Zapamiętaj!

  • Chomik może mieć udar cieplny lub udar mózgu.
  • Objawy to apatia, splątanie, paraliż.
  • Nie należy wystawiać klatki na działanie promieniowania słonecznego.
  • Warto znać zasady pierwszej pomocy przy udarze cieplnym.
  • Paraliż po udarze może być trwały lub czasowy.

Udar u chomika – co musisz wiedzieć?

Chomik może cierpieć z powodu udaru mózgu oraz udaru cieplnego. Obie te choroby są niebezpieczne i zagrażają zdrowiu twojego pupila. Ten mały gryzoń jest bardzo delikatny i podatny na różnego rodzaju choroby i urazy, dlatego wymaga dużo troski i właściwego traktowania. Musisz pamiętać, by nie wystawiać klatki ze zwierzakiem na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a jeśli chcesz wynieść klatkę na zewnątrz, musisz zadbać o zacienienie i odpowiednią temperaturę. Jeśli zaobserwujesz zmiany w zachowaniu pupila – nagły spadek aktywności, zastyganie w bezruchu – koniecznie odwiedź weterynarza.

Udar cieplny

20-22 ℃ uznaje się za idealną temperaturę do życia dla tych małych gryzoni. Prawidłowa temperatura ich ciała to z kolei 30,1-38,3 ℃. Latem zwierzę narażone jest na przegrzanie, które może skończyć się udarem cieplnym, dlatego też tak ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki dla chomika. Trzeba pamiętać, że gryzoń ten nie ma gruczołów potowych, a co za tym idzie, zdolności do ochładzania ciała. Narażenie zwierzaka na działanie wysokiej temperatury w krótkim czasie może doprowadzić do hipotermii, a w konsekwencji do uszkodzenia narządów wewnętrznych (wątroby, serca, nerek) i śmierci.

Objawy udaru cieplnego

Jak objawia się udar u chomika? Stan zagrożenia życia poznasz po kilku wyraźnych symptomach; zwierzątko:

  • leży na jednym boku;
  • wydaje się być pogrążone w głębokim śnie;
  • nie reaguje na otoczenie;
  • jest apatyczne i sztywne;
  • ma przyspieszony oddech;
  • ma szybki i słaby puls.

Możesz również zauważyć i odczuć delikatne drżenie głowy chomika. 

Wymienione objawy to dla ciebie wyraźny sygnał, że należy jak najszybciej działać.

Udar u chomika – jak działać?

Jeśli podejrzewasz udar cieplny, musisz udzielić zwierzakowi pierwszej pomocy. Przede wszystkim spryskaj jego ciało chłodną wodą, a następnie owiń w mokry ręcznik i umieć w chłodnym miejscu. Postaraj się zachęcić chomika do picia. Trzeba pamiętać, żeby woda używana do spryskania zwierzaka nie była zbyt zimna, a jedynie chłodna lub lekko ciepła. Nie wolno narażać gryzonia na szok termiczny, ponieważ może to doprowadzić do śmierci zwierzaka. Jeśli podjęte działania nie przyniosą rezultatu w ciągu kilku-kilkunastu minut, koniecznie pokaż chomika lekarzowi.

Jak zapobiegać udarowi cieplnemu?

Udar cieplny może być dla zwierzaka bardzo niebezpieczny, dlatego warto poznać zasady zapobiegania:

  • chomik musi mieć stały dostęp do świeżej wody;
  • lepiej trzymać zwierzaka w klatce niż w akwarium;
  • nie wystawiać klatki na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, czy zbyt wysokiej temperatury;
  • jeśli temperatura otoczenia jest wyższa, można umieścić w klatce czyste i zamrożone kamienie lub podawać chomikowi mrożone owoce do gryzienia;
  • należy obserwować pupila, a w razie zauważenia nieprawidłowości udać się do weterynarza;
  • warto też poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w razie udaru.

Udar mózgu u chomika

Udar u chomika może oznaczać również udar mózgu. Kiedy możesz podejrzewać tę chorobę? Symptomy to zaburzenia neurologiczne jak utrata równowagi, częste przewracanie się, kręcenie i bieganie w kółko, nienaturalne przechylenie głowy. Chomik z udarem może doznać paraliżu, który będzie czasowy lub trwały. Zazwyczaj w tym okresie wymaga pojenia i karmienia.

Udar u chomika może doprowadzić do trwałych zmian, śmierci, może jednak nie pozostawić po sobie widocznych śladów. Chore zwierzątko wymaga więcej troski – konieczna może być reorganizacja w klatce, usunięcie przeszkód, podawanie chomikowi wody strzykawką, ręczne karmienie. 

W przypadku podejrzenia choroby warto udać się z pupilem do lekarza. 

Udar u chomika to poważna choroba, która może doprowadzić do śmierci zwierzaka. Nie zawsze udaje się jej zapobiec. Właściciel powinien zadbać o zwierzę i zapewnić mu komfortowe warunki do życia, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, udać się do weterynarza.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.