Chomiki są bardzo sympatycznymi gryzoniami. Często wybiera się je na tak zwane pierwsze zwierzę dla dziecka. Tymczasem te delikatne stworzenia mają dosyć duże wymagania gatunkowe, a dodatkowo często chorują. Zanim zdecydujesz się przygarnąć jednego z nich pod swój dach, dobrze przemyśl tę decyzję. Zapoznaj się także z najpopularniejszymi rodzajami chomików hodowanych w domowych klatkach i akwariach. 

Chomiki – rasy czy gatunki? Systematyka

rasy chomików - systematyka

Na początku warto zaznaczyć, że określenie „rasy chomików” nie jest poprawne ze strony standardowej klasyfikacji biologicznej. Kiedy myślimy o najpopularniejszych chomikach – syryjskich czy dżungarskich – tak naprawdę mówimy o gatunku lub podgatunku, a nie o rasie. 

W mowie potocznej określenie rasy chomików jest bardzo powszechne i zrozumiałe, dlatego to właśnie nim będziemy się tutaj posługiwać. Warto przy tym podkreślić, że rasowe chomiki przychodzą na świat w hodowlach i posiadają rodowody. Te adoptowane czy kupione w sklepie zoologicznym mogą być co najwyżej w typie rasy. 

Rasy chomików – syryjski

Chomiczek syryjski to prawdopodobnie najpopularniejszy gatunek zamieszkujący domowe akwaria i klatki. Jest to jednocześnie największy zwierzak w naszym zestawieniu. Dorosły osobnik może dorastać nawet do 18 cm długości i ważyć ponad 250 gramów. Przez swoje rozmiary i potrzebę eksploracji potrzebuje dużej przestrzeni. Jego klatka lub akwarium powinny mieć wymiary przynajmniej 100 na 55 cm. Wymagany jest także spory kołowrotek, o średnicy 27 cm. 

Chomik syryjski to bardzo sympatyczny zwierzak, który szybko oswaja się z człowiekiem. Tak jak inne chomiki prowadzi tryb nocny, lubi kopać w trocinach i przemierza w swoim kołowrotku wiele kilometrów. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Najczęściej spotykane są osobniki krótkowłose, chociaż w hodowlach przychodzą na świat także chomiki o dłuższej sierści. 

Rasy chomików – Roborowskiego

Chomik Roborowskiego zwany jest także chomicznikiem malutkim. Jest to jeden z najmniejszych gatunków chomika, który zazwyczaj osiąga długość około 5 cm. To bardzo szybki i zwinny zwierzak, który jest jednocześnie niezwykle delikatny. Oswaja się nieco trudniej od syryjczyka, ale przy odpowiednim podejściu opiekuna może nawet nauczyć się wchodzić na rękę. 

Chomik Roborowskiego jest samotnikiem, który prowadzi nocny tryb życia. Tak jak inne chomiki lubi kopać w trocinach, jednak zamiast skomplikowanego systemu nor wykopuje sobie zazwyczaj jeden otwór sypialniany. 

Ta rasa chomika powinna mieszkać w akwarium o wymiarach minimum 80 na 45 cm. Jego kołowrotek powinien mieć średnicę przynajmniej 20 centymetrów. Jako najmniejszy ze wszystkich chomików karłowatych żyje dosyć krótko – zwykle około 2 lat. 

Rasy chomików – dżungarski

rasy chomików - dżungarski

Chomiczek dżungarski jest – tuż obok syryjskiego – najpopularniejszym chomikiem w naszych domach. W naturze możesz spotkać na stepach i tundrach Syberii. Występuje także w Kazachstanie. Osobniki, które trafiają do naszych domów, to najczęściej te urodzone w niewoli. 

To bardzo malutkie zwierzaczki, których waga raczej nie przekracza 50 gramów. Występuje w bardzo różnych umaszczeniach – najczęściej pojawiają się szare lub perłowe. Charakterystyczną cechą tych chomików jest to, że mają jasny brzuszek i nieco ciemniejszy tułów. 

Dżungarki powinny mieszkać w akwarium o wymiarach minimum 80 na 45 cm. W niektórych przypadkach może sprawdzić się klatka z wysoką kuwetą i niewielkim rozstawieniem prętów. Konieczny jest oczywiście także kołowrotek o średnicy 20 cm. 

Chomiki dżungarskie można oswoić. Zwierzaki te chętnie wchodzą na rękę i nie stronią od interakcji z człowiekiem. Nie powinny jednak mieć bezpośrednich kontaktów z innymi zwierzętami, szczególnie z tymi swojego gatunku. 

Rasy chomików – chiński

Chomik chiński jest to gatunek (a raczej podgatunek) dosyć rzadko wybierany do roli zwierzaka towarzyszącego. Tymczasem to jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli rodziny chomikowatych. 

Z wyglądu chomik chiński nieco przypomina dżungarka, jednak jego ciało jest nieco smuklejsze i dłuższe. Charakteryzuje się biegnącą przez cały grzbiet ciemną pręgą. W porównaniu do innych chomików ma on bardzo długi ogon, który może osiągać długość nawet 3 centymetrów. 

Dla większości chomików najczęściej poleca się lokum w postaci akwarium. Tymczasem odmiana chińska uwielbia się wspinać, dlatego zdecydowanie lepiej będzie czuła się w klatce. Pamiętaj tylko o bardzo małym odstępie między prętami. 

Rasy chomików – Campbella

Chomik Campbella występuje także pod kilkoma innymi nazwami, dlatego może być ci znany także jako chomik mandżurski. Jest kuzynem chomika dżungarskiego. Jego naturalnym miejscem bytowania są tereny półpustynne i stepy. W naturze można spotkać go w Mongolii i północnowschodnich Chinach. 

Ze względu na otoczenie, z którego się wywodzi, chomik Campbella ma futerko piaskowego koloru. Podobnie jak jego dżungarski krewny wyróżnia się biegnącą przez całe ciało ciemną pręgą. W niewoli wyhodowano jednak wiele innych odmian barwnych. Możemy więc spotkać chomiki mandżurskie w kolorze czarnym, białym i wielu innych. 

Zanim zdecydujesz się na ten gatunek chomika, powinieneś wiedzieć, że jest on dosyć trudny do oswojenia. Nie przepada za noszeniem na rękach i bywa naprawdę charakterny. 

Rasy chomików – podsumowanie

rasy chomików - podsumowanie

Na świecie istnieje ponad 300 gatunków chomikowatych. Niektóre z nich chętnie hodowane są w warunkach domowych. Niezależnie do tego, na jaki gatunek się zdecydujesz, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz dobrą dietę. 

Za najbardziej chętnego do kontaktu z człowiekiem uchodzi chomiczek syryjski. Nie jest on jednak jedynym możliwym rozwiązaniem – możesz zdecydować się także na dżungarskiego, mandżurskiego, Roborowskiego czy chińskiego.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.