Chomiki to bardzo atrakcyjne gryzonie. Osiągają niewielkie rozmiary – największy przedstawiciel gatunku, chomik europejski, nie nadaje się do domowej hodowli. Sprzedawane są jedynie hodowlane chomiki. Ceny tych gryzoni również nie są zbyt wysokie, choć wiele zależy od miejsca zakupu. Ile kosztuje chomik ze sklepu zoologicznego, a ile ten ze sprawdzonej hodowli? Jak wygląda ich utrzymanie? Czy to duże obciążenie dla domowego budżetu? I – przede wszystkim – jakie atrakcje im zapewnić, aby czuły się w twoim domu szczęśliwe?

Chomiki – rasy i ceny

Jeśli chodzi o chomiki, rasy i ceny idą w parze – im rzadszy osobnik, tym więcej za niego zapłacisz. W sprzedaży przeważnie można spotkać chomika syryjskiego, dżungarskiego oraz Roborowskiego. Różnią się one nie tylko wielkością, ale również wymaganiami, dlatego też przed zakupem warto zapoznać się dokładnie ze specyfiką każdej z ras.

Cena chomika w sklepie zoologicznym będzie nieco niższa niż z renomowanej hodowli. Podobnie, jak w przypadku innych zwierząt, wpływ na to ma pochodzenie samego zwierzaka, jak i warunki, w jakich jest chowany. Gryzonie, które dorastają pod okiem specjalistów, są najczęściej bardziej ufne i otwarte, cieszą się też dużo lepszym zdrowiem. 

Decydując się na zakup, sprawdź, ile kosztuje chomik, i nie wybieraj najtańszej opcji. W zamian otrzymasz wiele wskazówek dotyczących opieki nad nim, a także wyposażenia, jakie powinno znaleźć się w klatce.

Chomiki – ceny w sklepie zoologicznym

Jak wspomniane zostało wyżej, ceny zakupu tego zwierzęcia nie są wysokie. Ile kosztuje chomik syryjski? Podobnie, jak w przypadku dżungarskiego czy Roborowskiego, cena za osobnika nie powinna przekroczyć ok. 30 zł.

Zobacz też:
Dachowiec – jakie są tajemnice kotów nierasowych?

Chomik – ile kosztuje w hodowli?

Ceny rosną w hodowlach – tam będzie na ciebie czekał droższy chomik. Ile kosztuje osobnik w takim przypadku? Zwykle jego cena nie przekracza ok. 100 zł. 

Warto jednak dopłacić kilkadziesiąt złotych, bowiem w tym wypadku masz pewność co do wieku oraz płci pupila. Dodatkowo, oswojone gryzonie są mniej apatyczne, nie mają też problemów skórnych, co niestety często zdarza się w przypadku zwierząt obecnych w sklepach zoologicznych. Dużo szybciej też nawiążesz z nim więź, ponieważ od początku chomik przyzwyczajony był do kontaktu z człowiekiem. Jak widzisz, to, ile kosztuje chomik, wiele mówi o warunkach jego dotychczasowego życia.

Chomik – ile kosztuje jego utrzymanie?

To, ile kosztuje utrzymanie chomika, zależne jest nie tylko od jego rasy, ale też od tego, jakie atrakcje chcesz mu zapewnić. Przede wszystkim klatka – powinna być dopasowana do jego wielkości, aczkolwiek im większa, tym lepsza. To gryzonie dosyć ciekawskie, ale lubią też schronienia, dlatego w ich lokum powinny znaleźć się domki, w których zwierzęta utną sobie drzemkę lub po prostu się wyciszą.

Chomik – cena wyprawki

Ważne w klatce są:

  • poidełko;
  • paśnik;
  • kuweta;
  • zabawki.

Tych ostatnich dla chomików jest bardzo dużo! Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każda będzie bezpieczna. Pomimo, że obecne w nich gryzonie wydają się być szczęśliwe, bardzo często są również przerażone, a z pozoru niewinne zabawy mogą skończyć się poważnymi kontuzjami. 

Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa niektórych z akcesoriów, zapytaj o nie hodowcę – dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji. Pamiętaj – to, ile kosztuje chomik, przekłada się też na ilość wiedzy, którą zyskasz od jego dotychczasowego opiekuna. Nie sugeruj się natomiast śmiesznymi filmikami w Internecie – wyglądające na nich uroczo zwierzaki często są przerażone.

Zobacz też:
Dzień Morsa – morsowanie i nie tylko… Jak uczcić święto morsów arktycznych?

Wyprawka dla chomika, którą powinieneś mieć przed zakupem samego zwierzaka, będzie kosztować około 300 złotych. Ostateczny koszt zależeć będzie od ilości akcesoriów, które się w niej znajdą, zatem ciężko ustalić górną granicę.

Chomik – cena wyżywienia i opieki weterynaryjnej

Nie zapominaj również o pożywieniu, które również należy wliczyć do budżetu. To, ile kosztuje chomik, nijak ma się do miesięcznego kosztu jego wyżywienia, wynoszącego nawet około 100 zł. Podczas zakupu mieszanek dla chomików zwracaj uwagę na ich skład – zdrowie gryzonia zależne jest w głównej mierze od diety, dlatego też karma powinna być wysokiej jakości. Od czasu do czasu możesz podać pupilowi smakołyki, jednak z ich ilością nie należy przesadzać. Chomiki to łasuchy, którym trudno jest zgubić nadmiar ciała, mimo że uwielbiają ruch.

Opieka weterynaryjna w przypadku gryzoni nie jest kosztowna. Problemem może być znalezienie weterynarza, który zajmuje się chomikami, więc koszt utrzymania może wzrosnąć o opłaty za dojazdy. Od czasu do czasu warto odwiedzić gabinet, aby sprawdzić czy z pupilem wszystko w porządku. Przede wszystkim zwracaj uwagę na jego sierść i skórę, a także zachowanie.

Przed zakupem chomika zapoznaj się ze specyfiką każdej z ras. Jeśli chcesz mieć w domu gryzonia, musisz pamiętać o tym, że to zwierzaki, które oprócz klatki, potrzebują także bezpiecznej przestrzeni, w której mogą się swobodnie wybiegać. Takie miejsca powinny być odpowiednio zabezpieczone – nie może być tam kabli, dziur oraz innych elementów, przez które zwierzę może zrobić sobie krzywdę. 

Pomimo, że to, ile kosztuje chomik, nie stanowi dużej kwoty, to jak każdy inny pupil, zwierzak ten wymaga miłości i opieki. Cena powinna być kwestią drugorzędną, bo o każdego pupila należy dbać z miłością, za którą podopieczny odwdzięczy się towarzystwem i przyjaźnią. Choć chomiki bardzo często kupowane są jako pierwsze zwierzaki dla dzieci, nie powinny one zajmować się nimi bez nadzoru dorosłych.

Zobacz też:
Ile kosztuje kanarek?