Zapamiętaj!

  • Gruczoł zapachowy u chomika jest bardzo ważnym narządem, który służy do znakowania terytorium oraz do komunikacji z innymi osobnikami. 
  • Chomiki posiadają gruczoł zapachowy na brzuchu, jedynie niektóre rasy mają dodatkowy, zlokalizowany po bokach ciała. 
  • Niekiedy ujścia gruczołów zapachowych u chomika ulegają zablokowaniu i wtedy wymaga dokładnego oczyszczenia.

Gruczoł zapachowy u chomika – co to jest?

Nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę, jak fascynującymi zwierzętami są chomiki. To gryzonie o zawadiackim charakterze i silnie rozwiniętym poczuciu terytorialności. Dlatego tak istotnym narządem jest gruczoł zapachowy u chomika. Służy on bowiem do znakowania terenu. Każdy chomik ma wydzielinę o specyficznym dla siebie zapachu, którą roznosi po swoim terenie, ocierając się o różne przedmioty, ściółkę czy ściany.

Funkcje gruczołu zapachowego u chomika

Jak wspomniano wcześniej, gruczoł zapachowy u chomików pełni przede wszystkim funkcje związane ze znakowaniem terenu, ponieważ są to gryzonie silnie terytorialne. Oprócz tego mają także znaczenie rozpoznawcze, ułatwiając odnajdywanie partnerów płciowych w okresie rozrodczym. Czynność gruczołów zapachowych rozpoczyna się po osiągnięciu dojrzałości płciowej i ma istotne znaczenie w rozrodzie płciowym.

Gdzie znajduje się gruczoł zapachowy u chomika?

Gruczoł zapachowy znajduje się pośrodku ciała chomika, dokładniej na jego brzuchu. Jest to miejsce, gdzie chomik wydziela feromony, które służą do oznaczania terytorium oraz do komunikacji z innymi osobnikami. Chomiki chińskie oraz syryjskie są wyjątkowe, ponieważ mają dwa rodzaje gruczołów zapachowych – jeden zlokalizowany na brzuchu oraz bardzo niewielkie gruczoły zapachowe na bokach ciała. 

Wszystkie chomiki posiadają także gruczoł piżmowy, który znajduje się w kącikach ust i wydziela substancję o bardzo charakterystycznym, silnym zapachu

Czyszczenie gruczołu zapachowego u chomika

Niekiedy ujścia gruczołów zapachowych u chomika ulegają zablokowaniu. Powodem jest zarówno wydzielina, jak i elementy ściółki czy inne zanieczyszczenia. Wtedy opiekun powinien go oczyścić. Tę czynność pielęgnacyjną można wykonać, posługując się gazikiem oraz delikatnym środkiem myjącym. 

Gruczoł zapachowy u chomika pełni istotną funkcję dla oznaczania terytorium oraz wzajemnego rozpoznawania osobników. Opiekun, kontrolując stan zdrowia gryzonia, powinien zwracać uwagę na jego czystość.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.