Ciąża i poród u klaczy to zagadnienie bardzo rozbudowane, które każdy szanujący się hodowca powinien dokładnie zgłębić. W tym okresie należy szczególnie zadbać o zdrowie i kondycję samej klaczy, przede wszystkim o jej odżywianie. Pamiętaj także o regularnym odwiedzinach lekarza weterynarii, który określi w przybliżeniu termin porodu. Czy bez jego pomocy da się to oszacować? To, ile trwa ciąża u konia, w dużej mierze zależy od rasy, którą reprezentuje. Aby poznać bardziej rozbudowane odpowiedzi, czytaj nasz tekst!

Ile trwa ciąża u konia? Średnie szacunki

W przypadku gorącokrwistych klaczy, np. u koni pełnej krwi angielskiej, będzie to okres od 328 do 340 dni, czyli ok. 11 miesięcy. Ogier żyjący w środowisku naturalnym zwykle zapładnia klacz latem, dzięki czemu do wyźrebienia dochodzi w sprzyjających warunkach pogodowych, gdy pastwiska pokryte są już trawą. Klacz wydaje na świat zwykle jedno źrebię. Ciąża bliźniacza jest tutaj raczej rzadkim zjawiskiem, a kiedy już się zdarzy, powoduje wiele komplikacji, w wyniku których nie zawsze przeżywa matka i dziecko.

Jak hodowca może rozpoznać ciążę u klaczy?

Podobnie jak inne ssaki łożyskowe, również klacze okresowo wchodzą w tzw. okres rui, kiedy zdolne są do zajścia w ciążę. Konie nie przejawiają typowych dla człowieka oznak ciąży, jak wymioty, nudności czy gorsze samopoczucie. Średnio po dwóch tygodniach od zapłodnienia można przeprowadzić badanie ultrasonograficzne w celu zlokalizowania zarodka. Mniej więcej w 3. miesiącu można wyczuć mały zarodek w macicy klaczy. Dodatkowe badanie krwi i moczu pozwoli na potwierdzenie obecności płodu.

Aby wyeliminować nieprawidłowości, ważna jest stała obserwacja weterynarza. Po trzech miesiącach ciąży brzuch klaczy zaczyna się zaokrąglać, a źrebię można wyczuć palpacyjnie podczas badania. Ciąża u koni zaczyna być prawdziwie widoczna w szóstym miesiącu, czyli kilkanaście tygodni przed porodem.

Opieka nad ciężarną klaczą. Czego potrzebuje?

Wiesz już, ile trwa ciąża u konia. Jeśli już widzisz, że oczekuje potomstwa, pamiętaj, że w całym tym okresie zwierzę nie powinno się zbytnio przemęczać. W ciągu pierwszych miesięcy od zapłodnienia klacz może realizować jedynie lekkie prace i aktywności, by nie przybrać zbytnio na wadze i pozostać w odpowiedniej kondycji. Na trzy miesiące przed planowanym porodem powinna już o wiele więcej wypoczywać.

Kluczowe znaczenie ma tutaj stosowna dieta konia i wystarczająca dawka ruchu, by klacz była zdrowa już po rozwiązaniu. Bardzo ważna jest dbałość i higienę, również miejsc intymnych, by nie doszło do zakażenia dróg rodnych. Klacz należy regularnie szczotkować, a narzędzia wykorzystywane w tym celu zawsze dezynfekować. Nie zapominaj także o pielęgnacji kopyt, które, choć używane rzadziej, muszą pozostać w dobrym stanie. Ochrona zdrowia takiego zwierzęcia jest istotna dla zachowania życia i zdrowia źrebaka.

Czym karmić klacz w ciąży?

Jeśli chcesz, możesz zastosować wysoko odżywcze karmy przeznaczone specjalnie dla źrebnych klaczy. W tej kwestii warto zasięgnąć porady zoodietetyka i weterynarza. U tego ostatniego konieczne będą regularne wizyty w trakcie całego okresu ciąży. Nie zapominaj o badaniach oraz niezbędnych szczepieniach, dzięki którym możliwe będzie zdrowe przejście procesu porodu przez twoją podopieczną. To, ile trwa ciąża u konia, jest już jasne. A jak przygotować się do rozwiązania i rozpoznać oznaki porodu?

Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu?

Na miesiąc przed przewidywanym porodem należy powoli zmienić środowisko klaczy, czyli wymienić siano i oddzielić ją od reszty stada, dzięki czemu zwierzę będzie mniej zestresowane. Na mniej więcej 14 dni przed terminem wymiona klaczy zaczną wytwarzać lepką wydzielinę o żółtawej barwie, która przemieni się następnie w siarę albo mleko. Zwykle na 24 godziny przed porodem mięśnie wokół pochwy klaczy ulegają rozluźnieniu, a jej brzuch w widoczny sposób opada.

Zmienia się także samo zachowanie konia. Klacz staje się niespokojna, może grzebać kopytami w ziemi i obserwować swój brzuch. Co ważne, w trakcie porodu koń może wstawać i kłaść się kilkakrotnie, jednak w newralgicznym momencie powinien znajdować się w pozycji leżącej.

Jak przebiega poród u klaczy?

Jak na tle tego, ile trwa ciąża u konia, przedstawia się czas trwania jego porodu? U tych zwierząt trwa on średnio godzinę, zaś rodzenie łożyska do 3 godzin. Już od początku porodu powinien być obecny weterynarz, który będzie mógł szybko zareagować w przypadku ewentualnych nieprawidłowości. Zdarza się bowiem, że źrebię ułoży się w niewłaściwej pozycji. Ponadto zaraz po porodzie należy bardzo je dokładnie obejrzeć i ustalić stan jego zdrowia. Istotna jest także kontrola stanu zdrowia klaczy i fakt, czy odpowiednio wydaliła łożysko. Nowo narodzony koń może wówczas napić się siary i zbliżyć do matki.

Pierwsza faza

Poród konia dzieli się na trzy fazy. W pierwszej dochodzi do właściwego ułożenia się źrebaka, w czym pomagają mu nasilające się skurcze macicy. Z końcem tego okresu błony otaczające dziecko pękają i można dostrzec wody płodowe.

Druga faza

Druga faza rozpoczyna się wraz z pojawieniem się tzw. owodni, czyli białej błony. Mięśnie brzucha stają się coraz bardziej napięte, a po kilku minutach pojawiają się zwykle kończyny źrebaka, a następnie jego głowa. Faza ta trwa zwykle od kwadransa do godziny i w tym czasie nie należy przecinać pępowiny.

Trzecia faza

Ostatnia faza porodu u klaczy polega na wydaleniu łożyska i błony płodowej. Jeżeli doszło do tego w prawidłowy sposób, łożysko należy usunąć z boksu i sprawdzić, czy jest w całości. Żaden z jego fragmentów nie może pozostać we wnętrzu klaczy.

Ile trwa ciąża u konia? Wiele zależy w tym względzie od konkretnej rasy, jednak przyjmuje się, że jest to okres ok. 11 miesięcy. Co ważne, im starsza jest zapłodniona klacz, tym jej ciąża będzie trwać krócej. Termin wyźrebienia może się także różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji klaczy. Najważniejsze, aby pamiętać o tym, że ciężarna klacz potrzebuje jak najlepszych warunków, by mogła spokojnie wydać na świat swoje potomstwo. Dzięki wsparciu lekarza weterynarii hodowca może liczyć na szereg cennych wskazówek dotyczących opieki nad klaczą oraz odrobaczania jej.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.