Heterodon to średniej wielkości wąż, chętnie hodowany przez terrarystów na całym świecie. Poza niewątpliwą urodą wyróżnia je także sposób bycia. Jak na gady są bardzo kontaktowe i ciekawskie. Mają szybki metabolizm, dlatego wymagają przemyślanego karmienia. Sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć. 

Heterodon – gdzie występuje?

Heterodona w warunkach naturalnych możesz spotkać w całej Ameryce Północnej. Występuje zarówno w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, jak i na północy Meksyku. Najczęściej można spotkać go w Teksasie, gdzie zamieszkuje okolice rzeki Rio Grande. 

Heterodon – wygląd

Heterodon zagrzebuje się w podłożu, dlatego jego wyrostek nosowy jest odwrócony i ostro zakończony. To wąż krępej budowy. Jego głowa w dobrych warunkach powinna być słabo wyodrębniona. Jeżeli widzisz, że zwierzak, którego chcesz kupić, ma dobrze wyodrębnioną głowę, bardzo prawdopodobne, że był hodowany w nieodpowiednich warunkach. 

Odmiany barwne heterodona

Heterodon występuje w bardzo różnych odmianach barwnych. W hodowlach każdego roku pojawiają się nowe kolory tych wężów. Najczęściej można spotkać się z odmianami:

  • albino – węże jasnożółte, ewentualnie pomarańczowe;
  • pastel albino – osobniki są jasnożółte, czasem wręcz delikatnie różowe;
  • anaconda – jednolite ubarwienie z rzadko występującymi plamkami;
  • snow – węże są kremowe z żółtymi plamkami;
  • anery – węże szare z ciemnymi plankami;
  • stripe – węże z podłużnymi plamkami, które nieco przypominają paski.

Terrarium dla heterodona

Wymiary terrarium dla heterodona

Heterodon jest wężem, który prowadzi raczej naziemny tryb życia. Tym samym nie potrzebuje wysokiego zbiornika. Wymiary terrarium trzeba dostosować do płci węża. Minimalne to:

  • dla samicy – 70 x 40 x 40 cm;
  • dla samca – 50 x 40 x 40 cm.

Heterodony w naturze uwielbiają kopać. Warstwa ściółki powinna więc być dosyć gruba – od 5 do 10 centymetrów. Najlepiej sprawdzi się dedykowane podłoże dla wężów. W zbiorniku trzeba także umieścić miskę z wodą. W roli dekoracji sprawdzą się naturalne rośliny, korzenie czy kryjówki wykonane ze starych donic. 

Oświetlenie i temperatura w zbiorniku heterodona

W terrarium heterodona nie potrzeba żadnego dodatkowego oświetlenia. Wężom tego gatunku wystarczy światło dzienne. Lampa UV na ogół jest zbędna. Może jednak przydać się do utrzymania odpowiedniej temperatury. 

Heterodony pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i są zdecydowanie mniej wrażliwe na niską temperaturę niż na przykład pytony. Zaleca się zapewnienie im 12-godzinnego ogrzewania z nocnym spadkiem temperatury. Jej zakres może wahać się od 24 do 34 stopni Celsjusza. Nawet jeżeli temperatura spadnie nieco poniżej dolnej granicy, raczej nie ma ryzyka, że wężowi stanie się coś złego. 

Żywienie heterodona

W swoim naturalnym środowisku heterodony spożywają przede wszystkim… ropuchy! W warunkach hodowlanych dosyć trudno odtworzyć taką dietę, dlatego hodowcy najczęściej decydują się na karmienie tych węży myszami. 

Rozmiar gryzonia trzeba dopasować do wymiarów paszczy węża. Heterodon nie jest tak równie elastyczny jak pyton, dlatego połknięcie większego pokarmu może sprawić mu problem. Właśnie dlatego heterodona karminy mrożonymi gryzoniami (po ich uprzednim rozmrożeniu). Nie wolno podawać wężowi żywego pokarmu. Jest to dla niego niebezpieczne. 

Małego heterodona karm oseskami, a dojrzałego – dorosłymi myszami. Węże tego gatunku mają bardzo szybki metabolizm, dlatego trzeba karmić je przynajmniej raz na 3 dni. Poleca się karmienie częstsze mniejszymi porcjami. Szczegóły zawsze staraj się ustalić z hodowcą, który sprzedaje ci węża. 

Czy heterodon jest jadowity?

Zęby jadowe heterodona znajdują się z tyłu szczęki i są przystosowane do przebijania ropuch. Z tego powodu wąż nie stanowi dużego zagrożenia dla człowieka. Sprowokowany syczy i wyraźnie odstrasza przeciwnika. Może także uderzyć głową z zamkniętym pyskiem. Kolejnym sposobem na obronę jest udawanie martwego. 

Czy heterodon jest więc niebezpieczny dla człowieka? Powyższe informacje mogą sugerować, że wąż najpierw stosuje dużo mniej inwazyjne metody odstraszenia przeciwnika. W warunkach hodowlanych heterodon nie powinien ugryźć nikogo, kto nie zabiega o to naprawdę mocno

Heterodon – podsumowanie 

Heterodon to wąż pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Jest niewielki i stosunkowo odporny na spadki temperatury. Nie potrzebuje bardzo dużego terrarium, a dodatkowo wystarczy mu oświetlenie dzienne. Cena heterodona zachodniego wynosi około 250 zł. 

Potencjalnym problemem w hodowli może być karmienie. W tej materii warto jak najbliżej współpracować z hodowcą, który w razie potrzeby podpowie, jak skłonić opornego węża do jedzenia. Heterodona można uznać za dobry okaz dla mniej doświadczonych terrarystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym hobby.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.