, dlatego wyjmowanie ich ze zbiornika jest wysoce niewskazane. Świeżo wyklute osobniki przecisną się przez najmniejszą szparę, dlatego ich terrarium musi być bardzo dobrze zabezpieczone.
Czy to wszystko oznacza, że pięknego gekona nie da się w ogóle oswoić? Jest on w stanie przyzwyczaić się do twojej obecności. Nie warto jednak nastawiać się na kontakt głębszy niż karmienie pęsetą.
Gekony Williamsa – zdrowie
Jaszczurki tego gatunku mogą żyć od 6 do nawet 10 lat. Tak jak większość gatunków endemicznych mają skłonność do niebezpiecznych infekcji pasożytniczych. Każdej nowej jaszczurce warto wykonać profilaktyczne badania kału.
Gekon Williamsa – cena
Za gekona Williamsa będziesz musiał zapłacić około 200–300 złotych. Wiele zależy od pochodzenia jaszczurki. Warto wybierać dobre hodowle, w których dba się o dobrostan zwierząt. Zbyt młode i chore jaszczurki nie są w nich rozmnażane, nie dochodzi także do chowu wsobnego.
Gekon Williamsa – podsumowanie
Gekon Williamsa zachwyca intensywnym wybarwieniem, które pojawia się u dojrzałych samców. Nie jest to gatunek szczególnie trudny do utrzymania. Wymaga niewielkiego terrarium, w którym panują warunki przypominające lasy deszczowe. Konieczne jest zapewnienie mu zróżnicowanej diety i suplementacji.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup tego gada, koniecznie sprawdź, w jakich warunkach przebywał. Ważne będzie także przeprowadzenie badań pod kątem obecności pasożytów.