Agama brodata – co wiemy o australijskim smoku?
Agama brodata (łac. Pogona vitticeps), zwana także brodatką środkowoaustralijską, to gatunek jaszczurki, która przywędrowała do Polski aż z Australii. Zwierzę już od dłuższego czasu pojawia się w hodowlach i posiada wiele odmian kolorystycznych, m.in. czerwoną, żółtą, szarą, białą. Dorosła agama brodata może osiągnąć nawet pół metra i ważyć do 500 gramów.
Pogona vitticeps żyje przeciętnie od 7 do 12 lat, choć znane są osobniki, które mając prawidłową opiekę i dobre geny dożywały nawet 18-20 lat. Agama brodata jest jaszczurką o dziennej aktywności, która w nocy zapada w sen, więc nie musimy obawiać się hałasów, które zakłócą nasz spoczynek. Jest to jaszczurka kontaktowa, która nie boi się bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, nie musimy się też obawiać agresji z jej strony – z natury zwierzę jest bardzo łagodne. Agam nie należy trzymać w grupach – wykazują silny terytorializm i umieszczenie kilku osobników może prowadzić do dotkliwych walk kończących się poważnymi obrażeniami i utratą kończyn.
Z uwagi na to, że polski klimat różni się od tego, który panuje w Australii, musimy zwierzakowi stworzyć warunki, które będą imitować jego naturalny biotop. Stawianie na półśrodki lub lekceważenie wymogów zwierzaka, najczęściej będzie kończyć się rozwojem chorób prowadzących do śmierci. Warto przed zakupem jaszczurki upewnić się, że jesteśmy w stanie sprostać hodowli.
Gdzie kupić agamę brodatą? Jaka jest cena gada?
Agama brodata jest od bardzo wielu lat powszechna w Polsce i możemy ją kupić w wielu miejscach. Najpewniejszym miejscem, gdzie możemy być przekonani o dobrym stanie zdrowia zwierzaka, będzie hodowla agam brodatych. Hodowca posiadający wieloletnią praktykę i doświadczenie najlepiej doradzi, jak odpowiednio dbać o egzotyczną jaszczurkę. Dodatkowo zawsze będziemy mogli zwrócić się o pomoc, jeśli będziemy mieć pytania lub potrzebować dodatkowych informacji. Nie zaleca się kupowania jaszczurek w sklepach zoologicznych.
Jedną z takich hodowli jest hodowla agam brodatych Gady z brodą.
Agama brodata występuje w wielu odmianach, a najpopularniejsze z nich to:
- Red – agama jest koloru czerwonego,
- Yellow – skóra jaszczurki jest żółta,
- Citrus – zwierzę ma charakterystyczny cytrynowy kolor,
- Orange – agama jest pomarańczowa,
- Classic – zwierzę ma kolory brązowo-szare,
- Zero – agama jest koloru białego lub szarego,
- Trans – zwierzę posiada ciemno zabarwione oczy i przezroczyste łuski,
- Hypo – skóra posiada zredukowaną ilość czarnego barwnika, więc kolory jaszczurki są bardziej wyraziste.
Cena agamy zależy najczęściej od konkretnej odmiany i może to być od kilkuset do ponad 1000 zł. Na pierwszą jaszczurkę najlepiej wybrać samca, ponieważ samice okresowo znoszą jaja i w tym czasie trzeba im zapewnić szczególną opiekę – nie każdy początkujący terrarysta będzie na to przygotowany.
Przygotowanie terrarium dla jaszczurki – wymiary i wyposażenie
Pierwszym elementem, o który musimy zadbać, jest odpowiednie terrarium. Zbiornik będzie musiał być sporych rozmiarów. Jako minimum dla jednej agamy brodatej przyjmuje się wymiary 120x60x60 cm. Największy wymiar terrarium to szerokość i może ono być większe, jeśli mamy w pokoju więcej miejsca. Warto też wykonać w środku terrarium ściankę z półkami, która zwiększy przestrzeń życiową agamy i urozmaici teren. Producenci terrariów oferują wiele rodzajów zbiorników – niektóre z nich są szklane, inne wykonane z płyty meblowej. Czy to terrarium szklane, czy terrarium drewniane, będzie mieć swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto dopytać sprzedawcę o szczegóły.
W terrarium powinno znajdować się właściwe oświetlenie – jaszczurka będzie wymagać promieni UVB oraz ogrzewania. Jako źródło UVB najlepiej sprawdzi się świetlówka T5 emitująca promienie (12%), do ogrzewania możemy wykorzystać lampę grzewczą (temperatura bezpośrednio pod lampą powinna wynosić 38-40 stopni). Obydwie żarówki powinny być umieszczone koło siebie i pracować średnio 12 godzin dziennie w zależności od pory roku. Dno terrarium wykładamy podłożem, najlepiej sprawdzą się papierowe ręczniki lub mieszanka gliny i piasku, którą kładziemy wilgotną na dno (po paru godzinach mieszanka wyschnie, tworząc skorupę).
W terrarium warto umieścić korzenie i inne elementy ozdobne, których zwierzę nie będzie w stanie zjeść oraz miskę z wodą, którą będziemy codziennie wymieniać. Zwierzę będzie ją zarówno pić, jak i wykorzystywać do kąpieli (szczególnie w okresie linienia), a dodatkowo zapewnimy odpowiednią wilgotność w zbiorniku.
Czym karmić agamę brodatą? Dieta i suplementacja
Istotnym elementem związanym z hodowlą agamy jest właściwe żywienie i suplementacja. Pokarm agamy brodatej to żywe owady, takie jak karaczany, świerszcze i szarańcza. Wielu z nas trudno jest przemóc strach przed karaluchami budzącymi odrazę, jednak jeśli chcemy mieć jaszczurkę, jest to absolutna konieczność – nie należy stosować zamienników w postaci martwych suszonych owadów.
Mała agama brodata będzie musiała spożywać przewagę pokarmu zwierzęcego (w diecie powinno być 80% żywych owadów i 20% roślin). Dorosła agama brodata powinna spożywać przede wszystkim pokarm roślinny (przyjmuje się, że stosunek pokarmu roślinnego do zwierzęcego u dorosłego osobnika powinien wynosić 80% do 20%), jednak mimo wszystko tak długo, jak będziemy hodować agamę, należy uwzględnić, że żywe owady karmowe będą musiały nam towarzyszyć. Warto zaopatrywać się w karmówkę u sprawdzonych hodowców owadów karmowych, ponieważ wówczas mamy pewność, że stawonogi nie będą zarażone pasożytami, które przeniosą się na agamę. Pokarm roślinny jest bardzo różnorodny – agamie możemy podawać roszponkę, rukolę, trzykrotkę, bazylię, miętę, kapustę pekińską. Nie należy podawać roślin zawierających szczawiany – są one toksyczne dla agamy brodatej.
Dodatkowo zwierzę wymaga suplementacji – 5 razy w tygodniu podajemy wapń bez witaminy D3 oraz 2 razy w tygodniu witaminy dla gadów z witaminą D3. Nie należy o tym zapominać i pomijać podawania preparatów, ponieważ brak odpowiednich składników mineralnych w organizmie agamy będzie prowadzić do rozwoju chorób układu kostnego.
Opieka nad agamą brodatą – aklimatyzacja i pielęgnacja
Po zakupie agamy brodatej i wprowadzeniu do terrarium musimy jej dać czas na aklimatyzację w nowych warunkach. Przez pierwszych kilka dni lub tygodni zwierzę może być płochliwe, unikające kontaktu z człowiekiem, może też odmawiać przyjmowania pokarmu. Jest to zupełnie normalne i musimy dać czas na oswojenie się z nowym środowiskiem. Należy unikać wyjmowania agamy brodatej z terrarium, ponieważ każda interakcja będzie dla niej dodatkowym stresem. Po pewnym czasie wszystkie objawy wskazujące na aklimatyzację ustąpią i zwierzę nie będzie mieć problemu z widokiem człowieka.
Kilka tygodni po wprowadzeniu, powinniśmy zabrać próbkę kału jaszczurki do weterynarza i wykonać badanie na obecność pasożytów. Stres związany z nowym miejscem osłabia organizm, który jest wówczas podatny na ataki drobnoustrojów. Jeśli wyniki wykażą ich obecność pasożytów, konieczne będzie zastosowanie leczenia. Po wykonaniu pierwszego badania powinniśmy być przygotowani na profilaktyczne badanie próbek kału – wystarczy kontrola raz na kilka miesięcy. Warto wybierać weterynarzy wyspecjalizowanych w dziedzinie gadów.
W okresie dorastania (do ukończenia 1-1,5 roku życia) zwierzę będzie często zrzucać skórę. Jej płaty porozrzucane po terrarium nie powinny nas niepokoić. Jest to tzw. linienie, które polega na wymianie starego naskórka na nowy, który będzie dopasowany do aktualnego rozmiaru gada. W tym czasie warto zwiększyć wilgotność w terrarium, które ułatwi jej przejście.
Najczęściej zadawane pytania
Czy agama brodata może ugryźć?
Jeśli nieodpowiednio traktowana, agama brodata może nas ugryźć.
Czy agama brodata jest agresywna?
Jeśli agama brodata przejawia objawy agresji, jest ku temu jakiś powód. To zwierzę nie będzie agresywne bez przyczyny.
Czy agama brodata słyszy?
Agama brodata ma bardzo dobry słuch.