Zapamiętaj!

  • Gruczoł zapachowy u chomika jest bardzo ważnym narządem, który służy do znakowania terytorium oraz do komunikacji z innymi osobnikami. 
  • Chomiki posiadają gruczoł zapachowy na brzuchu, jedynie niektóre rasy mają dodatkowy, zlokalizowany po bokach ciała. 
  • Niekiedy ujścia gruczołów zapachowych u chomika ulegają zablokowaniu i wtedy wymaga dokładnego oczyszczenia.

Gruczoł zapachowy u chomika – co to jest?

Nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę, jak fascynującymi zwierzętami są chomiki. To gryzonie o zawadiackim charakterze i silnie rozwiniętym poczuciu terytorialności. Dlatego tak istotnym narządem jest gruczoł zapachowy u chomika. Służy on bowiem do znakowania terenu. Każdy chomik ma wydzielinę o specyficznym dla siebie zapachu, którą roznosi po swoim terenie, ocierając się o różne przedmioty, ściółkę czy ściany.

Funkcje gruczołu zapachowego u chomika

Jak wspomniano wcześniej, gruczoł zapachowy u chomików pełni przede wszystkim funkcje związane ze znakowaniem terenu, ponieważ są to gryzonie silnie terytorialne. Oprócz tego mają także znaczenie rozpoznawcze, ułatwiając odnajdywanie partnerów płciowych w okresie rozrodczym. Czynność gruczołów zapachowych rozpoczyna się po osiągnięciu dojrzałości płciowej i ma istotne znaczenie w rozrodzie płciowym.

Gdzie znajduje się gruczoł zapachowy u chomika?

Gruczoł zapachowy znajduje się pośrodku ciała chomika, dokładniej na jego brzuchu. Jest to miejsce, gdzie chomik wydziela feromony, które służą do oznaczania terytorium oraz do komunikacji z innymi osobnikami. Chomiki chińskie oraz syryjskie są wyjątkowe, ponieważ mają dwa rodzaje gruczołów zapachowych – jeden zlokalizowany na brzuchu oraz bardzo niewielkie gruczoły zapachowe na bokach ciała. 

Wszystkie chomiki posiadają także gruczoł piżmowy, który znajduje się w kącikach ust i wydziela substancję o bardzo charakterystycznym, silnym zapachu

Zobacz także:  Choroby skóry u chomika – rodzaje, objawy, leczenie

Czyszczenie gruczołu zapachowego u chomika

Niekiedy ujścia gruczołów zapachowych u chomika ulegają zablokowaniu. Powodem jest zarówno wydzielina, jak i elementy ściółki czy inne zanieczyszczenia. Wtedy opiekun powinien go oczyścić. Tę czynność pielęgnacyjną można wykonać, posługując się gazikiem oraz delikatnym środkiem myjącym. 

Gruczoł zapachowy u chomika pełni istotną funkcję dla oznaczania terytorium oraz wzajemnego rozpoznawania osobników. Opiekun, kontrolując stan zdrowia gryzonia, powinien zwracać uwagę na jego czystość.

Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.