Zapamiętaj!

  • Choroba mokrego ogona u chomika może być śmiertelna.
  • Głównym objawem jest biegunka i ból brzucha.
  • W leczeniu stosuje się antybiotyki i leki hamujące biegunkę.
  • Istotne jest utrzymanie higieny w klatce i zapewnienie chomikowi spokoju.

Choroba mokrego ogona u chomika – czym jest?

Choroba mokrego ogona nazywana również chorobą mokrego tułowia spowodowana jest infekcją bakteryjną (Lawsonia intracellularis). Najbardziej narażone na zachorowanie są młode chomiki, pomiędzy 3. a 6. tygodniem życia. Uznaje się, że przyczyną jest stres spowodowany zbyt szybkim odstawieniem od matki oraz zmiana pożywienia. Można spotkać się również ze stwierdzeniem, że do zakażenia często doprowadza przebywanie zwierzaka w bardzo złych warunkach higienicznych.

Choroba mokrego ogona u chomika dotyczy wszystkich ras, choć zaobserwowano, że nieco częściej atakuje przedstawicieli ras długowłosych. Schorzenie bywa mylone ze zwykłą biegunką, ponieważ jego głównym objawem jest częste oddawanie kału. Kupy są miękkie, jasne, z domieszką śluzu, o nieprzyjemnym zapachu. Chomik jest zabrudzony od pasa aż do ogonka – stąd nazwa choroby.

Choroba mokrego ogona u chomika – objawy

Chory chomik nie tylko cierpi z powodu biegunki, ale również bólów brzucha. Staje się apatyczny, traci apetyt, może chwiać się i zataczać. Ból bywa tak silny, że zwierzątko zaczyna popiskiwać. W niektórych przypadkach w kale może pojawić się krew, niekiedy dochodzi do wypadnięcia jelita grubego. Niestety choroba mokrego ogona u chomika może doprowadzić do śmierci. Zazwyczaj jest ona spowodowana odwodnieniem lub niedożywieniem. Choroba może zabić już w pierwszej dobie występowania objawów. Dolegliwości mogą utrzymywać się znacznie dłużej, nawet około tygodnia.

Choroba mokrego ogona u chomika – jak leczyć?

Jeśli podejrzewasz, że twój chomik zapadł na chorobę mokrego ogona, wybierz się z nim do weterynarza. Konieczne będzie podanie antybiotyków i środków hamujących biegunkę. Ważne jest zapobieżenie odwodnieniu oraz zastosowanie odpowiedniej diety dla zwierzaka.

To, o czym musi pamiętać właściciel to utrzymanie w czystości otoczenia chomika. Klatka powinna być często sprzątana, podłoże wymieniane. Warto też co dwa dni przeprowadzać dezynfekcję klatki, miseczki, poidełka itd. Jeśli w tej samej klatce przebywa kilka osobników, należy je odizolować. 

Aby chomik jak najszybciej wrócił do zdrowia należy zapewnić mu spokój. Stres może zadziałać niekorzystnie. Podobnie w przypadku profilaktyki zakażenia najważniejsza jest higiena oraz redukowanie stresu. 

Choroba mokrego ogona u chomika może prowadzić do śmierci. Aby uratować zwierzaka, należy podać mu antybiotyk, powstrzymać biegunkę, zadbać o nawodnienie. Na co dzień trzeba pamiętać o utrzymaniu w czystości klatki, stosowaniu odpowiedniej karmy i unikaniu sytuacji, które mogą być dla zwierzaka stresujące.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.