Aby pokazać, że odpowiedź na pytanie, ile waży koń, jest trudna, zaczniemy od skrajności w tej kwestii. Falabella to koń, którego często wykorzystuje się jako towarzysza dzieci w nauce jazdy lub do ciągnięcia niewielkich powozów. Pomimo niewielkich rozmiarów i wagi zwierzęta tej rasy są bowiem bardzo silne. Z kolei do najcięższych ras koni zalicza się Shire, które w kłębie mogą osiągać wysokość nawet 2 metrów! Ile ważą konie, które można uznać za przeciętne? Dowiedz się na ten temat więcej i sprawdź, jak możesz zważyć swojego ulubieńca.

Najcięższe konie na świecie. Ile dokładnie ważą?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile waży koń uznawany za najcięższego na świecie, sprawdź historię rasy Shire horse. Do tej pory jej najcięższy przedstawiciel osiągnął wagę 1500 kilogramów oraz wysokość 2,3 metra w kłębie. Z tego względu konie tej rasy są wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, a czasem funkcjonują jako wierzchowce.

Ile waży koń? Poznaj standardy

Ile waży dorosły koń? Uważa się, że waga już osiodłanego dorosłego konia, który mierzy ok. 1,6 metra, wynosi od 500 do 600 kilogramów. Zwykle zimnokrwiste konie pociągowe osiągają wagę 800 kilogramów.

Ostateczne waga zwierzęcia uzależniona jest m.in. od:

 • sposobów jego użytkowania;
 • wzrostu;
 • rasy.

Wiadomo, że intensywnie trenowany koń sportowy będzie o wiele lżejszy niż zwierzę, które większość czasu spędza na pastwisku, nawet jeśli parametry ich wzrostu czy rasy będą podobne. Więcej waży bowiem tłuszcz niż rozbudowana masa mięśniowa.

Jak sprawdzić wagę konia?

Zaawansowani jeźdźcy lub właściciele dużych stajni dysponują zwykle specjalnymi wagami. Nie każdy jednak może sobie na nią pozwolić, dlatego opracowano specjalny algorytm pozwalający na matematyczne obliczenie tego, ile waży koń. Sposób ten nazywany jest metodą Sasimowskiego i Budzyńskiego.

 1. W pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód tułowia zwierzęcia przez barki i kości kulszowe. 
 2. Następnie mierzy się obwód kłody znajdującej się zaraz za kłębem i łokciem konia, Wzór obliczenia jest następujący: podłużny obwód tułowia (cm) x obwód kłody (cm) x współczynnik rasy.
 3. Co istotne, współczynnik rasy ze wzoru będzie w przypadku każdej z nich różny. 

Można również szacować to, ile waży koń, za pomocą metody Carolla i Huntingtona, która daje nieco dokładniejsze wyniki. W tym celu zmierz obwód kłody konia tuż za stawem łokciowym i kłębem. Następnie zmierz odcinek od kości kulszowej do stawu barkowego (będzie to długość). Wykorzystaj wzór [obwód kłody (cm)² x długość (cm)]:11877

Czasami producenci pasz dla koni organizują specjalne akcje o charakterze informacyjnym, podczas których odwiedzają hodowców z własnym sprzętem, badając konia oraz sprawdzając jego wagę. Przy okazji takiego badania właściciel konia dostaje odpowiednią dokumentację zawierającą informację o kondycji zwierzęcia oraz jego zdrowiu.

Waga konia a jego obciążenie

W przypadku gdy muskulatura mięśni konia nie jest zbyt rozwinięta, powinny dosiadać go raczej lżejsze osoby. Te, które mają więcej kilogramów, nie powinny jeździć na młodych zwierzętach również z uwagi na niewystarczająco wykształcone mięśnie.

Zbyt długa jazda z nadmiernym obciążeniem może prowadzić u konia do:

 • uszkodzeń w obrębie mięśni i stawów;
 • uszkodzenia kręgosłupa;
 • przyspieszonego oddechu;
 • zwiększonego tętna;
 • bólów w grzbiecie i mięśniach;
 • nadpobudliwości
 • obniżonej jakości chodów i chęci do pracy.

Jeśli chodzi o jazdę na wierzchowcach, twoja waga nie powinna przekraczać 10–15% wagi konia. Jeśli jednak nie mieścisz się w tym przedziale, rozważ wybór innego zwierzęcia.

Odpowiednia waga konia – obserwacja

Jedną z technik oceny tego, ile waży koń i czy ta waga jest dla niego odpowiednia, jest także dokładna obserwacja swojego podopiecznego. Gdy na łopatkach, słabiznach czy zadzie zauważysz złogi tłuszczu, to oznacza, że twój koń ma nadwagę. Możesz to stwierdzić również wtedy, gdy podczas głaskania zwierzęcia nie potrafisz wyczuć jego żeber.

To, ile waży koń arabski i jakikolwiek inny, zależy od kilku ważnych czynników, m.in. właśnie od rasy, której jest przedstawicielem. Pamiętaj, że odpowiednia waga konia wpływa na ogólny stan jego zdrowia i kondycję. Z tego powodu powinieneś z najwyższą uwagą dobierać dietę zwierzęcia proporcjonalnie do jego aktywności. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.