Chomiki to niezwykle popularne niewielkie zwierzęta, które często wybierane są do roli pierwszego zwierzątka dla dzieci. Te wymagające i delikatne gryzonie są jednak najbezpieczniejsze w rękach prawdziwych pasjonatów. W Polsce działa kilka hodowli, których właściciele dbają nie tylko o wygląd, ale także o zdrowie zwierzaków. Czy chomik panda jest oddzielną rasą? A może tak naprawdę to tylko chwyt marketingowy?
Chomik panda – czy to w ogóle jest rasa?
Na początku kilka słów o systematyce. Potocznie często mówi się o chomikach syryjskich, dżungarskich czy Campbella jako o poszczególnych rasach. Tymczasem chomik (Cricetinae) to podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych. W skład tej podrodziny wchodzi dziewięć gatunków, w tym kilka trzymanych w domach w klatkach lub akwariach.
Skoro ta sprawa jest już jasna, można przejść do najważniejszej kwestii – rasa taka jak chomik panda nie istnieje. W istocie jest to tylko potoczna nazwa chomika dżungarskiego o umaszczeniu – a konkretniej wzorze – marmurkowym (merle).
Chomik panda – gdzie można go kupić?
Obecnie w Polsce nie ma hodowli, w której przychodziłyby na świat chomiki dżungarskie w odmianie merle. Jeżeli chomik panda faktycznie jest twoim ogromnym marzeniem i chcesz mieć w swoim domu dżungarskiego „merlaka” najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie hodowli w Czechach lub w Niemczech. Chomiki biało-czarne, czyli merle winter white, są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Wiele cenionych hodowli zrzeszonych w California Hamster Association działa na Zachodnim Wybrzeżu. Niestety, w naszym kraju nie ma zbyt długiej tradycji etycznych hodowli gryzoni prowadzonych z pasji.
Szukasz chomika-pandy? Na to powinieneś uważać
Skąd popularność produktu marketingowego, jakim jest chomik panda? W kulturze popularnej chińskie biało-czarne niedźwiedzie cieszą się ogromną popularnością. Nie da się także ukryć, że (chociaż chcielibyśmy myśleć inaczej) większość ludzi, wybierając zwierzę, kieruje się przede wszystkim wyglądem. Dżungarki w kolorze czarno-białym świetnie się sprzedają. Niestety, jest to pożywka dla wszelkiego rodzaju pseudohodowców, którzy na sprzedaży gryzoni chcą przede wszystkim zarobić. Prowadzi to do rozmaitych patologi. Często w złych warunkach rozmnażane są zwierzęta niewiadomego pochodzenia. W skrajnych przypadkach pseudohodowcy i sprzedawcy ze sklepów zoologicznych uciekają się do… farbowania chomików.
Chomik panda – co warto wiedzieć przed zakupem?
Jeżeli naprawdę chcesz mieć w swoim terrarium chomika w marmurkowym kolorze, wybieraj zrzeszone w dobrych związkach hodowle. Na ten moment nie ma informacji, aby w Polsce działały takie, w których na świat przychodzą chomiki pandy.
Jeżeli w sklepie zoologicznym widzisz chomiki podpisane jako pandy, lepiej przejdź dalej. To chwyt marketingowy, którego celem jest wyłudzenie od ciebie pieniędzy. Wszystkie chomiki, niezależnie od umaszczenia, potrzebują sporej przestrzeni, wygodnego kołowrotka, dobrej karmy i bardzo cierpliwego oswajania.